Igrzyska w Pekinie Z czuba i na żywo - dzień 5.

Istnieje niebezpieczeństwo, że dzisiejszy dzień zostanie przez nas zapamiętany jako dzień, kiedy siatkarki odpadły z turnieju. Niestety, nie zostanie zapamiętany jako dzień, kiedy pływacy zdobyli dla Polski pierwsze medale, bo, cóż, nie zdobyli.

Skargi, wnioski oraz powody, dla których naszym nie idzie piszcie na zczuba@g.pl .

 

Wpadki komentatorów piszcie na komentatorzy@g.pl .

 

6:20 Chińskie przysłowie mówi, że jeśli nie wiesz co powiedzieć - powiedz chińskie przysłowie. Chińskie przysłowie na dziś brzmi: "Płyń jak liść na rzece życia, a jeśli chcesz zdobywać olimpijskie medale, to trochę szybciej". Wiedział o tym Michael Phelps, który wygrał 200m motylkiem i został olimpijczykiem wszechczasów. Najwyraźniej nie wiedzieli o tym Paweł Korzeniowski i Katarzyna Baranowska, którzy zajęli miejsca szóste i ósme.

6:25 Tymczasem na planszę wychodzi nasz florecista Sławomir Mocek, który będize walczył o ćwierćfinał. Według naszych informacji jego poczynania ogląda szalony korespondent Z czuba.pl, jednak telefon korespondenta milczy jak zaklęty. Miejmy nadzieję, że nie jest naprawdę zaklęty, bo nie spodziewalibyśmy się, że korespondent znajdzie w Pekinie egzorcystę.

6:26 Po pierwszsej minucie nadal bez punktów. Oglądamy szermiercze szachy.

6:28 Zawiłości szermierki niekiedy nas przerastają. Właśnie po dobrej akcji Mocka punkty zdobył Chińczyk. A chwilę później kolejny punkt dla rywala - 0:2.

6:29 Szermiercze szachy się skończyły - teraz grają punkt za punkt. 3:2 dla Chińczyka.

6:30 Dobra obrona i kontra Mocka. Jest remis 3:3. Szermierka, kiedy można obejrzeć powtórki w zwolnionym tempie, pokazuje zupełnie nowe oblicze.

6:31 Kontrowersyjna sytuacja - Mocek prosi o analizę wideo, po której sędziowie decydują, że punkt dla Chińczyka.

6:33 Mocek próbuje szermierczego catenaccio. Niestety, przy okazji zapomina o szczelnej defensywie. Dwa punkty dla Chińczyka i już 3:5.

6:34 Kolejne akcje wyglądają identycznie. Chińczyk rusza do przodu, Mocek do tyłu, potem Chińczyk trafia, a Mocek nie. Polak przegrywa już 3:8.

6:35 I już 3:10 po pierwszej rundzie.. Wygląda to trochę jakby Wisła Kraków grała u siebie z Beitarem Jerozolima. I niestety, to nie Polak jest Wisłą.

6:37 Mocek rusza do przodu i od razu są efekty. Czwarte trafienie. I jeszcze jedna, niemal identyczna akcja. Polak przegrywa 5:10.

6:38 Ale Chińczyk natychmiast odpowiada. Dwie skuteczne akcje i dwa punkty. Rywal prowadzi 12:5.

6:39 I jeszcze dwa trafienia Chińczyka. Rywal prowadzi 14:5. Co tu dużo gadać, nic z tego nie będzie.

6:40 Polak rusza do przodu i zaczyna punktować w trzech kolejnych akcjach. Polak przegrywa 8:14. Ale trochę na to za późno.

6:41 Koniec. Obaj idą do przodu, obaj atakują, po czym Chińczyk z radości zrywa maskę. Sędziowie jeszcze przez chwilę się naradzają, po czym kończą mecz. Sławomir Mocek przegrywa 8:15 i żegna się z turniejem w 1/8 finału.

6:45 A teraz cos z zupełnie innej beczki. Co się wydarzyło na igrzyskach.

 

- Michael Phelps zdobył kolejne dwa złote medale, pobił dwa kolejne rekordy świata i został najwybitniejszym olimpijczykiem w historii z jedenastoma złotymi medalami. W finale 200 m stylem motylkowym Paweł Korzeniowski był szósty.

 

- Katarzyna Baranowska zajęła 8. miejsce w finale 200 m stylem zmiennym.

 

- Otylia Jędrzejczak z czwartym czasem awansowała do finału 200 m motylkiem

 

- Jacek Proć po zwycięstwie nad Chińczykiem Wenguanem Li 116:111 awansował do 1/16 finału turnieju łuczników. Jego wynik był nowym rekordem olimpijskim do kolejnej rundy. W 1/16 finału pobił go Koreańczyk Lee Chang - Hwan - 117

7:00 TVP powtarza teraz walkę Juliana Kwita - 1/8 finału w zapasach (74 kg). Ale nie emocjonujemy się - walka skończyła się kilka godzin temu porażką Polaka.

