Arkadiusz Gołaś

Arkadiusz Gołaś

Arkadiusz Gołaś urodził się 10 maja 1981 roku w Przasnyszu w Województwie Mazowieckim, ale większość najmłodszych lat życia spędził w Ostrołęce. W reprezentacji Polski rozegrał 141 spotkań. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Kariera drużynowa

Arkadiusz Gołaś rozpoczął swoją przygodę z siatkówką już w wieku 10 lat. Następnie został zawodnikiem drużyny MOS Wola Warszawa. Był to bardzo dobry okres dla przyszłego reprezentanta Polski, bowiem w roku 1998 zdobył ze swoim zespołem tytuł wicemistrza Polski. Z kolei rok później, razem z reprezentacją Polski kadetów, zajął miejsce na najniższym stopniu podium Mistrzostw Świata. Ostatnim dużym sukcesem jaki Arkadiusz Gołaś odniósł w klubie MOS Wola Warszawa, było pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów.

W roku 2000 siatkarz zdecydował się na transfer do AZS-u Częstochowa. W tym czasie 3 razy zdobył wicemistrzostwo kraju, a na koniec rozgrywek w sezonie 2003/2004, jego zespół zajął 3 miejsce. Na Śląsku Arkadiusz Gołaś grał przez 4 lata, po czym zdecydował się na wyjazd za granicę. Wybór padł na włoską drużynę Sempre Volley Padwa. Jednak spędził tam zaledwie 1 sezon. W roku 2005 miał występować w zespole Lube Banca Materaca.

Kariera reprezentacyjna

Arkadiusz Gołaś pierwsze powołanie do kadry A reprezentacji Polski dostał w roku 2001. Do roku 2005 zdążył rozegrać w biało-czerwonych barwach 141 spotkań. Brał udział w Mistrzostwach Świata w roku 2002, a także otrzymał powołanie na Igrzyska Olimpijskie w Atenach w roku 2004. Wówczas nasza drużyna narodowa zajęła tam 5 miejsce. Siatkarz wziął również udział w Mistrzostwach Europy w roku 2005.

Śmierć

Arkadiusz Gołaś miał od sezonu 2005/2006 reprezentować barwy drużyny Lube Banca Materaca. W czasie drogi do Włoch, 16 września 2005 roku, na autostradzie A2 w Austrii, samochód prowadzony przez żonę siatkarza zjechał z drogi i uderzył w mur. Zawodnik zginął na miejscu. Pogrzeb Arkadiusza Gołasia odbył się 22 września 2005 w Ostrołęce.

Upamiętnienie

Za wybitne osiągnięcia sportowe został pośmiertnie, w roku 2006, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Imieniem Arkadiusza Gołasia zostało nazwanych wiele obiektów sportowych, a także szkół. Tak było między innymi w jego rodzinnej Ostrołęce, gdzie zmarły siatkarz został patronem hali widowiskowo-sportowej. Z kolei 1 września 2009 odbyła się uroczystość, podczas której nazwano gimnazjum w Płoniawach-Bramurze imieniem Arkadiusza Gołasia.
O zawodniku nie zapomnieli również jego reprezentacyjni koledzy. W roku 2006 w czasie ceremonii odbioru srebrnego medalu za zajęcie 2 miejsca w Mistrzostwach Świata w Japonii, wszyscy polscy siatkarze mieli na sobie symboliczne koszulki z nr 16, z którym przez większą część kariery grał Arkadiusz Gołaś. W klubie Lube Banca Macerata grali jeszcze inni Polacy: Sebastian Świderski w latach 2007-2010 i Bartosz Kurek w latach 2013-2015. Obydwaj występowali wówczas z „szesnastką” na koszulkach.
Arkadiusz Gołaś jest ponadto patronem nagrody dla najlepszego zawodnika i zawodniczki Szkolnej Ligi Siatkówki Szkół Średnich w Warszawie, która przyznawana jest każdego roku, po zakończeniu sezonu.

Inni zawodnicy:

Krzysztof Ignaczak - Zbigniew Bartman - Paweł Zagumny - Paweł Zatorski - Grzegorz Łomacz

Arkadiusz Gołaś