Sebastian Janikowski ma pracę marzeń

Najwięcej z polskich sportowców zarobił w zeszłym roku Robert Kubica - 17 milionów złotych za 19 Grand Prix, które w całości lub w części przynajmniej przejechał w swoim bolidzie. Jerzy Dudek dostał sześć milionów za przyklejenie go do ławki rezerwowych, ale jest tyle wart - to znaczy tyle jest warta rekompensata za sporadyczne porażki 0:4 z AD Alcorcon. Ich wszystkich przebija jednak Sebastian Janikowski, który właśnie podpisał najwyższy kontrakt dla zawodnika na swojej pozycji w całej NFL. Kontrakt, dzięki któremu każda spędzona przez niego na boisku sekunda będzie bezcenna. No, może nie do końca bezcenna - po prostu warta bardzo, bardzo dużo.

Janikowski jest najlepiej punktującym zawodnikiem w historii Oakland Raiders . Ma też za sobą rewelacyjny sezon, w którym trafił 26 z 29 field goali, w tym jeden z 61 jardów (58 metrów) - trzeci najlepszy wynik w historii NFL.

Teraz zdesperowani Raiders, chcąc zatrzymać Polaka w swoim zespole, zaoferowali mu 16 milionów dolarów za cztery lata gry. Czyli, dla matematycznie opornych, cztery miliony za rok. Janikowski nie musiał się długo zastanawiać - żaden kicker w NFL nie zarabia tyle.

Kto twierdzi, że ''Seabassowi'', który odwala kawał dobrej roboty, się te pieniądze nie należą, ten jest złym człowiekiem. Kto twierdzi, że nie chciałby mieć takiej pracy, ten kłamie. Albo nazywa się Bill Gates. Zastanówmy się bowiem - Janikowski na boisku pojawia się około 30 razy w sezonie. Wchodzi na nie. Kopie piłkę. Schodzi z boiska. Jego wejście trwa nie dłużej niż parędziesiąt sekund. W ciągu całego sezonu uzbiera się tego pewnie niewiele więcej niż pół godziny łącznego czasu gry. Za każdą boiskową sekundę Polaka Raidersi płacą zatem ponad dwa tysiące dolarów. Do tego transportują go luksusowymi samolotami po całym kraju, zapewniają noclegi w najlepszych hotelach i świetnie karmią. Naprawdę świetnie.

Jak widać reżimem treningowym czy dietą też niespecjalnie się trzeba przejmować. Ktoś nie byłby chętny na taką posadkę?

ŁM

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.