7:10 Kwit przegrał po akcji na trzy sekundy przed końcem walki, po analizie wideo. Odkąd ostatni raz oglądaliśmy zaasy sporo się w tej dyscyplinie zmieniło. Na tyle, że oglądanie walki Polaka miał autentyczny posmak świeżości.

 

Było też okazją do zobaczenia Ryszarda Wolnego. Aż chciałoby się powiedzieć - to były czasy. Ale wtedy wyszlibyśmy na emerytów. Eee, kombatantów.

7:20 Korespondent się odnalazł - okazało się, że bilety na floret mężczyzn miał tylko na finały, co okazało się ujmującym w swej naiwności optymizmem, zwanym też niekiedy nieomylnie błędnym planowaniem.

7:30 Jak powiedział sprawozdawca TVP Łukasz Maszczyk rozpoczyna walkę w kategorii 48kg z bliżej nieznanym zawodnikiem ze Sierra Leone Seidu Kargbo.

7:32 Może to tylko taka maska, ale zawodnik ze Sierra Leone wszedł na ring z miną w stylu: I co ja robię tu. Maszczyk narożnik czerwony, Kargbo niebieski

7:33 Minęło kilka sekund walki, a Polak już ma na koncie dwa punkty.

7:34 Koniec pierwszej rundy i na razie Maszczyk radzi sobie bardzo dobrze. 5:0 dla Polaka.

7:36 Lewy sierp Łukasza Maszczyka czysto w twarz Kargbo. Kolejne akcje i prowadzi już osimioma punktami, nie rtacąc żadnego. Ogromny sukces polskiego sportu. Tego jeszcze na igrzyskach nie było.

7:38 Polak prowadzi 10:0. Nie bardzo możemy się w tym odnaleźć.

7:39 Nie bardzo możemy się też odnaleźć w tym, że na ringu leje się właśnie dwóch facetów, którzy we dwóch z trudem przekraczają 90 kg. Jeden z nas po tygodniach wyrzeczeń zbliżył się do tej wagi, ale nadchodził z drugiej strony.

 

Sierraleończyk (Sierra Leon?) liczony po raz drugi.

7:40 Rywal jest liczony po raz trzeci. Koniec walki - efektowne zwycięstwo Łukasza Maszczyka . Darujcie płaski kalambur, ale Sierraleończyk (Sierra Leon?) okazał się chłopcem do bicia.

7:55 Z cyklu ''A poza tym na igrzyskach'' Mirosława Lewandowska - Sagun oraz Sławomira Szlek nie awansowały do finału w strzelaniu z pistoletu z 25m. Sagun zakończyła eliminacje na 22., a Szpek 36. miejscu Łucznik Piotr Piątek odpadł w I rundzie turnieju indywidualnego. Przegrał w dogrywce 9:10 (109:109) z Japończykiem Ryuichi Morią.

8:03 Na igrzyskach nastąpił ten moment, kiedy trzeba dokonywać ciężkich wyborów. Na TVP Sport piłka ręczna kobiet, na Eurosporcie powtórki pływania a na TVP żeglarstwo. A jedyny w redakcji miłośnik żeglarstwa siedzi w tej chwili w Pekinie.

8:12 TVP zmieniła zdanie i zamiast żeglarstwa postawiła na kolarstwo. Jesteśmy skłonni poprzeć ten wybór. Jest na tyle wcześnie, że wolimy bardziej dynamiczne dyscypliny.

8:15 zbychal:

 

Skoro TVP tak dużo puszcza z odtworzenia mogliby ku pokrzepieniu serc puścić zwycięstwo Otylii z Aten, albo ostatecznie tradycyjny remis na Wembley z 1973. Napis "na żywo" może zostać jak przy innych powtórkach.

 

8:24 Walka Juliana Kwita niektórych(w tym nas) lekko skonfundowała. Smarzyciel:

 

Dlaczego po porażce w 1 rundzie 1:2 i wygranej w 2 rundzie 2:0, w trzeciej rundzie Polak zremisował 2:2 i przegrał walkę?

 

Nie wiemy. Poszliśmy do legendarnego redaktora K. - jedynej znanej nam osoby znającej, rozumiejącej i wykładającej maluczkim zasady krykieta. On też nie wiedział. Szukamy dalej.

8:31 A tymczasem Polka zaczyna grać w ping ponga z reprezentantką Hong Kongu. Łatwo je odróżnić - Polka, Li Qian, to ta z dłuższymi włosami.

8:35 8:11 i już pierwszy set dla reprezentantki Hongkongu. Strasznie szybka dyscyplina z tego ping ponga.

8:40 Drugi set bardziej wyrównany. Li Qian dała sobie spokój z ping pongowym catenaccio i od razu są efekty. Remis 7:7 w drugim secie.

8:42 I już 8:7 dla Polki.

8:44 Z cyklu "A poza tym na igrzyskach"

 

Katarzyna Piłocik przegrała przez ippon z Amerykanką Rondą Rousey w 1/8 finału turnieju judoczek w kategorii 70 kg. Teraz wszystko zależy od tego jak poradzi sobie Amerykanka. Jeżeli wygra kolejną walkę, to Polka wystąpi w repasażu.

