Odrabianie z Afryką - TOP 10

Po wczorajszym niesamowitym rozpoczęciu Pucharu Narodów Afryki i odrobieniu przez Mali czterech goli straty, wielu pyta, czy coś takiego się już zdarzyło. Otworzyłem więc wirtualną teczkę z napisem Afryka i wygrzebałem bijące po oczach przykłady, że dla zespołów z Afryki słowo ''niemożliwe'' nie istnieje.

Oczywiście, nie wszystkie przykłady są tak jaskrawe jak ten wczorajszy, ale w końcu jak mówi przysłowie Fulani : ''cierpliwość może ugotować kamień''. Czy coś.

Ghana - Algieria, półfinał Pucharu Narodów Afryki 1982

Podkreślmy: półfinał. Nie faza grupowa, nie ćwierćfinał, nie repesaże, nie ten trzeci mecz, w którym Polska o nic już nie gra. Spotkanie, którego stawką jest udział w finale. 0:1 w 29. min po golu Djamela Zidane'a . 0:2 w 62. min po trafieniu Asaada. I wtedy ocknięcie, jak wtedy gdy ojciec szarpie za ramię, bo już siódma i spóźnisz się do szkoły . 1:2 w 64. min - George Alhassan. 2:2 w 90 min - Opoku Nti. Dogrywka i w 3:2 w 103 min - ponownie Nti. A w finale Ghana zremisowała 1:1 z libijskimi gospodarzami, których pokonała w konkursie karnych.

Nigeria na igrzyskach olimpijskich Atlanta 1996

Na igrzyskach w Atlancie Nigeryjczycy narazili się dwóm piłkarskim potęgom Ameryki Południowej. Bo tak...

Nigeria - Brazylia, półfinał IO 1996

0:1 Flavio Conceicao 1', 1:1 Roberto Carlos 20' (sam.), 1:2 Bebeto 28', 1:3 Flavio C. 38' ale: 2:3 Ikpeba 78', 3:3 Kanu 90', 4:3 Kanu 94' (złoty gol). A w międzyczasie Nigeria nie strzeliła karnego. Co se będą ułatwiać. Aha, przyjrzyjcie się co zrobił Kanu przy golu na 3:3.

Nigeria - Argentyna, finał IO 1996

0:1 C. Lopez 3', 1:1 Babayaro 28', 1:2 Crespo 50', 2:2 Amokachi 74', 3:2 Amunike 90' , czyli Argentyńczycy w klubie miłośników sędziego Colliny.

Kamerun - Angola, grupa A Pucharu Narodów Afryki 1996

W meczu w Durbanie Kameruńczycy objęli co prawda prowadzenie 1:0 po golu Omam-Byika (25 min) , ale Angola na to, że 1:1 Joni 38' , 1:2 Paulao 57' i 1:3 Quinzinho 80'. ''Motyla noga, dziesięć minut może nam nie wystarczyć do strzelenia trzech goli'' - pomyśleli Kameruńczycy. Więc strzelili dwa, a samemu to wręcz jednego: 2:3 Mouyeme 82 i 3:3 Vicente (sam.!) 90'.

Kamerun na igrzyskach olimpijskich Sydney 2000

Kontynuacja nigeryjskich tradycji na igrzyskach.

Kamerun - Chile, półfinał IO 2000

Po ćwierćfinałowych przekomarzaniach z Brazylią (Ronaldinho wyrównał w doliczonym czasie, ale Mboma skarcił w dogrywce), przyszedł czas na doprawienie Chile. 0:1 Patrice Abanda (sam.) 78', 1:1 Mboma 84', 2:1 Lauren 89'

Kamerun - Hiszpania, finał IO 2000

0:1 Xavi 2', 0:2 Gabri 45', 1:2 Amaya (sam.) 53', 2:2 Eto'o 58'. Karne 5:3. To tak w ramach zemsty, za finał z Barcelony.

Maroko - Zair, grupa Pucharu Narodów Afryki 1992

To pewnie przez długie minuty był mecz z cyklu ''Mamo, to ja już wolę odrabiać lekcje'' . Zresztą, mecz na stadionie oglądało tylko pięć tysięcy osób. Cierpliwość widzów została jednak nagrodzona. 0:1 Ngole Kana w 89 min. 1:1 Said Rokbi też 89 minuta!

Nigeria - ZSRR, ćwierćfinał mistrzostw świata do lat 20, 1989

Cud. Cud w Damman . 0:1 Kiriakow 30', 0:2 Tedejew 45', 0:3 Salenko 46', 0:4 Kiriakow 58'. Po czym 1:4 Ohenhen 61', 2:4 Ohenhen 75', 3:4 Elijah 83', 4:4 Ugbade 84'. I w karnych 5:3.

DR Kongo - Burkina Faso, mecz o trzecie miejsce Pucharu Narodów Afryki 1998

Chyba najbardziej niesamowity mecz o trzecie miejsce w historii wszelakich rozgrywek. A było tak: 1:0 Ouedraogo 6', 2:0 Barro 52', 3:0 Napon 56', 3:1 Mungongo 76', 4:1 Talle 86', 4:2 Kasongo 86', 4:3 Tondelua 88', 4:4 Mungongo 89'. Karne 1:4. Głupia sprawa, musieli pomyśleć Burkińczycy, którzy byli gospodarzami imprezy.