Może nie wystąpią tam otwarcie, w swoich koszulkach i ze swoim prezesem w szatni trenerem na ławce, ale ich obecność w innych ekipach lub wpływ na nie wywierany będzie przemożny.
GRUPA A
RPA - Zespół, który przejrzał na oczy dzięki Polakom. Gdyby Bernard Parker, podstawowy zawodnik Bafana Bafana , nie okazał się zbyt słaby na Legię Warszawę, to dziś zamiast myśleć o tym w jakich butach zagra na Mundialu sprawdzałby pewnie stan murawy w Wodzisławiu.
Meksyk - Ekipa zbudowana na polskim fundamencie. Bo przecież za taki można uznać fakt, że w latach osiemdziesiątych w meksykańskiej lidze (dokładnie w CF Atlante) grał snajper szybszy od Speedy'ego Gonzalesa. Polski goleador biegał tak , a mysz w kapeluszu tak .
Urugwaj - Nawet jeśli Pablo Alvarez z Wisły nie pojedzie do RPA (raczej nie pojedzie), to Urugwaj jednak trochę polską ekipą będzie. Bo wiślak raz w kadrze zagrał. Więc troszeczkę. Tycinkę.
Francja - W przypadku, gdy jednym z najlepszych zawodników ligi francuskiej jest Polak, można śmiało powiedzieć, że Tricolores właśnie od nas uczą się grać w piłkę.
GRUPA B
Argentyna - "Pozdrawiam i zarazem przepraszam Jarosława Fojuta i Bartosza Białkowskiego" - podobno taki podkoszulek Sergio Aguero chce pokazywać całemu światu po bramkach strzelanych w RPA. No cóż, ma za co przepraszać.
Nigeria - Wiele wskazuje na to, że gwiazdą Super Orłów na mundialu będzie Kalu Uche . Nic dodać, nic ująć.
Korea Południowa - Nie byłoby dziś tak sensownego poziomu koreańskiego futbolu, gdyby nasi futboliści wypunktowali Azjatów w pierwszym meczu MŚ 2002. Niestety Polacy nie sądzili, że Koreańczycy będą tak szybko biegać i tak wysoko skakać. Kolejny ich awans na Mundial jest więc także zasługą biało-czerwonych.
(uwaga - materiał dla ludzi o mocnych nerwach!)
Grecja - "Serce rośnie patrząc na dzisiejsze triumfy Greków. Szalenie ważne, aby przypomnieć, że ich obecne sukcesy są w dużej mierze również sukcesami polskiej myśli szkoleniowej. Jacek Gmoch, Józef Wandzik, Jerzy Kopa czy Grzesiek Lato - wszyscy oni mogą dziś się cieszyć".
GRUPA C
Anglia - Czy to nie przypadek, że w obecnym składzie reprezentacji Anglii nie ma ani jednego zawodnika - ani jednego! - który zagrał przeciwko Polsce na Wembley w 1973 roku? Czy to nie przypadek? A może właśnie pozbycie się z kadry zawodników grających w tamtym meczu stanowi klucz do obecnych sukcesów Lwów Albionu?
USA - W RPA może się pojawić przynajmniej kilku przedstawicieli zmodyfikowanej wersji "polskiej myśli szkoleniowej" w wykonaniu Piotra Nowaka. Z jego olimpijskiej kadry na mundial mogą pojechać m.in. Brad Guzan, Michael Bradley, Sacha Kljestan, Robbie Rogers, Stuart Holden, Benny Feilhaber, Charlie Davies, Freddy Adu czy Jozy Altidore.
Algieria - Bardzo polski zespół. Wszak Hamer Bouazza wiosną 2009 roku rywalizował o miejsce w ataku Birmingham City z Carlo Costlym. A ten przecież teraz gra w Bełchatowie. A Bełchatów jest w Polsce.
Słowenia - "Wis&&a Krak^%w. Wis$#a Krak@!w. Joseph, jak mam zapisać w oficjalnym skarbie kibica klub, w którym gra ten Kirm?"
GRUPA D
Niemcy - Podolski, Klose, Trochowski - polskie gole w RPA to nie mrzonka.
Australia - Trudno o bardziej polską ekipę. Pomijając fakt, że jeszcze niedawno nad Wisłą piłkę kopał Jacob Burns, to jeszcze do kadry Socceroos może się załapać ktoś z trójki (trochę) polskich Kangurków - Nikolai Topor-Stanley, Stuart Musialik albo James Wesolowski.
Serbia - Serbowie wciąż pamiętają, kto tak naprawdę jest w porządku.
Ghana - John Paintsil chyba nie żałuje, że swego czasu nie dostał angażu w Widzewie Łódź. W Fulham co prawda cudów żadnych nie ma, ale żona jest zadowolona, bo ma blisko na Oxford Street.