8:45 I już nie. 9:11 i drugi set również dla rywalki. Zanim z rozpędu zaczniemy mówić o odpadnięciu i klęsce lub awansie i sukcesie - to jest mecz Polska - Hongkong. W dodatku, dopiero faza grupowa. Polki zagrają jeszcze z Niemkami i Rumunkami.

8:48 Sukcesu raczej nie odtrąbimy, przynajmniej nie tym razem. Już 1:4 w trzecim secie.

8:54 I po meczu. Polka przegrywa 7:11, a w setach 0:3. Przynajmniej było szybko.

9:00 I już trwa drugi mecz. Tym razem gra Natalia Partyka

9:01 Z cyklu "A poza tym na igrzyskach"

 

Jakiś pech prześladuje zatokę w Qingdao, gdzie startują żeglarze. Najpierw niewiadomo było, czy zawody tam w ogóle ruszą, bo akwen zaatakowały glony i nie było możliwości pływania. Wszystko posprzątano zaraz przed rozpoczęciem igrzysk. Teraz akwen atakuje dwukilometrowa plama oleju ... Organizatorzy obserwują plamę i zapewniają, że nie dotrze do tras regatowych.

9:04 Polka prowadzi w pierwszym secie 10:6 i ma piłkę setową.

9:05 Rywalka dwukrotnie się broni, ale ostatecznie Polka wygrywa pierwszego seta 11:8.

9:06 Zaczynamy powoli podbijać bębenek przed meczem siatkarek, na który wybieta się nasz korespondent. I tym razem, w odróżnieniu od Sławomira Mocka, Polki nie odpadną zanim on tam dotrze. Swoją drogą, jak donosi korespondent, zdobycie biletów na igrzyskach to nie jest taka prosta sprawa:

Co pewien czas pojawiają się plotki w stylu "Holenderski Komitet Olimpijski rzucił nową partię biletów! Przyjeżdżaj". Zwykle okazują się one mocno przesadzone, instytucjom tego typu zwykle bardzo wiele do zawdzięczenia mają fani pływania synchronicznego i badmintona.

9:09 W drugim secie Polka już prowadzi 5:3.

9:11 Rywalka gra coraz lepiej. Już prowadzi 9:6.

9:12 Po zapaśniczej walce Kwita powstało pytanie - dlaczego Polak przegrał, skoro zremisował? Podobno przegrał na własne życzenie. Szczegóły, wraz z zawiłościami przepisów tutaj .

9:13 Niestety. Partyka przegrywa 9:11, drugi set dla rywalki.

9:20 W trzecim secie wyrównana walka. Rywalka prowadzi 7:6.

 

Paweł zarzuca nam, że się czepiamy naszej Polki, czyli Li Qian i przesyła nam ranking pingpongistek po usunięciu wszystkich azjatek. Jest ciekawy, więc go wklejamy, ale chcemy zaznaczyć, że naszej Polki bynajmniej się nie czepiamy. Uważamy ją za taką samą Polkę, jak my. Ranking wygląda tak.

 

15. LI Jiao NED

 

17. LIU Jia AUT

 

20. WANG Chen USA

 

23. WU Jiaduo GER

 

25. GAO Jun USA

 

28. BOROS Tamara HRV

 

31. LI Qian POL

 

33. SHEN Yanfei ESP

 

34. PAVLOVICH Viktoria BLR

 

40. TOTH Krisztina HUN

 

42. NI Xia Lian LUX

 

43. SCHALL (WOSIK) Elke GER

 

44. POTA Georgina HUN

 

45. LI Jie NED

9:22 Ech, cztery punkty dla rywalki z rzędu i Polka przegrywa trzeciego seta 6:11.

 

Natalia Partyka to w ogóle fascynująca postać . W Pekinie jako pierwsza Polka w historii wystąpi na dwóch olimpiadach: zwykłej i paraolimpiadzie, na której bronić będzie złota zdobytego w Atenach.

9:26 Kolejnego seta Polka zaczyna rewelacyjnie. Już 5:1 dla Partyki!

9:28 Wszystko zmierza w kierunku piątego seta. Polka prowadzi 9:4.

9:29 Brawo - rywalka nie trafia w stół i Partyka wygrywa czwartego seta 11:5!

9:32 Piąty set zaczyna się dla Polki nie najlepiej. Rywalka prowadzi 3:1.

9:34 Kolejne dwa punkty dla rywalki i Polka przegrywa już 1:5. Nie jest dobrze.

9:35 Teraz dwa punkty zdobywa Partyka. Już tylko dwa punkty straty - 3:5.

9:36 Aaa. Już nam się wydawało. Nie wiemy dokładnie co się stało po mocnym uderzeniu Polki (to naprawdę szykbi sport), ale w dwóch kolejnych akcjach punktuje rywalka. 3:7.

9:38 Partyka zdobywa kolejny punkt, ale rywalka odpowiada kolejnymi trzema. Ma piłkę meczową.

9:39 Niestety. Koniec - Natalia Partyka przegrywa 4:11.

