Andrzej Wrona

Andrzej Wrona

Andrzej Wrona to jeden z najbardziej znanych polskich siatkarzy. Gra na pozycji środkowego. Urodził się 27 grudnia 1988 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat swojego życia przejawiał duże zainteresowanie sportami, szczególnie piłką siatkową. Pierwszym klubem w jego karierze było KS Metro Warszawa. Do dziś uważa się za jego wychowanka, bowiem to właśnie w nim stawiał pierwsze kroki jako sportowiec i zdobywał doświadczenie. W sezonach 2005/2006 i 2006/2007 występował w II lidze w barwach SKF Legia Warszawa. W sezonie 2007/2008 występował już w najwyższej lidze krajowej w barwach klubu AZS Częstochowa.

Był to również jego pierwszy większy sukces, bowiem w roku 2008 zdobył z tą drużyną drugie miejsce w mistrzostwach Polski. Następnym punktem w jego karierze klubowej było przejście do drużyny Delecta Bydgoszcz, w której spędził trzy sezony. W sezonie 2013/2014 rozpoczął grę w klubie PGE Skra Bełchatów. Sezon 2016/2017 to powrót do miasta, w którym się wychował – przeszedł do klubu AZS Politechnika Warszawska, drużynie występującej w PlusLidze, najwyższej polskiej lidze piłki siatkowej mężczyzn.

Kariera w reprezentacji

Oprócz kariery klubowej, Andrzej Wrona jest znany z licznych występów w reprezentacji Polski. Razem z drużyną narodową osiągnął liczne sukcesy, stając się jedną z kluczowych postaci dla polskiej siatkówki i mając ogromny wkład we wszystkie zwycięstwa. Jego debiut w reprezentacji Polski seniorów miał miejsce w roku 2013, kiedy wystąpił w meczu z Serbią. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych zawodników polskiej drużyny; do roku 2016 rozegrał w polskich barwach 38 meczów. Również w 2013 został powołany do reprezentacji Polski na Lidze Światowej. W fazie grupowej nasza drużyna znalazła się wówczas z niektórymi najmocniejszymi drużynami świata – Brazylią, Bułgarią, Stanami Zjednoczonymi, Argentyną i Francją. Ostatecznie Polska zdobyła 14 punktów i zajęła czwarte miejsce w grupie. W całych zawodach nasza reprezentacja zajęła 11 miejsce.

Wielki sukces przyszedł jednak już w następnym sezonie. Grający na pozycji środkowego Andrzej Wrona wziął udział w meczach Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, które odbyły się w Polsce. Nasza reprezentacja znalazła się w jednej grupie z Serbią, Argentyną, Australią, Wenezuelą i Kamerunem. W fazie grupowej zajęła pierwsze miejsce, przechodząc do kolejnego etapu. W drugiej fazie grupowej zajęła drugie miejsce, znajdując się w grupie z Francją, Iranem, Stanami Zjednoczonymi, Serbią, Argentyną, Włochami i Australią. W trzeciej fazie grupowej Polska grała z Brazylią i Rosją, pokonując obydwu rywali i zajmując pierwsze miejsce w tabeli. W fazie finałowej reprezentacja Polski zmierzyła się po kolei z Brazylią, Rosją i Niemcami. Ostatecznie, 21 września 2014 roku na stadionie w Katowicach polska drużyna ponownie stanęła do walki z Brazylią, pokonując przeciwnika 1:3 i zdobywając mistrzostwo świata. Był to jeden z największych sukcesów polskiej piłki siatkowej w czasach współczesnych, a Andrzej Wrona miał wielki wkład w to osiągnięcie. Mistrzostwa Świata z 2014 roku przyniosły mu wielką popularność i sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce piłkarzy siatkowych. W reprezentacji gra z numerem

Andrzej Wrona – pozycja na boisku

Zarówno w reprezentacji Polski jak i w poszczególnych klubach Andrzej Wrona gra na pozycji środkowego. Zawodnik tez zawsze jest bardzo ważnym elementem dla całej drużyny, odpowiadając przede wszystkim za blokowanie ataków przeciwnika; samemu też wyprowadza atak z pierwszego tempa. Zadanie to nie jest proste, przez co zawodnik za nie odpowiedzialny musi spełniać kilka warunków. Liczy się zwłaszcza wzrost – na pozycjach środkowych grają zazwyczaj najwyżsi zawodnicy w drużynie. Andrzej Wrona posiada do tego bardzo dobre propozycje, bowiem mierzy 206 cm, a jego zasięg w bloku i ataku wynosi 335 cm. W grze odznacza się bardzo mocnym uderzeniem i dużą sprawnością, pozwalającą na szybkie reagowanie na jakiekolwiek groźne sytuacje.

Odznaczenia i popularność

Za swoje osiągnięcia sportowe Andrzej Wrona otrzymał szereg wyróżnień. 23 października 2014 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W tym samym roku został także honorowym obywatelem miasta Bełchatowa, z którym był związany w swojej karierze klubowej.
W miarę rozwoju swojej kariery klubowej, Wrona stał się również znaną osobą publiczną. Na początku 2017 roku jego konto na Twitterze śledziło ponad 80 tysięcy internautów. W prasie sportowej – i nie tylko – regularnie pojawiają się wywiady z nim. Wrona urósł do miana twarzy polskiej siatkówki.

Inni zawodnicy:

Michał Kubiak - Karol Kłos - Łukasz Kadziewicz - Mariusz Wlazły - Mateusz Bieniek

andrzej wrona