GRUPA E
Holandia - "Ebi, słuchaj, pomagałeś mi w Feyenoordzie, pomagałeś w Borussii - chodź też ze mną do reprezentacji Holandii. Będzie fajnie, na mundialu zaczarujemy wszystkich grą w grupie a potem odpadniemy. Dasz się namówić? Pozdrawiam. Bert"
Dania - Nic tak nie motywuje duńskich sportowców jak przegrywanie z Polakami w ręczną .
Japonia - Nie jest powiedziane, że Shinji Ono wszystkie umiejętności piłkarskie nabył podpatrując Ebiego Smolarka. Na pewno się jednak kolegowali.
Kamerun - W reprezentacji Kamerunu worki z piłkami nosi ten zawodnik, który w swojej karierze klubowej nie natknął się nigdy na żadnego Polaka. Z biało-czerwonymi w jednej ekipie grali Rigobert Song (z Bąkiem w Lens), Alexandre Song (w Arsenalu z Fabiańskim i Szczęsnym), Jean Makoun II (w Lille z Obraniakiem), Eric Djemba-Djemba (w Odense z Onyszką), Benoit Assou-Ekotto (w Lens z Bąkiem), Andre Bikey (w Szinniku z Łągiewką i Tkoczem), Achille Emana (w Toulouse FC z Saganowskim), Aurelien Chedjou (w Lille z Obraniakiem) i jeszcze kilku innych.
GRUPA F
Włochy - Wpływ polskiej myśli szkoleniowej na grę Greków to pryszcz w porównaniu z działalnością trenerską Zbigniewa Bońka we Włoszech. Tu mądra uwaga, tam błyskotliwy komentarz - wszystko to Zibi ofiarował w darze włoskiej piłce jako szkoleniowiec. W Lecce, Bari i Reggianie do dziś go wspominają...
Paragwaj - Antolin Alcaraz, defensor Club Brugge , dużo zyskał dzięki grze w Lidze Europejskiej. Jest bardzo wdzięczny wszystkim zawodnikom Lecha za umożliwienie mu występów w tych rozgrywkach. Im właśnie będzie dedykować swój występ na mundialu.
Nowa Zelandia - Futbol w Nowej Zelandii datuje się ponoć od czasu przyjazdu Aarana Linesa do Ruchu Chorzów. Pressing, krzyżowe wymiany piłek, nowoczesne rozwiązania taktyczne - wszystkie te podejrzane na treningach przy Cichej nowinki Nowozelandczyk za pomocą skype'a transmitował do domu.
Słowacja - Janek Mucha fajny chłopak. Będziemy na mistrzostwach kibicowali Słowacji.
GRUPA G
Brazylia - Brazylia na mistrzostwach polska jak nigdy. Wszystko za sprawą Luisa Felipe Kasmirskiego, obrońcy posiadającego polskie pochodzenie, który ponoć nawet zastanawiał się czy nie grać dla biało-czerwonych.
Korea Północna - Kim Kuk-Jin w szwajcarskim FC Wil gra razem z Przemysławem Mądrym . Co się napatrzy na polską myśl piłkarską, to jego.
Wybrzeże Kości Słoniowej - Jeśli ktoś nie widzi w obecnych występach "Słoni" ręki Henryka Kasperczaka ... niech sobie lepiej kupi okulary.
Portugalia - A Polacy ostrzegali: "Jeśli w eliminacjach do EURO 2008 oglądacie nasze plecy, to uważajcie, żebyście w ogóle awansowali do RPA". I Portugalczycy faktycznie musieli się pocić do ostatniej chwili, żeby pojechać do Afryki. Nie to co Polacy, oni sprawę wyjazdu na mundial rozstrzygnęli wcześniej.
GRUPA H
Hiszpania - Ciekawe jakby w hiszpańskiej bramce spisywał się Iker Casillas, gdyby w klubie nie czuł na plecach oddechu Jerzego Dudka.
Szwajcaria - Podobno Ottmar Hitzfeld robił już przymiarki pod nadanie szwajcarskiego obywatelstwa lubianemu przez siebie Sławomirowi Wojciechowskiemu, ale nagle z przerażeniem zauważył, że były zawodnik Bayernu już nie gra zawodowo w piłkę.
Honduras - Choć nie będzie łatwo, to Costly jest główną nadzieją na to, że rubryce strzelcy bramek pojawi się nazwa polskiego klubu.
Chile - Pablo Contreras na pewno żałuje, że w reprezentacyjnym bloku defensywnym nie ma takiego partnera jakim w PAOK-u Saloniki jest Mirosław Sznaucner. Wtedy pewnym byłby przynajmniej bezbramkowy remis z Hondurasem.
Przemysław Nosal