MŚ 2010. Grupa C: Algieria, czyli mistrzostw raz zdobytych nie oddamy nigdy

Po tym jak opadł już wojenny pył po meczach barażowych i FIFA oszacowała straty, Algierczycy mogą zacząć myśleć o swoich szansach na MŚ 2010. A myśleć jest o czym, bo najgroźniejszą bronią ekipy Rabaha Saadane jest chyba grzywka bramkarza Chaouchiego.

Szeroka kadra:

Bramkarze: Fawzi Chaouachi (ES Setif), Lounes Gaouaoui (ASO Chlef), Mohamed Lamine Zemmamouche (MC Alger), M'bohi Rais Ouheb (Slavia Sofia)

Obrońcy: Abdelkader Laifaoui (ES Setif), Madjid Bougherra (Glasgow Rangers), Carl Medjani Carl (Ajaccio), Rafi Halliche (Nacional Madeira), Anther Yahia (Bochum), Haib Belaid (Boulogne), Nadir Belhadj (Portsmouth), Djamel Mesbah (Lecce)

Pomocnicy: Hassen Yebda (Potsmouth), Mehdi Lacen (Racing Santander), Yazid Mansouri (Lorient), Adlane Guedioura (Wolverhampton), Riad Boudebouz Riad (Sochaux), Djamel Abdoun (Nantes), Fouad Kadir (Valenciennes), Mourad Meghni (Lazio), Karim Ziani (Wolfsburg), Karim Matmour (M'Gladbach)

Napastnicy: Abdelkader Ghezzal (Sienna), Rafik Djebbour (AEK Ateny), Rafik Saifi (Istres)

Trzej przyjaciele z boiska:

Sonda dnia: Ilu zawodników reprezentacji Algierii Pan/ Pani zna?

Sonda została przeprowadzona na deptaku w bliżej nieokreślonym mieście powiatowym.

Polak nr 1: Znam Lawrenca z Arabii .

Polak nr 2: Olisadebe chyba był z Algierii.

Polak nr 3: Grzegorz Kasprzik. Hehe.

Polak nr 4: No jest taki gość ze Sieny. Mówi się o nim, że to taki oszukany napastnik. Oszukany bo nie strzela goli. No, może nie, że w ogóle nie strzela, ale strzela mniej niż powinien. Chwila, chwila, jak on miał... O, już mam - Abdelkader Ghezzal . Na życie zarabia biegając po boiskach Serie A w barwach Sieny. Jak już wspomniałem nie jest to typ goleadora, ale ma chłopak technikę jak ta lala.

Polak nr 5: Panie, nie słuchaj pan tego oszołoma. Jaki Ghezzal, co on bredzi. Jeśli Algieria ma coś mocnego, to jest to na pewno obrona. Belhadj, Yebda, Yahia to chłopaki, które nie kłaniają się żadnemu napadziorowi. Ale nadzieją Algierczyków na jeszcze lepsze jutro jest Rafik Halliche . Stałe miejsce w reprezentacji wywalczył sobie dopiero w zeszłym roku, ale od tego czasu jest niezastąpiony. Ma dobre warunki fizyczne, jest skoczny, zwrotny i umie świetnie grać głową. Do tego potrafi sprawić, że przeciwnik zamiast o piłce myśli o przytuleniu się do misia.

To ja, jako osoba prowadząca sondę, jeszcze dodam od siebie, że ciekawym przypadkiem jest również Mehdi Lacen . Urodzony w Paryżu pomocnik Racingu Santander długo wahał się dla jakiej reprezentacji grać (nie Stefanie, nie tak długo jak Boenisch). Gdy się w końcu zdecydował, to trener Saadane... nie powołał go na PNA 2010 , twierdząc, że wokół zawodnika było za dużo szumu. Po turnieju jednak zaprosił go do drużyny i Lacen zdążył już zadebiutować w reprezentacji Algierii w towarzyskim meczu z Serbią.

O Chaouchim nic nie będzie. Już i tak zbyt wiele miejsca mu poświęciłem (np. tu i tu ).

