Chimene ''Chemmy'' Alcott (Wielka Brytania), narciarstwo alpejskie
Jest żywym dowodem na to, że narciarstwo w Wielkiej Brytanii nie musi mieć twarzy Eddie'ego Orła Edwardsa . Na ostatnich mistrzostwach Wielkiej Brytanii (rozgrywanych zresztą we Francji) zgarnęła komplet medali wygrywając zjazd, supergigant, slalom gigant, slalom oraz kombinację. Z drugiej strony - w całej karierze tylko pięciokrotnie była w pierwszej dziesiątce zawodów Pucharu Świata i zajmuje obecnie 26. miejsce w klasyfikacji generalnej.
(kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć w powiększeniu)
Tanith Belbin (USA), łyżwiarstwo figurowe
Urodzona w Ontario Kanadyjka z obywatelstwem USA i startująca w barwach swojej nowej ojczyzny, co z pewnością nie przysporzyło jej przyjaciół w tej pierwszej ojczyźnie. Zwłaszcza wśród ludzi, którzy uwielbiają srebrne medale olimpijskie w kategorii par tanecznych. Czyli dokładnie takie, jaki Tanith zdobyła dla USA (a nie Kanady) podczas igrzysk w Turynie. I wśród ludzi uwielbiających hurtowo zdobywane medale mistrzostw świata, których Tabith ma na koncie aż cztery.
Gretchen Bleiler (USA), snowboard
Wicemistrzyni olimpijska z Turyunu w halfpipe'ie oraz czterokrotna złota medalistka X Games w konkurencji superpipe, którą wygrała także w tym roku. Kiedy nie skacze w wielkiej śniegowej tubie - uprawia surfing, kolarstwo górskie, projektuje odzież oraz ratuje środowisko naturalne.
Torah Bright (Australia), snowboard
Śnieg jest pewnie jednym z ostatnich skojarzeń, jakie ma przeciętny Polak ze słowem Australia. Tymczasem wcale nie musi to być nic zaskakującego, szczególnie dla kogoś, kto - tak jak Torah - urodził się u podnóża Gór Śnieżnych, najwyższego masywu górskiego Australii. Bright podczas igrzysk w Turynie zajęła w halfpipe'ie piąte miejsce, a podczas Zimowych X Games w Aspen była czterokrotnie na podium - dwa razy na pierwszym miejscu i dwa razy na drugim.
Kiira Korpi (Finlandia), łyżwiarstwo figurowe
Zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy, w dodatku w Warszawie. Na igrzyskach w Turynie była wprawdzie dopiero 15., ale to wcale nie znaczy, że nie wie, jak wygląda medal olimpijski. Bo wie - jej ojciec był trenerem kobiecej hokejowej reprezentacji Finlandii, z którą podczas igrzysk w Nagano zdobył brąz.
Tina Maze (Słowenia), narciarstwo alpejskie
Specjalistka od slalomu giganta i wicemistrzyni świata z Val d'Isere z zeszłego roku. W tym sezonie dwukrotnie stawała na podium pucharu świata - po raz ostatni kilka 17 stycznia w Mariborze, gdzie obiegła ziemię dookoła i zaatakowała rywalki z drugiej strony. Innymi słowy - nieoczekiwanie zajęła drugie miejsce w zjeździe. Jedna z najbardziej doświadczonych alpejek w zajmowaniu dwunastych miejsc na igrzyskach w slalomie gigancie. W Vancouver będzie broniła dwunastego miejsca zajmowanego w Turynie i cztery lata wcześniej w Salt Lake City.
Maria Riesch (Niemcy), narciarstwo alpejskie
Mistrzyni świata w slalomie z zeszłego roku i mistrzyni świata w narciarskiej wszechstronności. Trzykrotnie zdobywała małą kryształową kulę i za każdym razem w innej konkurencji - dwa lata temu w supergigancie i kombinacji, rok temu w slalomie.
Shelley Rudman (Wielka Brytania), skeleton
Skeletonem zainteresowała się oglądając Alex Coomber, która podczas igrzysk w Salt Lake City zdobyła w tej dyscyplinie brązowy medal. Już cztery lata później sama była na igrzyskach - częściowo dzięki mieszkańcom swojego miasta, którzy pomogli jej zebrać 4 tysiące funtów na profesjonalne sanki. Zbiórka się opłaciła - albo Shelley okazała się niezwykle utalentowana albo skeleton to łatwy sport, bo podczas igrzysk w Turynie zdobyła srebro.
Lindsay Vonn (USA), narciarstwo alpejskie
Jest dwukrotną mistrzynią i dwukrotną wicemistrzynią świata. I jeżeli nie zdobędzie w Vancouver żadnego złota - będzie można podejrzewać ingerencję sił nieczystych. Vonn wygrywała Puchar Świata rok temu, dwa lata temu, a teraz jest na najlepszej drodze do wygrania go po raz trzeci z rzędu. Będzie to też okazja do rewanżu na rzeczywistości po pechowym występie w Turynie, gdzie trenując do zjazdu miała wypadek. Po nocy spędzonej w szpitalu wystartowała, ale zajęła dopiero 8. miejsce. A jeśli ktoś się zastanawia w jakiej jest formie - cóż, trzy tygodnie temu ustrzeliła trzeciego w historii alpejskiego Pucharu Świata hat tricka - trzy zwycięstwa w dwóch różnych konkurencjach (dwa zjazdy i supergigant) w ciągu trzech dni.
Kimiko Zakreski (Kanada), snowboard
Jak imię i nazwisko wyraźnie wskazują, Kimiko jest urodzoną w prowincji Alberta Kanadyjką. Wielkich sukcesów bym się jednak po debiutującej na igrzyskach zawodniczce nie spodziewał. Wprawdzie dwukrotnie była na podium w zawodach Pucharu Świata (w równoległym slalomie gigancie), ale najwyraźniej osiąga to wyłącznie w połowie grudnia - 14 w 2008 roku i 15 w 2009.
Piotr Mikołajczyk