Sportowe legendy i baśnie, albo legendy i baśnie w świecie sportu

Za kółkami bolidów Renault w nowym sezonie zasiądą Robert Kubica i Rosjanin Witalij Pietrow. Jednym z kierowców testowych teamu będzie Jan Charouz. Jeśli to zestawienie nie przypomina Wam najsłynniejszej polskiej legendy drogi, w której Lech, Czech i Rus idą i idą, i idą, i idą, a jak już im się nudzi to wrzucają ten cholerny pierścień do ognia to zakładają swoje państwa, to znaczy, że na lekcjach polskiego w podstawówce czytaliście strony sportowe gazet zamiast tego, co powinniście. Redaktorzy innego serwisu polonistycznego Z Czuba.pl czytali to, co powinni, dzięki czemu macie szansę obcowania z pilotowym odcinkiem programu ''Jaka to legenda?'' w wersji sportowej.

Baśnie tysiąca i jednej nocy

Czyli Polska reprezentacja. Choć w zasadzie nasi kopacze zafundowali nam aż 1003 noce (od meczu ze Słowenią w eliminacjach MŚ aż do Euro 2012), to możemy odliczyć wigilie 2010 i 2011. Czarne i paskudne noce pełne nic nie znaczących spotkań z Irakiem, towarzyskich starć na śmierć, życie i 60. lokatę w rankingu FIFA z Beninem, Pucharów Króla Tajlandii i Turniejów Zośki im. burmistrza Łęczycy. Dzięki.

Ali Baba i czterdziestu rozbójników

PZPN . Okrzyk ''PZPN, PZPN, toć to, toć to PZPN!'' sam aż się ciśnie na klawiaturę. Ciekawym jest, że to przy okazji jedna z ''Baśni 1001 nocy''. I jeszcze jedno - żeby tych rozbójników było tylko czterdziestu...

Legenda o Helgundzie i Walgierzu Wdałym

Karol BieleckiKarol Bielecki Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Karol Bielecki. Nie mam zielonego pojęcia, o czym jest ta legenda. Wiem za to, że jeśli ktoś na tym świecie powinien nazywać się Walgierz Wdały to właśnie Karol Bielecki - człowiek, który w wolnych chwilach dorabia sobie jako kula do wyburzania budynków.

Królowa Śniegu

Justyna Kowalczyk. Niektórzy mówią, że Królowa jest tylko jedna - Elżbieta. Ale inni uzupełniają, że jeśli do koronowanego tytułu dodać śnieg i polskie pochodzenie to mamy także Justynę Kowalczyk. Na końcu baśni Hansa Christiana Andersena Królowa wypuszcza Kaia. Mam nadzieję, że nasza biegaczka w Vancouver nie wypuści z rąk żadnej szansy medalowej.

Mit o Syzyfie

Tomasz MajewskiTomasz Majewski Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Tomasz Majewski. Oryginalny Syzyf niczym innym się nie zajmował, tylko całymi dniami pchał kulę. Nasz Syzyf lepszy - jak nie pcha, to jeszcze zapuszcza brodę, chodzi na piwo . Poza tym jego pchanie zdecydowanie nie jest bez sensu.

Tomcio Paluch

Adam Małysz. Niewielki rozmiarem, za to wielki sercem i nie chodzi tu o przerost mięśnia sercowego. W kontekście już-bardzo-przedolimpijskim zwłaszcza urzekło mnie ostatnie zdanie streszczenia baśni o Tomcio Paluchu w wersji Charlesa Perrault - ''Wraz z braćmi i zdobytym złotem wraca do domu''.

Szewczyk Dratewka

Wisła - LevadiaWisła - Levadia Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Levadia Tallinn. Mały cwaniura, który pojawia się znikąd i pokonuje faworyzowanego w tym starciu Smoka Wawelskiego.

O Wandzie, co nie chciała Niemca

Robert Kubica. Zakładając, że statystyczny Niemiec z legend wygląda tak

Wisła - Levadia

Legenda o ''Kierowcy francuskiego teamu Wandzie, co chciała rosyjskiego partnera'' jeszcze nie powstała.

Łukasz Miszewski