Chwila chwały z eliminacji:

Już w pierwszej fazie eliminacji zdarzały się Algierczykom wpadki (zespół przegrał np. z Gambią), ale udało im się skończyć rywalizację na pierwszym miejscu. W drugiej części kwalifikacji było już jednak wyjątkowo gorąco. Algieria trafiła do grupy wraz z Egiptem, Zambią i Rwandą. Zambia urwała punkt Egiptowi a Rwanda Algierii - oto jedyne ubytki punktowe faworytów. Pozostała jeszcze kwestia spotkań między nimi... No właśnie. W pierwszym spotkaniu Algieria wygrała u siebie 3:1 . Przed rewanżem w Egipcie doszło do zamieszek, w których poszkodowanych zostało kilku zawodników Algierii. Sam mecz skończył się zwycięstwem Faraonów 2:0 . Odpowiedzią były zamieszki w Algierii . Odpowiedzią na zamieszki i zamieszki będące odpowiedzią na zamieszki było zawieszenie stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami. Ale wracając do piłki - w przypadku równej liczby punktów o zajęciu pierwszego miejsca miał zadecydować trzeci mecz na neutralnym terytorium. Postawiono na sudański Omdurman. Okazał się on szczęśliwy dla Algierczyków, którzy po golu Anthara Yahia wywalczyli sobie bilet do RPA.

Fajny mecz kiedyś panowie zagraliście:

Reprezentacja Algierii grała dotychczas dwa razy w mistrzostwach świata - w 1982 i 1986 roku. Za każdym razem kończyła rywalizację w fazie grupowej. Ten pierwszy turniej jest jednak wspominany na północy Afryki z łezką w oku. Oto bowiem mężni Arabowie pokonali w nim Niemców (2-1) oraz Chilijczyków ( 3-2 ). W międzyczasie przegrali niestety z Austrią i ulokowali się na trzecim miejscu w grupie, które nie dawało awansu. Ale mniejsza z tym - wyobrażacie sobie, wygrać z Niemcami na mistrzostwach świata...

Z Czuba typuje mętnie:

Jakkolwiek bym tutaj nie wychwalał Algierczyków, to jednak mają oni według mnie dość nikłe szanse na zawojowanie mistrzostw. Wszystko tak naprawdę zależy od pierwszego meczu. Jeśli uda im się pokonać Słoweńców - sprawa awansu jest otwarta. Jeśli nawet z nimi zremisują, to pociąg z napisem "wyjście z grupy" odjeżdża w siną dal i marne są widoki na jego dogonienie. Dlatego grunt to pokonanie Słoweńców i już siwa w tym głowa trenera Saadane, żeby po pierwszej kolejce mieć na koncie trzy oczka.

Nikomu niepotrzebna ciekawostka:

Na rok 2012 planowane jest otwarcie pierwszego w Algierii hotelu Marriott. Nie wiadomo czy łączyć to z EURO w Polsce i na Ukrainie, ale jeśli tak, to jednak prawdą jest to co wiecznie powtarzają władze UEFA: "na EURO 2012 skorzystają wszyscy!".

Przemysław Nosal

Zostań ekspertem Z Czuba.pl, relacjonuj z nami mundial

Uważasz, że robienie relacji Z Czuba jest fajne? Masz rację. Chcesz się przekonać o tym, że masz rację? Nic prostszego - zostań ekspertem Z Czuba.pl od wybranej drużyny mundialowej i relacjonuj z nami jej mecze. Od dziecka kręci Cię liga algierska? Nikt od Ciebie nie orientuje się lepiej w niuansach powołań do kadry Hondurasu? W pogoni za słońcem udałeś/-łaś się do Nowej Zelandii i okazało się tam tak fajnie, że mieszkasz tam od lat? Jeśli tak - podziel się swoją wiedzą . A do tego, wygrywaj nagrody.

Komu kibicujesz

Oprócz udziału w naszym konkursie możecie też wziąć udział w wyborze drużyny idealnej do tego, żeby jej zastępczo kibicować pod nieobecność reprezentacji Polski. Takiej drużyny szukamy w ramach akcji ''Komu kibicujesz'' . Tam też możecie wesprzeć ''swoją'' drużynę - może właśnie ona zwycięży w plebiscycie.