Boks. De La Hoya: Kliczko - Haye to więcej niż walka

Były mistrz świata w sześciu kategoriach wagowych Oscar de La Hoya wypowiedział się na temat elektryzującej wszystkich kibiców boksu walki pomiędzy mistrzem świata federacji IBF, IBO i WBO w wadze ciężkiej Władimirem Kliczką (55-3, 49 KO) i Davidem Haye'em (25-1, 23 KO). Zdaniem 37-letniego Amerykanina, pojedynek ten byłby wydarzeniem na skalę światową i powinien odbyć się jak najszybciej.
- Pojedynek Kliczko-Haye to nie tylko walka, to przede wszystkim wydarzenie. Właśnie to, co kibice chcą teraz zobaczyć. To byłoby wydarzenie o charakterze światowym. Powinno odbyć się w USA bądź w dowolnym kraju. David Haye jest świetnym i mądrym promotorem. Wie, jak dobrze sprzedać walkę. Haye rozumie, że sympatycy boksu chcą zobaczyć tę walkę i to jak najszybciej. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ta walka powinna się odbyć. Jestem przekonany, że Kliczko i Haye chcą tej walki. Organizacja tego pojedynku to kwestia negocjacji i mam nadzieję, że zobaczymy to starcie najszybciej jak będzie to tylko możliwe - mówi de la Hoya.

Jednym z głównych punktów spornych w negocjacjach obozów Kliczki i Haye'a jest kwestia podziału pieniędzy z transmisji telewizyjnych. Strona ukraińskiego mistrza świata nalega, aby podzielić dochody po równo, włączając to wpływy ze sprzedaży walki w Wielkiej Brytanii w systemie pay-per-view. Z kolei Haye chce zatrzymać dla siebie sto procent zysków z tranmisji w swojej ojczyźnie. De la Hoya uważa, że w rozwiązaniu tej przeszkody mógłby pomóc Richard Schaefer, dyrektor wykonawyczy Golden Boy Promotions.

- Aby wszystkie decyzje zostały podjęte, swój udział powinien mieć w tym Richard Schaefer. To mistrz w uszczęśliwianiu wszystkich przy organizacji pojedynków. Jestem optymistą jeśli chodzi o walkę Kliczko-Haye. Walka unifikacyjna w wadze ciężkiej jest możliwa do zorganizowania - uważa złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992).

Wszystko o boksie - znajdziesz na Bokser.org ?