Promocje i gratisy w dyscyplinach sportowych

W niektórych dyscyplinach sportowych można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, istnieją bowiem promocje w nagrodę za dobre zagrania lub za złe zagrania przeciwników. Zapraszamy na ich przegląd.

Koszykówka - akcja 2+1 lub 3+1

Gdy zawodnik jest faulowany przy celnym rzucie do kosza, dodatkowo oddaje jeden rzut osobisty. Podobne akcje wywołują wielki aplauz na widowni, cieszą drużynę atakującą, natomiast faulujący zawodnik przez około 10 sekund wygląda jak największa oferma we wszechświecie.

Bilard (8 UK)- dodatkowy strzał

Zawodnik otrzymuje dodatkowy strzał, gdy przeciwnik podczas swojego zagrania przypadkowo skieruje białą bilę do łuzy. Oprócz tego promocja obejmuje dowolne ustawienie białej bili w półkolu. W rozgrywce na najwyższym poziomie taki błąd i taka gratyfikacja niemal uniemożliwiają odwrócenie losów partii. Taki błąd uniemożliwia również korzystanie z walorów towarzyskich gry.

Bowling (kręgle) - dodatkowe punkty

Dodatkowe punkty otrzymuje się dzięki uzyskaniu tzw. strike'a i spare. Strike to zbite kręgle w pierwszym rzucie i gratisowe punkty z dwóch kolejnych rzutów. Spare to zbicie wszystkich kręgli w dwóch rzutach, co daje odpowiednio gratisowe punkty z jednego, następnego zagrania. Bowling, to w gruncie rzeczy również gra towarzyska, dlatego regularne, seryjne zdobywanie strike'ów może czynić zawodnika atrakcyjniejszym w oczach płcy przeciwnej.

Futbol amerykański - extra point

Tzw. podwyższenie jednopunktowe - po udanym przyłożeniu (6 punktów) drużyna ma szansę na dodatkowy punkt poprzez kopnięcie - jeśli piłka przeleci między słupkami, akcja w sumie daje 7 punktów. Zawód kopacza jest jedną z najprzyjemniejszych robót na świecie a dobre zarobki pozwalają na ignorowanie promocji w życiu codziennym.

Piłka nożna - rzut karny+wykluczenie

W tym przypadku sytuacja nie należy do reguły, ani pisanej zasady. Po prostu czasem się tak zdarza, że podyktowany rzut karny dodatkowo osłabia drużynę faulującą. Karny+czerwona kartka jest wynikiem brutalnego faulu, bądź bezmyślnego umyślnego zagrania ręką. Do rzadkości należą promocje polegające na 6 rzutach karnych za jeden faul i występują tylko w ligach trzeciego świata. Standardowa promocja wygląda tak:

Spiro