Berenika Tomsia

Berenika Tomsia

Berenika Tomsia urodziła się 18 marca 1988 roku w Gdańsku. Mierzy 189 cm wzrostu i zazwyczaj gra na pozycji środkowej lub atakującej. Debiutowała w roku 2003 w reprezentacji Polski i tym samym stała się najmłodszą zawodniczką w historii, która wystąpiła w kadrze A. Jej młodsza siostra Laura jest również siatkarką i też gra na pozycji atakującej.

Kariera drużynowa

Berenika Tomsia rozpoczęła przygodę z siatkówką w klubie Energa Gedania Gdańsk w roku 1999. Po 9 latach zdecydowała się na transfer do drużyny BKS Aluprof Bielsko-Biała. Wraz ze swoją nową drużyną sięgnęła w roku 2009 po Puchar Polski, a także po wicemistrzostwo kraju. W kolejnym sezonie siatkarki z Bielska zostały Mistrzyniami Polski i zdobyły Superpuchar Polski. W roku 2011 zawodniczka mogła cieszyć się z brązowego medalu Mistrzostw Polski.

Po 3 sezonach spędzonych na Śląsku, Berenika Tomsia podjęła decyzję o wyjeździe za granicę. Wybór padł na włoski klub – Scavolini Pesaro. Jednak Polka grała tam tylko przez rok. W sezonie 2012/2013 reprezentowała Fenerbahce Stambuł, z którym zajęła 3 miejsce w Klubowych Mistrzostwach Świata, a także 2 pozycję w Pucharze CEV. W finale turecki zespół przegrał 2 mecze z Bank BPS Fakro Muszyna.

Po 2 latach spędzonych za granicą Berenika Tomsia powróciła do Polski, jednak tylko na 1 sezon. Grała wówczas w Siódemce Legionovii Legionowo. Następnie zawodniczka znów wyjechała do Włoch i związała się z Metalleghe Sanitars Montichiari. W roku 2016 podpisała kontrakt z Imoco Volley Conegliano. Z tym ostatnim klubem, w roku 2016 mogła cieszyć się ze zdobycia Superpucharu Włoch.

Kariera reprezentacyjna

Berenika Tomsia debiutowała w reprezentacji Polski w roku 2003, w wieku zaledwie 15 lat. Tym samym stała się najmłodszą zawodniczką w historii, której udała się ta sztuka. Jej największym sukcesem, jaki odniosła z drużyną narodową, jest złoty medal na Letniej Uniwersjadzie, która odbyła się w roku 2007 w Bangkoku. Nasze siatkarki pokonały wówczas Serbki 3:0. Ponadto 2 lata później biało-czerwone sięgnęły po Puchar Piemontu oraz zdobyły brązowy medal na Letniej Uniwersjadzie w Belgradzie. Od Polek lepsze okazały się tylko zawodniczki z Włoch i z Serbii.

Nagrody indywidualne

W czasie swojej kariery Berenika Tomsia zdobyła kilka nagród indywidualnych. W roku 2010 została uznana za najlepszą blokującą turnieju Volley Masters Montreux. Z kolei rok później została najlepszą blokującą Pucharu Polski. W roku 2013 zawodniczka z Gdańska po raz 3 w karierze okazała się najlepszą blokującą. Tym razem w Pucharze CEV.

Inni zawodnicy:

Grzegorz Bociek - Dawid Murek - Małgorzata Glinka - Piotr Gacek - Sebastian Świderski

Berenika Tomsia