Bohater Dnia - odcinek 17.: Crosby, Kevin Martin i kanadyjscy curlerzy, Luongo...

Wszystko co dobre (jak również to, co niedobre, a także średnio dobre) ma kiedyś swój koniec. Tak samo skończyły się już zimowe igrzyska w Vancouver, ale ostatniego ich dnia mieliśmy jeszcze parę przebłysków ''bohaterstwa''.

Sidney Crosby - zdobywca złotej bramki w hokejowym finale

Przed igrzyskami wszyscy Kanadyjczycy liczyli głównie na ''Dzieciaka''. 23-letni Sid the Kid, czarodziej hokeja i ''następca Gretzky`ego'', na olimpijskim turnieju przesadną formą nie imponował, a w trzeciej tercji finału nie wykorzystał sytuacji sam na sam. W dogrywce doszło jednak do sytuacji, o której wielokrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu dni marzył każdy z 34 milionów Kanadyjczyków - Iginla wystawił Crosby`emu krążek i ten pokonał Ryana Millera, zadając ''nagłą śmierć'' Amerykanom i ich marzeniom o złocie. Historia jak z Hollywood.

Do poczytania: ''Nie widziałem nawet krążka, wpadającego do bramki'' .

Kevin Martin i kanadyjscy curlerzy

Nie tylko obronili złoto z Turynu, wygrywając po drodze wszystkie dziewięć (!) spotkań. Spełniło się także marzenie 43-letniego Kevina Martina, który osiem lat temu w olimpijskim finale w Salt Lake City za lekko zagrał ostatni kamień, przez co złoto zgarnęli Norwegowie. Tym razem Martin poprowadził Kanadę do zdecydowanego rewanżu na Skandynawach i ciężko było po zakończeniu spotkania zobaczyć w hali szczęśliwszego człowieka.

Do poczytania: Złoto w curlingu dla Kanady .

Roberto Luongo

Kolejny Kanadyjczyk w tym zestawieniu, choć jego nazwisko tego nie sugeruje. Mimo że na co dzień ''Lu'' broni barw Vancouver Canucks, faworytem przed igrzyskami do obsady reprezentacyjnej bramki był doświadczony weteran i złoty medalista z Salt Lake City Martin Brodeur. Goaltender New Jersey Devils zagrał jednak słabo w przegranym w fazie grupowej spotkaniu z USA, a Luongo na stałe zagościł już w bramce Team Canada. I był bezbłędny, również w finale. Choć trzeba przyznać, że na podobne wyróżnienie zasługuje bramkarz USA Ryan Miller (MVP turnieju hokejowego), ale on się już w ''Bohaterze Dnia'' pojawił. Teraz zatem pora na ''złotego'' Luongo.

Do poczytania: Bitwa o 49. równoleżnik dla Kanady .

ŁM

Kto bohaterem ostatniego dnia Igrzysk?