Co warto wiedzieć o rywalizacji Celtics - Lakers?

Dwie legendarne drużyny koszykarskie ponownie spotkają się w NBA Finals. To jedna z najbardziej kultowych rywalizacji w dziejach sportu, dlatego warto znać kilka faktów, które czynią pojedynki Celtów i Jeziorowców tak wyjątkowymi, jak rywalizacja Barcelony z Realem, Aliego z Foremanem, czy Agassiego z Samprasem.

- To dwa najbardziej utytułowane kluby w historii NBA. Celtics wygrywali finały 17 razy, Lakersi - 15. W sumie oba zespoły osiągały sukces 32-krotnie a wszystkich finałów było 63 - zatem do nich należy większość Mistrzostw NBA.

- Celtowie i Jeziorowcy grali ze sobą w finałach 11 razy, z czego aż 9 pojedynków kończyło się ostatecznym zwycięstwem drużyny z Bostonu. Tegoroczne, dwunaste spotkanie na szczycie, będzie trzecią okazją do zwycięstwa dla ekipy z Los Angeles - do tej pory udawała im się ta sztuka tylko w 1985 i 87 roku.

- Najczęściej pojedynki te kończyły się wynikiem 4:2 (5-krotnie). Siedmiomeczowe batalie rozegrano cztery razy, raz Boston wygrał 4:1 i raz 4:0.

- Najbardziej zacięty bój obie drużyny stoczyły w 1969 roku. Faworytami byli Lakersi z Wiltem Chamberlainem, Jerrym Westem i Elginem Baylorem. Boston z grającym trenerem, Billem Russellem, byli najstarszą drużyną w NBA i ledwo zakwalifikowali się do playoffs. Udało im się jednak dojść do finałów, tam toczyli zacięty bój i po 6 meczach (w tym jednym z buzzerbeaterem Sama Jonesa) było 3:3. W ostatnim meczu, w Los Angeles, dziadki z Bostonu zaskoczyły wszystkich a zwłaszcza szykujących się do fety Lakersów. W 3 kwarcie niespodziewanie odskoczyli na 18 punktów, by roztrwonić przewagę w ostatniej odsłonie - wygrali jednak dwoma punktami i zdobyli swój 11 tytuł w historii.

- Złote czasy tej rywalizacji miały miejsce w latach 80-tych XX wieku. Celtics zdobywali wówczas tytuły w 1981, 1984, 1986 roku a Lakers w 1980, 1982, 1985, 1987, 1988.

- Najbardziej kultową parą adwersarzy byli liderzy drużyn, które rywalizowały ze sobą właśnie w latach 80-tych. Larry Bird poprowadził Boston do zwycięstwa nad Lakersami Magica Johnsona w 1984 roku. Magic ograł Celtów w 1985 i 1987 roku.

- Składy tegorocznych finalistów nieco się zmieniły względem 2008 roku, kiedy drużyny walczyły o tytuł między sobą po raz ostatni. Aktualni mistrzowie z Los Angeles będą faworytami (dwa lata temu nie mieli Artesta), a bardzo doświadczone trio gwiazd z Bostonu, tak jak 41-lat temu ich poprzednicy - będzie chciało zaskoczyć drużynę Kobego Bryanta i popsuć fetę w Kalifornii. Czy im się to uda? Odpowiedź poznamy w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Spiro

Copyright © Agora SA