Grupa F: Włochy, czyli mistrzowie, ale nie faworyci

Włosi nie byli faworytami turnieju w Niemczech cztery lata temu, a zatriumfowali, moim zdaniem zresztą zasłużenie. Teraz szanse innych drużyn znów są oceniane wyżej (i to pięciu-sześciu drużyn). I znów cała nadzieja Włochów w poukładanie klocków przez Marcello Lippiego.

Szeroka (28-osobowa) kadra Włoch

Bramkarze: Gianluigi Buffon (Juventus), Morgan De Sanctis (Napoli), Federico Marchetti (Cagliari), Salvatore Sirigu (Palermo).

Obrońcy: Salvatore Bocchetti (Genoa), Leonardo Bonucci (Bari), Fabio Cannavaro (Juventus), Mattia Cassani (Palermo), Giorgio Chiellini (Juventus), Domenico Criscito (Genoa), Christian Maggio (Napoli), Gianluca Zambrotta (AC Milan).

Pomocnicy: Mauro Camoranesi (Juventus), Andrea Cossu (Cagliari), Daniele De Rossi (AS Roma), Gennaro Gattuso (AC Milan), Claudio Marchisio (Juventus), Riccardo Montolivo (Fiorentina), Angelo Palombo (Sampdoria), Simone Pepe (Udinese), Andrea Pirlo (AC Milan).

Napastnicy: Marco Borriello (AC Milan), Antonio Di Natale (Udinese), Alberto Gilardino (Fiorentina), Vincenzo Iaquinta (Juventus), Giampaolo Pazzini (Sampdoria), Fabio Quagliarella (Napoli), Giuseppe Rossi (Villarreal).

Trzej przyjaciele z boiska

Zgodnie z zasadą, że warto przybliżyć sylwetkę tego piłkarza ( z trzeciej ławki ), którego nazwiska ktoś jeszcze nie zna, na pierwszy ogień idzie Krystian Maj vel Christian Maggio . Piłkarz Napoli może grać i na prawej pomocy i na prawej obronie - trener Marcello Lippi widzi dla niego miejsce w defensywie. Maggio do tej pory w reprezentacji zagrał tylko trzy razy, ale selekcjoner wierzy w niego na tyle, że do RPA nie bierze Tego Który Uśmiechał Się Podczas Strzelania Karnego Na Wagę Mistrzostwa Świata (na lewą stronę wędruje w tej sytuacji Gianluca Zambrotta). Trochę magii od Maggio:

Z dwoma klubami w których grał Maggio (Fiorentiną i - aktualnie - Sampdorią) związany jest też kandydat na objawienie mistrzostw, Giampaolo Pazzini . 25-letni napastnik działa błyskawicznie jak Szybki Lopez, dzięki czemu kilka razy wpisał się do historii. W debiucie w Serie A (2004 rok) strzelił gola w... pierwszej minucie. Rok później napastnik został wybrany najlepszym włoskim piłkarzem młodego pokolenia. O tym, że było to zasłużone wyróżnienie, udowodnił 27 września 2007 roku. Otwarcie nowego Wembley, mecz do lat 21 pomiędzy Anglią i Włochami. Pazzini strzelił pierwszego gola na nowym Wembley. A potem dorzucił jeszcze drugie i trzecie trafienie.

W niemal każdym meczu seniorskiej reprezentacji Pazzini coś ciekawego wyczyniał:

1) gol w debiucie z Czarnogórą, 2) czerwona kartka z Irlandią, 210 sekund po wejściu na boisko (rekord Squadra Azzura - najszybsze usunięcie z boiska), 3) zmarnowany rzut karny z Irlandią Północną, 4) z Holandią wepchnął piłkę do bramki ręką, ale sędzia po konsultacji nie uznał gola.

W historię Włochów trzeba też wpleść polski wkład w fantastyczną formę Antonio Di Natale w minionym sezonie. Sprawa wydaje się oczywista. Gdyby napastnik Udinese nie strzelił półtora roku temu gola Lechowi Poznań w ostatniej minucie meczu , teraz na pewno nie byłby królem strzelców Serie A. I nie strzeliłby setnego gola we włoskiej ekstraklasie.

Chwila chwały z eliminacji

Włosi wygrali siedem meczów i trzy zremisowali, ale na boisku bywało trudniej, niż wskazywałaby na to przewaga sześciu punktów nad drugą w tabeli Irlandią. Już pierwszym meczu eliminacji, Di Natale strzela gola na wagę zwycięstwa na Cyprze w 92. min. To jest może nie moment chwały, ale ulgi, która powodowała, że od początku rozgrywek Włosi nie musieli gonić rywali. A gonili za to w kolejnych meczach. Wyjazd do Irlandii udało się zremisować 2:2 dzięki trafieniu Gilardino w ostatniej minucie, a ten sam piłkarz strzałem w doliczonym czasie gry, drugi raz załamał Cypryjczyków.

Fajny mecz kiedyś panowie zagraliście

1970 rok, Włochy - RFN. Z cyklu: dogrywki nie muszą być nudne . 1:1 po 90 minutach, 4:3 po dogrywce. Bene!

Z Czuba typuje mętnie

Włosi wygrają dość pewnie grupę (tytuł mistrza świata zobowiązuje), ale dotarcie do półfinału uznam za sukces. Bolońskie tym razem się nie uda.