Tańczący z piłkami

W jednej z piłkarskich akademii w RPA trenerzy wpadli na nietypowy pomysł. Młodzi piłkarze, oprócz treningów, mają też zajęcia... z baletu.

Młodzi piłkarze mają w tygodniu ok. 30 godzin treningów. Od niedawna do ich rozkładu dnia dorzucono nietypowe zajęcia dodatkowe - lekcje baletu. Jak tłumaczy Kobus Maree, fizjoterapeuta z  Sport and Art Exchange Academy, inspiracją był Diego Maradona:

Ktoś zauważył, że ruchy Maradony na boisku bardzo przypominają typowe ruchy baletowe. Od tego zaczął się program.

Zdaniem Dirka Badenhorsta nadzorującego lekcje tańca dla zawodników, pierwsze efekty przyszły bardzo szybko.

Zawodnicy ćwiczą między innymi jeden z podstawowych ruchów, zwany a rond de jambe en l'air, czyli ruch nogą po okręgu w powietrzu, dzięki któremu będą lepiej uderzać lecącą piłkę. Jeśli będą lepiej kontrolować swoje ruchy i nauczą się odpowiednio skręcać drugą nogę - ich strzały będą silniejsze.

Hm, w zasadzie wszystko tu ma sens i rzeczywiście takie zajęcia zapewne mogą przynieść jakieś rezultaty. mimo wszystko nie podejrzewamy, żeby w najbliższym czasie zajęcia z baletu stały się standardowym elementem treningu piłkarza. Z drugiej strony - dużo byśmy dali, żeby zobaczyć na przykład Jana Kollera podczas takich zajęć.