Dojdzie do rewanżu Kliczki i Lewisa? Trwają negocjacje

Witalij Kliczko znów ma zmierzyć się z Lennoxem Lewisem. Pomysłodawcą pojedynku jest ekscentryczny milioner Kirsan Ilumżynow.
Tego chyba nikt się nie spodziewał. Lennox Lewis i Witalij Kliczko mogą znów stanąć naprzeciwko siebie. Trwają negocjacje, by doprowadzić do historycznego rewanżu obu legendarnych pięściarzy. Tym razem Brytyjczyk i Ukrainiec nie spotkaliby się w ringu, lecz przy okazji partii szachów. Na ten dość zaskakujący pomysł zdecydował się prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

- Dowiedziałem się niedawno, że Lennox Lewis w wolnym czasie grywa w szachy, podobnie jak Witalij Kliczko. Kiedyś spotkali się w ringu, teraz chcielibyśmy doprowadzić do meczu szachowego byłych bokserów. Myślę, że byłaby to dobra okazja do promocji szachów - powiedział Kirsan Ilumżynow.

Pięściarze zmierzyli się 21 czerwca 2003 roku. Lewis pokonał rywala i obronił mistrzowskie pasy federacji: WBC i IBO w kategorii ciężkiej. Brytyjczyk wygrał w 6. rundzie z powodu rozcięcia nad okiem Kliczki. Wynik tej walki do dziś budzi wiele kontrowersji, gdyż według punktacji w momencie przerwania walki Ukrainiec prowadził 58-56. Kliczko, będąc jeszcze w ringu, domagał się rewanżu, ale Lewis nie przyjął wyzwania i zakończył karierę sportową w lutym 2004 roku. Rozstrzygnięcie walki podzieliło kibiców. Wielu fachowców i sympatyków boksu uważało, że gdyby nie kontuzja, Kliczko pokonałby Lewisa.

Na razie nie wiadomo, kiedy miałby się odbyć ich mecz szachowy, jednak zainteresowanie mediów na pewno będzie duże.