9:40 Przełączamy się szybko na wioślarstwo, gdzie Julia Michalska płynie właśnie w półfinale jedynek.

9:42 W połowie dystansu Polka jest czwarta. Niestety, do finału wchodzą trzy zawodniczki, a Polka ma sporą stratę.

9:46 Polka bardzo przyspiesza, dogania płynącą na trzecim miejscu Nowozelandkę!

9:47 Nowozelandka słabie, Polka przyspiesza! Wspaniały finisz! Polka wygrywa o 0,05 s i awansuje do finału!!!

9:48 Z cyklu "A poza tym na igrzyskach" Rafał Dobrowolski jest w 1/16 finału turnieju indywidualnego łuczników. W pierwszej rundzie wygrał z Aung Myo Nay z Birmy 110:106.

9:55 Ciekawa sprawa - dzisiaj nie każdy dzisiejszy występ kończy się klęską. Przeprowadzilśmy szybkie śledztwo - niewykluczone, że to zasługa pewnej wróżki , która odgoniła złe moce otaczające polskich olimpijczyków.

 

Nie zmienia to faktu, że nawet my nie potrafiliśmy dziś wskazać realnej szansy medalowej.

10:00 A teraz coś z zupełnie innej beczki. Kajakarstwo górskie. Kajakarka Agnieszka Stanuch rusza w bój. Jak na razie nie było ani jednego czystego przejazdu.

10:01 Pierwszy przejazd bardzo dobry. Dwa punkty karne, ale i jest najszybsza.

10:02 Chwilę wcześniej na tym samym torze kanadyjkarze Paweł Sarna i Marcin Pochwała zajęli szóste miejsce w pierwszym starcie. Ich czas to 98.38s. Drugi start zadecyduje o awansie do półfinału.

10:08 Przygody korespondenta damskiego (siatkarstwa) i ciąg dalszy jego perypetii biletowych:

Bilet to na igrzykach rzecz bezcenna. Ale jak to zwykle z bezcennymi rzeczami, mają swoją cenę. Krążą plotki, że bilety na ceremonię otwarcia kosztowały na czarnym rynku po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z kolei na kajakarstwo górskie można dostać bilet za kilka złotych.

10:12 Polka straciła prowadzenie najpierw po starcie Francuzki Emilie Fer, a później drugą pozycję, kiedy jako pierwsza na metę wpłynęła Rosjanka Aleksandra Perowa

10:18 Z mejla:

 

Przed chwilą Szpakowski powiedział że mężem Carsten jest jej mąż.

 

Wczoraj o naszej sztafecie 4x200 m stylem dowolnym Przemysław Babiarz powiedział: Polacy mają takie szanse, że każdy kto staje na starcie, to ma szanse . Zapraszamy na czwarty odcinek wpadek komentatorów .

10:24 Polscy Łucznicy jak na razie radzą sobie dobrze. Jacek Proć i Rafał Dobrowolski awansowali do 1/8 finału turnieju indywidulanego. Proć pokonał Australijczyka Kima Skya, a Dobrowolski wygrał po dogrywce z Ukraińcem Aleksandrem Serdiukiem 9:8 (111:111). Mecze 1/8 finału odbędą się w piątek.

10:29 Przez chwilę zastanawialiśmy się, czy Agnieszki Stanuch nie namaścić na wszelki wypadek na nadzieję medalową. Postanowiliśmy jednak się wstrzymać choćby do końca pierwszej rundy eliminacyjnej. Jak się okazało słusznie. Przed ostatnim przejazdem - jest siódma. Poczekamy przynajmniej do półfinałów.

10:39 Agnieszka Stanuch po pierwszym przejeździe ósma.

10:40 Do końca zbliża się wyścig kolarzy. Na razie prowadzi Hiszpan Samuel Sanchez, ale błędnie wytypowani wczoraj przez nas faworyci jeszcze jadą.

10:41 O, i już Sanchez przestał prowadzić. Wyprzedził go Szwed Gustav Larsson. Nasz człowiek, Przemysław Niemiec, szósty. Od końca.

10:46 Do mety zmierza Alberto Contador - traci do Larssona 44 s i jest trzeci. Ale jeszcze jadą Candel Evans, Fabian Cancellara i Stefan Schumacher.

10:49 Evans dojechał. Teraz jest czwarty. I już nadjeżdża Cancellara - będzie przed Larssonem!

10:50 I skończył. Cancellara 33 s. przed Larssonem. Trzeci będzie Levi Leipheimer z USA. Nasz faworyt, Schumacher, właśnie dojeżdża - będzie w połowie drugiej dziesiątki.

11:00 I znów szybki skok na tor kajakrastwa górskiego. Drugi przejazd zaczynają nasi kanadyjkarze, Paweł Sarna i Marcin Pochwała.

11:02 Przejazd bezbłędny, ale czas 198,75 s daje im w tej chwili drugie miejsce. Teraz czekamy na inne osady - płynie jeszcze sześć.

11:05 Chińska osada najszybsza - Polacy spadają na trzecie miejsce.

