Ty mówisz ''piłkarski rok 2010'', ja myślę...

Gęsty od niezwykłych chwil rok 2010 właśnie kończy swój żywot. Za chwilę wystartuje jego młodsze dziecko, na które wołają ''2011''. Ale zanim to się stanie - kilkanaście niezwykłych kadrów z minionych 12 miesięcy.

1) Bądź mi obsydianem (Polska - Bułgaria 2:0)

Takich strojów polska kadra jeszcze nie miała. Firma ubierająca polską kadrę wygrzebała z czeluści swoich magazynów drelichy zakładane w XIX wieku do zbierania jagód i wmówiła prezesowi PZPN, że to się nazywa obsydian i jest modne.

2) Mourinho nie kryje radości

Smakowita rywalizacja z Chelsea, stopowanie zawsze groźnego CSKA Moskwa czy nawet finałowy mecz z Bayernem - żaden z tych meczów nie dał chyba Mourinho takiej satysfakcji jak pokonanie Barcelony w półfinale. Radość ''The Special One'' po pokonaniu zespołu z Katalonii była epicka.

3) Jop jak z komiksu (Cracovia - Wisła 1:1)

Mecz Cracovia - Wisła. Samobójczy gol Wisły. Jop, Głowacki, JuszczykMecz Cracovia - Wisła. Samobójczy gol Wisły. Jop, Głowacki, Juszczyk Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Mecz Cracovia - WisłaMecz Cracovia - Wisła Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Marcin Juszczyk jeszcze w barwach Polonii BytomMarcin Juszczyk jeszcze w barwach Polonii Bytom Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Marek WasilukMarek Wasiluk Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Mecz Cracovia - Wisła. Smutek po meczuMecz Cracovia - Wisła. Smutek po meczu Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Historię korespondencyjnej walki Wisły z Lechem podczas przedostatniej kolejki sezonu 2009/2010 można śmiało zaprezentować w formie komiksu okraszonego dymkami "slash", "bang!", "uuuupsss!", "yeeaaah" i "k******".

4) Ej Xavi, daj koszulkę

Podczas tego meczu bałem się nawet kichać, bo obawiałem się, że gdy zamknę na chwilę oczy, to znów padnie bramka dla Hiszpanów. Szkoda, że Polacy po boisku nie biegali w tym samym tempie, w którym lecieli po meczu do swoich rywali, aby wymienić się z nimi koszulkami.

5) Kung fu de Jonga

Nie rozumiem dlaczego to zdjęcie nie może posłużyć jako dowód w procesie sądowym.

6) Ręka Suareza

Żeby mistrzostwa były pamiętne musi wydarzyć się coś, co nie sprowadza się wyłącznie do piłki. To musi być coś, czego nie da się tak łatwo podrobić, coś nietuzinkowego, kontrowersyjnego, gorąco dyskutowanego. Coś co można uwiecznić na fotografii i pokazywać dzieciom, że wtedy to ale się działo. Była już kiedyś atakująca ręka boga, a teraz Suarez przeszedł do historii jako ten, który ręki użył do obrony.

7) Królewski gol Iniesty

Wyczekany, wysiedziany, wytęksniony. Jedyny gol finału. I niezwykła dedykacja z nim związana.

8) Hiszpania mistrzem

Zmieniają się ekipy odbierające statuetkę oraz kształty medali i tylko ja czuję, że staję się coraz starszy.

9) Polskie kluby - azerskie kluby 1:3

Jeszcze niedawno wydawało mi się, że nie można bardziej orać po futbolowym dnie niż przegrywając z Estończykami. Otóż można. Na cztery mecze z azerskimi drużynami można przegrać trzy. Wisła stała się pośmiewiskiem świata, a Lech cudem przeczołgał się dalej, choć kolana piekły go jeszcze długo.

10) Rudnevs królem Turynu

Takie rzeczy nie zdarzają się zbyt często, a już na pewno nie zdarzają się polskim klubom. Hat-trick zaaplikowany Juve może otworzyć Łotyszowi drzwi na piłkarskie salony.

11) Żewłakow, chłopak z Chicago

Tak sobie myślę, że tajemnicą długowieczności Żewłakowa w kadrze mogą być też jego zdolności adaptacyjne. Jedzie do Stanów, to staje się gościem z Chicago; jeśli trzeba zapalić, to pali ; jeśli przebywa w klasztorze, to... wiadomo . Czekam na wyjazd Żewło gdzieś do Papui Nowej Gwinei.

12) Możdżeń wieńczy dzieło

Moz.. Mozdze... Mozdzen. Możdżeń. Trudno, angielscy dziennikarze musieli nauczyć się tego nazwiska.

13) Bić wolne i przeciwników

Ośmiomiesięczne czekanie na zwycięstwo bolało trochę mniej dzięki Obraniakowi i jego pięknemu golowi z rzutu wolnego. Jak wiadomo biało-czerwoni nie specjalizowali się nigdy w tym elemencie gry. Podobnie jak w ataku pozycyjnym, obronie, dryblingu, dośrodkowaniach i strzałach z dystansu.

14) Sieczka w Gran Derbi

Ciężkie życie mają ostatnio ''Królewscy'' z Barceloną. Co mecz to bęcki. Listopadowa sieczka była już piątym kolejnym wygranym El Clasico. Mou po tym meczu zamknął się w sobie i zaczął układać Lego.

15) Śnieżny awans

Zasypane boisko na meczu Lech - JuventusZasypane boisko na meczu Lech - Juventus Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Śnieg, śnieg, gol, śnieg, śnieg, gol, śnieg, Kotorowski, radość.

Przemysław Nosal

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.