Dziesięć najlepszych hokejowych cytatów

Hokej częściej kojarzy się z wielkimi bezzębnymi Kanadyjczykami, którzy jeżdżą łyżwach, wpadają na siebie i z całej siły tłuką się kijami po głowach niż z z perłami myśli i elokwencji. A niekiedy niesłusznie.

''Shooting From The Lip'' to książka, która poza Kanadą sprzeda się zapewne w okrągłej liczbie zera egzemplarzy. Jest to bowiem zbiór przeszło 400 cytatów z różnych hokejowych osobistości - czasem śmiesznych, czasem dziwnych, czasem naprawdę głębokich. Eee, tak przynajmniej twierdzą specjaliści od książek o hokeju .

Za tymiż specjalistami, blogiem Hockey Book Reviews prezentujemy Top 10 hokejowych cytatów.

10. Panowie, nie będę mówił wam żadnych półprawd, chyba, że będą całkowicie słuszne - Alain Vigneault, trener Vancouver Canucks.

9. Luc Robitaille to świetny dzieciak i dobry zawodnik, ale przypadkowy przechodzień, gdyby usłyszał jego nazwisko, myślałby zapewne, że to nazwa sosu sałatkowego - Bruce McNall, właściciel Los Angeles Kings o powodach sprowadzenia do zespołu Wayne'a Gretzky'ego.

8. Mówimy tylko dwoma językami - angielskim i bluźnierczym - Kevin Constantine trener Pittsburgh Penguins o tym, że jego zawodnicy mówią wieloma językami.

7. To człowiek, który wbije ci nóż plecy patrząc ci prosto w twarz - Brett Hull o trenerze St. Louis Blues Mike'u Keenanie.

6. Możemy winić tylko jedną osobę - każdy każdego - Barry Beck, obrońca New York Rangers.

5. Nigdy nie przechodziłem poważnej operacji kolana na żadnej innej części mojego ciała - Saku Koivu.

4. Rozcięcie twarzy to prawdziwy wrzód na dupie - Theo Fleury, gwiazdor Calgary Flames.

3. Wayne wszedł na ławkę rezerwowych, po tym jak zobaczył Charę i powiedział "Właśnie dlatego kończę karierę" - John Muckler, trener New York Rangers o reakcji Gretzky'ego na Zdeno Charę, mierzącego 206 cm obrońcę Ottawa Senators - najwyższego zawodnika w historii NHL.

2. Powiedz mu, że jest Wayne'em Gretzkym - Ted Green, trener Edmonton Oilers, po tym, jak Shaun Van Allen doznał wstrząśnienia mózgu i nie pamiętał kim jest.

1. Jak by ci się podobało, gdyby w pracy - ilekroć popełnisz najdrobniejszy błąd - nad twoją głową zapalała się czerwona lampka, a 18 tysięcy ludzi wstawało i wrzeszczało na ciebie - Jacques Plante, bramkarz Montreal Canadians, New York Rangers, St. Louis Blues, Toronto Maple Leaves i Edmonton Oilers, członek hokejowego Hall of Fame.