11:07 Teraz Niemcy - wolniej od Chińczyków, ale szybciej od Sarny i Pochwały. Polacy spadają na czwarte miejsce. Zaczynamy kalkulować - awansuje tylko sześć osad.

11:10 Włosi wolniej od Polaków. Pochwała i Sarna nadal na czwartej pozycji.

Przygody korespondenta damskiego (siatkarstwa) i jego kolejne perypetie biletowe.

Moim ulubionym punktem regulaminu, który wydrukowany jest na drugiej stronie biletu, jest punkt drugi: "BOCOG (instytucja organizująca igrzyska) może unieważnić bilet z dowolnego powodu i w każdym czasie (for any reason and any time)". Na kajakarstwie górskim chciano mi odebrać bilet za to, że tłumaczyłem, że na łucznictwo i podnoszenie ciężarów wszedłem z parasolem i nie rozumiem, czemu akurat na kajakrstwie chcą mi go zabrać. Inny ciekawy punkt regulaminowy na bilecie to punkt trzeci: Nie wolno używać biletu w celach politycznych, religijnych, ani komercyjnych bez pisemnej zgody BOCOGu.

11:13 Duet Francuski na pierwszym miejscu, czyli Polacy spadają na piąte miejsce. Korespondent nadal twierdzi, że jest to fantastyczny sport, ale on widzial go na żywo. W telewizji przypomina trochę łyżwiarstwo figurowe - człowiek patrzy, ale trochę w nadziei, że ktoś się przewróci.

11:15 Czesi mają trzeci czas, Pochwała i Sarna spadają na szóste miejsce. Jeśli czegoś nie pokręciliśmy - odpadną, bo teraz startują Słowacy, podobno jacyś megamistrzowie.

11:17 Na szczęście się przesłyszeliśmy. Słowacy są najszybsi, Polacy spadają na siódme miejsce, ale do półfinału awansowali.

11:24 Z cyklu "A poza tym na igrzyskach"

 

Katarzyna Piłocik jednak pożegnała się z turniejem judo (kat. 70kg). Miała szansę na repasaże, ale rywalka, z którą przegrała - Amerykanka Ronda Rousey -, przegrała w następnym starciu z Holenderką.

 

Polskie tenisistki stołowe przegrały pierwsze spotkanie grupowe z Hong Kongiem, w turnieju drużynowym 0:3 (0:3, 2:3, 0:3). Kolejne mecze z Niemkami i Rumunkami jutro.

11:39 Korespondent z Pekinu miał okazję porozmawiać z Szymonem Kołeckim, który jest nadzieją na medal w podnoszeniu ciężarów. Jeżeli myślisz, że wiesz, co to są odciski od ciężkiej pracy, to zobacz jak wyglądają ręce sportowca, który chce zdobyć medal.

 

11:42 Znów na torze kajakarzy górskich . Drugi przejazd (przepływ? spływ?) Agnieszki Stanuch.

11:43 Przepływ bezbłędny, czas 101,76. Jest pierwsza, ponad osiem sekund przewagi nad drugą zawodniczką. Ale jeszcze sporo zawodniczek przed nami.

Najważniejsze wydarzenia dnia

 

Jak on to robi? Phelps znowu z medalem

 

Jacek Proć cieszył się dziś z rekordu olimpijskiego w strzelaniu z łuku

 

Otylia Jędrzejczak popłynie w finale. Półfinał dobrze rokuje

 

Michalska po pasjonującym finiszu w finale jedynek wioślarskich

11:57 Oglądanie przepływów kolejnych zawodniczek było dość monotonne, dopóki nie ruszyła Rosjanka Perova. Najpierw przewróciła się razem z kajakiem, co wyglądało widiwiskowo (wedle informacji korespondenta - niebezpieczne nie jest, bo w każdej chwili dookoła biega cała armia ratowników), a jeszcze została za to ukarana 50 punktami karnymi.

12:08 Z cykly "A poza tym na igrzyskach" Odbył się trochę zapomniany finał z udziałem Polaków! Pewnie dlatego zapomniany, że Piotr Hojka i Jarosław Godek startowali w finale C dwójek wioślarskich, o miejsca... 13-18. Przegrali z Brytyjczykami i zajęli 14. miejsce. Acha, warto dodać, że w finale C startowały tylko dwie osady.

12:14 I koniec kajakarek górzystek. Agnieszka Stanuch po drugim przepływie tak samo jak po pierwszym - ósma, co daje jej awans do jutrzejszych półfinałów.

12:24 Czekając na popołudniową, eliminacyjną sesję pływania i Agatę Korc - przygody korespondenta damskiego (siatkarstwa). Biletowych przygód część kolejna i bynajmniej nie ostatnia:

Bilet przy wybieraniu na zawody przydaje się kilkakrotnie. Najpierw trzeba pokazać go taksówkarzowi. Jeśli taksówkarz wie, gdzie jechać, kiwa głową i włącza licznik. Jeśli nie wie - kiwa głową i włącza licznik. Potem bilet jest potrzebny, żeby pojawić się w okolicy stadionu - są obiekty, dookoła których cały kwartał jest zamknięty dla przypadkowych kibiców. Potem trzeba pokazać bilet wolontariuszowi przed bramkami. Potem kolejnemu, przed bramkami. Potem ochroniarzowi. Potem wolontariuszowi za bramkami, aż wreszcie wolontariuszowi, który oderwie kawałek biletu, kasując go. Potem bilet może się jeszcze przydać przy okazji szukania miejsca (przy pomocy wolontariusza, oczywiście).

