Piaskiem po oczach, czyli plażowe odmiany znanych i lubianych dyscyplin

Jeśli leżysz właśnie na plaży pod Grand Hotelem w Sopocie i rozprawiasz, na przykład z Mariuszem Czerkawskim, o przewadze siatkówki nad hokejem argumentując, że w hokeja na trójmiejskiej plaży sobie nie pograsz - powstrzymaj się z tą dezynwolturą. Piasek jest dobry na wszystko.

Beach tennis. Odmiana tenisa powstała we Włoszech w latach 80-tych. Boisko o wymiarach identycznych, jak do siatkówki plażowej (16x8), a siatka nieco niżej - na wysokości 170 centymetrów. Punktacja przypomina tę z kortów o twardszej konsystencji. Piłki również podobne, ale nieco bardziej miękkie. Rakiety przypominają patelnie. Tenisistki przypominają aktorki grające w Słonecznym Patrolu. Więcej o dyscyplinie dowiecie się tutaj .

Hokej plażowy - kierunek rozwoju tej dyscypliny determinowany jest przez podział hokeja na trawiasty i lodowy. Amerykanie stworzyli odmianę tego drugiego, ale jest to raczej gra okołoplażowa, bo uprawiana na rolkach gdzieś pod palmami, ale na twardym gruncie - zabawa raczej się nie przyjęła - ESPN promował ją przez trzy lata dekadę temu, po czym zrezygnował. Europejski hokej plażowy pochodzi od tego na trafie (wymyślili go oczywiście Holendrzy) i jest czymś, o co w tym cyklu chodzi bardziej. Pięcioosobowe drużyny na piasku. Spora piłka. Poza tym zasady zbliżone do dyscypliny-matki.

Rugby plażowe - Ten sport, podobnie jak plażowy tenis, najbardziej popularny jest w Italii. Przeznaczony zwłaszcza dla twardzieli, którzy zamiast chodzić do solarium, wolą opalać się biegnąc. Zasady wciąż nie są wykrystalizowane, zależą od organizatorów rozgrywek. Zawodników zwykle jest od 5 do 7 w drużynie. Nie ma bramek, więc nie ma też alternatywy dla tzw. przyłożenia. Piłka nie różni się od tej do rugby trawiastego. Plażowi All Blacks wykonują hakę równie fajnie.

Szczypiorniak plażowy - dyscyplina ma prawie dwadzieścia lat, a jej przepisy wykrystalizowały się w 1994 roku. Drużyny mają po 3 zawodników i bramkarza. Mecz jest trzy razy krótszy, niż w piłce ręcznej tradycyjnej. Zdobywanie bramek jest najbardziej ciekawą kwestią - za gola można dostać dwa punkty, jeśli jest wyjątkowej urody albo zdobędzie go bramkarz. Każda połowa meczu to tak jakby set - wygrana połowy do prowadzenie 1:0. Jeśli po dwóch połowach jest 1:1 - decyduje seria rzutów karnych. Za wyjątkową urodę zawodniczek dodatkowych punktów nie przyznają. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zapraszam tutaj .

Piłka nożna plażowa - to jedna z najpopularniejszych dyscyplin plażowych, uprawiana namiętnie zwłaszcza w Brazylii. Drużyna to czterech zawodników plus bramkarz. Mecz to 12-minutowe tercje. Inne ciekawostki o dyscyplinie możecie znaleźć tutaj . Bramki w tej odmianie piłki nożnej wyglądają spektakularnie, choć dodatkowych punktów za ową spektakularność nie można uzyskać.

Siatkówka plażowa - najpopularniejsza plażowa odmiana gry tradycyjnie uprawianej na twardej nawierzchni. Od 14 lat jest to dyscyplina olimpijska - przez szacunek do waszej wiedzy daruję sobie może przytaczanie zasad gry. Zresztą, Wikipedia ciekawość zaspokaja w zupełności. Tym, którzy nie mieli okazji oglądać meczu plażówki, polecam wersję kobiecą.

Mamy środek lata i na pewno jeszcze nie raz będziecie mieli okazję znaleźć się na plaży. Pamiętajcie - piasek nie jest problemem, piasek nie może być pretekstem do nicnierobienia. Nawet, jeśli wylegując się między palmami nagle zapałacie chęcią do pościgania się bolidem Formuły 1.