12:30 Jeśli chodzi o Agatę Korc - całą redakcja Z czuba jej kibicuje. Po pierwsze dlatego, że Z czuba kibicuje wszystkim polskim sportowcom. Po drugie dlatego, że imponują nam jej rekordy Polski.

 

12:40 Cały czas czekamy na Agatę Korc, ale startuje dopiero w ostatnim biegu eliminacyjnym 100 m stylem dowolnym, więc jeszcze chwilę poczekamy.

 

Żeby nieco umilić oczekiwanie - fachowa analiza szans Polki na awans.

 

Fot. Piotr Zytnicki/ Agencja Wyborcza.pl

12:45

"Stary, jak długo będę jeszcze oglądał twoje szpetne oblicze?" - takiej treści smsa dostał Michael Phelps od swojego kolegi, niedługo po tym jak zdobył kolejny medal...

Olimpijski multimedalista przyznał, że dostaje dziennie 80 tekstowych wiadomości na komórkę... Jakiej treści smsa wysłalibyście do wybranego polskiego sportowca. Z gratulacjami, krytycznego, a może pokrzepiającego?

12:47 Czas na Agatę Korc. Zanalizowaliśmy co było do zanalizowania, wszystko już wiemy, trzymamy kciuki.

12:49 Szybko poszło. Z czasem 55.14 s pobiła rekord Polski, ale zajęła w swoim wyścigu siódme miejsce. Półfinału nie będzie.

12:52 Najlepsze podsumowanie występu Korc. Komentator Eurosportu: Agata Korc ma mizerne szanse na awans do półfinału. Mówię mizerne, ale tak naprawdę nie ma żadnych.

12:57 Za chwilę w deblu honoru polskiego tenisa będą bronić Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. W meczu II rundy po przeciwnej stronie siatki staną Czesi - Pavel Vizner i Martin Damm.

13:11 Debliści już na korcie. Na razie nikt z polskich tenisistów drugiej rundy nie przeszedł. Zobaczymy jak będzie tym razem.

13:21 Na pomoście ciężarowców zaczyna się rywalizacja w kategorii do 77 kg. Krzysztof Szramiak zaczął rwanie od 157 kg - skutecznie. W drugim podjeściu będzie podnosił 161 kg.

13:30 Drugie podejście Szramiaka - 161 kg. Z problemami, ale skutecznie.

13:35 Zerkamy nieśmiało na tenisowych deblistów. Fyrstenberg i Matkowski w pierwszym secie przegrywają 1:2.

13:36 Mniej więcej w tym samym czasie, co debel tenisowy swój mecz rozpoczęli badmintoniści , Michał Łogosz i Mateusiak Robert. O półfinał walczą z Duńczykami Larsem Paaske i Jonasem Rassmusenem. Na razie 7:6 dla Duńczyków, wcześniej prowadzili Polacy.

13:37 Badmintoniści odrabiają straty i prowadzą już 13:10 w pierwszym secie.

13:47 Bardzo zacięte spotkanie Polacy mają lekką przewagę, ale na Duńczyków trzeba cały czas uważać. 19:15 dla Polaków.

13:48 Fyrstenberg z Matkowskim chyba jednak nie przełamią klątwy drugiej rundy. W pierwszym secie przegrywają już 1:4.

13:49 Zwycięstwo Mateusiaka i Łogosza w pierwszym secie 21:17. Półfinał coraz bliżej

13:51 W międzyczasie Krzysztof Szramiak zakończył rwanie. W ostatniej próbie nie podniósł 165 kg.

13:52 Drugi set rozpoczął się od prowadzenia Duńczyków 2:1

13:54 Duńczycy chyba się zdenerwowali. Prowadzą w drugim secie 4:2. Serwują Polacy.

13:56 Dwie świetne akcje Polaków i zmniejszamy straty do jednego punktu. Ale skrót Łogosza trafia w aut. Przegrywamy 5:7.

13:57 Matkowski i Fyrstenberg tak zaciekle bronili honoru polskiego tenisa, że przegrali pierwszego seta 6:1.

13:58 Duńczycy grają coraz lepiej, natomiast Polakom brakuje precyzji. Autowe zagranie Mateusiaka i przegrywamy 5:11.

14:00 Polacy pozwolili Duńczykom na mocne ataki i jednego z nich w końcu nie byli w stanie odebrać. Już siedem punktów przewagi rywali.

13:59 Najważniejsze wydarzenia dnia

 

Jak on to robi? Phelps znowu z medalem

 

Jacek Proć cieszył się dziś z rekordu olimpijskiego w strzelaniu z łuku

 

Otylia Jędrzejczak popłynie w finale. Półfinał dobrze rokuje

 

Michalska po pasjonującym finiszu w finale jedynek wioślarskich

14:02 Mamy wrażenie, że Duńczycy cały czas atakują, a Polacy stosują badmintonowe catenaccio. To już trzecie niepiłkarskie catenaccio, które dziś widzimy. Trzecie, stosowane przez Polaków i trzecie nieskuteczne. Duńczycy prowadzą 15:8.

14:03 A tenisowi debliści rozpoczęli drugiego seta, tak jak skończyli pierwszego, czyli od straty gema. 1:0 dla Czechów.

14:05 Nie znamy się na badmintonie i być może się mylimy, ale na nasze oko gra punkt za punkt, kiedy się przegrywa dziewięcioma punktami nie jest dobrym pomysłem na zwycięstwo. 19:10 dla Duńczyków.

14:06 I koniec. Dwa kolejne zagrania Polaków takie, że grzechem byłoby nie zaatakować z całej siły. Duńczycy zaatakowali - skutecznie. Przegrywamy drugiego seta 11:21.

14:08 Przygody korespondenta damskiego (siatkarstwa), który dotarł już pod halę.

Okazało się, że mam niezłego pecha.Przed meczem Polska - Japonia jest mecz Chiny - Kuba, więc pod halą jest gdzieś tak z miliard Chińczyków. Bilety, które nominalnie kosztują 80 yuanów chodzą teraz za 1500!

14:09 Zaczyna się trzeci set.

14:10 I zaczyna się fatalnie. Trzy wymiany i trzy punkty dla rywali.

14:11 I już 6:0! Mateusiak odrzucony na bok i bardzo mocne zbicie rywala daje Duńczykom szósty punkt.

14:12 I jeszcze zagranie w aut - Polacy przegrywają już 0:7. Nasz słabe serca mogą tego nie wytrzymać.

14:13 Duńczycy w aut i mamy pierwszy punkt, ale natychmiast Duńczycy uderzają nie do obrony. 1:8.

14:14 Świetne ścięcie Mateusiaka i mamy trzeci punkt. Ale przegrywamy 3:9.

14:15 Kolejna wymiana i rywale zdobywają jubileuszowy punkt w tym secie. Mamy nadzieję, że rozpoczną obchody i resztę seta odpuszczą.

14:17 Tenisiści próbują walczyć. 2:2 w drugim secie.

14:18 Świetnie Mateusiak - lotka trafia w sam narożnik kortu. Ale nadal 11:6 dla Duńczyków

14:19 Pierwsza próba Krzysztofa Szramiaka w podrzucie nieudana. 191kg na razie za ciężkie. Po rwaniu miał szósty wynik 161kg.

14:20 Polacy w aut i już osiem punktów przewagi Duńczyków. Ale Polacy nie rezygnują - po udanej akcji jest 7:14.

14:22 Wymiana zakończona bardzo silnym atakiem Mateusiaka i jest 16:10 dla Duńczyków. Polacy serwują.

14:23 Druga próba Szramiaka zakończyła się powodzeniem. Wytrzymał ze 191kg nad głową. Podwyższył ciężar sztangi o 3kg.

14:24 Błąd za błąd, punkt za punkt. Polacy w aut rywale w siatkę. Ale nadal sześć punktów straty - 11:17.

14:25 I po raz kolejny błąd za błąd. Rywale znów w siatkę, Łogosz popełnił błąd przy serwisie. Ale potem świetny atak Matusiaka. 13:18.

14:27 Najpierw błąd serwisowy, potem atak w siatkę i Duńczycy mają "lotkę" meczową. Mateusiak skutecznie - bronimy. 14:20.

14:28 Ależ kapitalna akcja Łogosza. Zza pleców tuż pod linię. 15:20.

14:29 I koniec. Trzeci raz nie udało się obronić. Polacy przegrywają trzeciego seta 15:21, a cały mecz 1:2.

14:30 Drugi set w wykonaniu Matkowskiego i Fyrstenberga o niebo lepszy. Przegrywają co prawda w gemach 3:4, ale druga partia jest bardziej wyrównana. Czyli pewnie odpadną, ale w lepszym stylu niż Radwańska z Domachowską. Co najbardziej niepokojące - możliwe, że będziemy musieli ich za to pochwalić.

Najważniejsze wydarzenia dnia

 

Jak on to robi? Phelps znowu z medalem

 

Jacek Proć cieszył się dziś z rekordu olimpijskiego w strzelaniu z łuku

 

Otylia Jędrzejczak popłynie w finale. Półfinał dobrze rokuje

 

Michalska po pasjonującym finiszu w finale jedynek wioślarskich

14:38 Krzysztof Szramiak nie podniósł 194kg i jego wynik w podrzucie to 191 kg. Tzw. punktowane miejsce ma raczej pewne.

14:40 Debliści obronili piłkę meczową. Ze stanu 5:3 dla Czechów, zrobiło się 5:4.

14:45 W lekkiej desperacji zaczęliśmy szukać tzw. polskich akcentów, ale tu też kiepsko. Prowadzona przez Piotra Nowaka olimpijska kadra USA odpadła z turnieju piłkarskiego. Pomimo prowadzenia w grupie po dwóch meczach (zwycięstwo i remis), dzisiejsza przegrana z Nigerią 1:2 okazała się brzemienna w skutkach. Szczególne podziękowania należą się Michaelowi Orozco, który czerwoną kartkę dostał już w 4 minucie. Z grupy B do ćwierćfinału awansowały Nigeria i Holandia.

14:48 A u ciężarowców rywalizacja toczy się już nad głową Krzysztofa Szramiaka. Polak jest szósty, ale dwóch zawodników dopiero zaczyna rywalizację, więc spadnie na ósme miejsce.

14:50 Przygody koresponednta damskiego (siatkarstwa). Już na hali:

Przyszły mi do głowy dwie myśli. Po pierwsze nie znoszę Chińczyków za to, że przez 40 minut krzyczą jedno hasło dopingujące swoją reprezentację... dramat. A druga myśl jest zupełnie inna. Choć siedzę wysoko, to mogę stwierdzić, że Kubańskie siatkarki są jeszcze piękniejsze niż w telewizji.

14:52 Zapomnieliśmy trochę o tenisistach . To przypominamy. Przegrywają 5:6. Znaczy - walczą.

14:55 I wywalczyli. Jest 6:6.

15:02 I wywalczyli jeszcze bardziej! Fyrstenberg i Matkowski wygrali tie break! Będzie trzeci set!

15:06 Odnaleziony telefonicznie Zaginiony na Igrzyskach Dziennikarz Tenisowy nadaje:

Rywale to znakomita para, ale mecz jest bardzo wyrównany. Trwa walka punkt za punkt, oko za oko, ząb za ząb. Na trybunach dużo ludzi, gorąca atmosfera. Fyrstenberga z Matkowskim dopinguje między innymi reszta tenisowej kadry - Agnieszka Radwańska z ojcem, Marta Domachowska.

15:12 Podglądamy tenisistów, ale nie spuszczamy też oka z siatkarek. Innymi słowy przygody korespondenta damskiego (siatkarstwa) część kolejna.

Mimo zakazu, handel biletami kwitnie, zwłaszcza pod stadionami. "Tickets? Tickets?" - słychać co chwila. Niestety, najpierw trzeba znaleźć sposób, żeby przeniknąć pod stadion - w jego pobliże nie wpuszczają bez biletu, ale można próbować przedrzeć się taksówką. Ceny zwykle są w granicach trzykrotnej nominalnej wartości, co biorąc pod uwagę, że bilety oficjalnie kosztują od 10 (eliminacje podnoszenia ciężarów) do 400 złotych (np. finał piłki nożnej), nie jest jakąś grubą przesadą. Chyba, że grają chińskie mistrzynie olimpijskie w siatkówce.

15:15 Pierwszy gem dla Fyrstenberga i Matkowskiego. Z radości najpierw chcieliśmy ich nazwać dzielnymi chłopcami z rakietami, a potem namaścić na nadzieję medalową. Pamiętając jednak apele na forum - nie namaszczamy.

15:22 Jest 2:1 dla Fyrstenberga i Matkowskiego. Podejrzewamy, że jedni i drudzy jak na razie wygrywają swój serwis. Pewności jednak nie mamy, bo telewizyjny bojkot tenisa trwa.

15:24 Z cyklu "A poza tym na igrzyskach"

 

Ostatni z Polaków, którzy kwalifikowali się do półfinałów na basenie w "Wodnej Kostce" nie awansowali do swoich konkurencji. Sztafeta pływaczek 4x200 stylem dowolnym zajeła ósme - ostatnie miejsce, a Łukasz Wójt na dystansie 200m stylem zmiennym był szósty.

15:26 A tymczasem wyjątkowo spektakularna klęska w meczu Argentyna - Serbia. W 78. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Argentyńczyków. Do jedenastki podszedł Angel Di Maria, strzelił, ale Kapitan Serbii, Vladimir Stojković obronił. Sędzia nakazał powtórkę. Di Maria strzelił ponownie, a Stojković ponownie obronił.

15:27 Ale to raczej nie będzie dla Serbów finał historii z happy endem. Przegrywają 0:1.

15:29 Nawet na pewno. 2:0 dla Argentyny. Serbów pogrążył Diego Buonanotte.

15:30 Matkowski i Fyrstenberg wciąż prowadzą. 3:2 dla Polaków w trzecim secie.

15:41 W meczu tenisistów nic się na razie nie zmienia. Przewaga gema dla polskich deblistów 4:3 i bardzo dobrze, oby tak dalej.

15:45 W ramach przygotowania do meczu siatkarek o wszystko (jeszcze 15 minut!) - przygody korespondenta damskiego (siatkarstwa), część kolejna. Refleksje z wchodzenia do hali:

Czego nie można wnosić na stadion według biletu? Jedzenia do rzucania (easily-thrown food - ciekawe, jakie to jest jedzenie nie do rzucania. Może zielony groszek?), piłek, frisbee i mnóstwa innych rzeczy (jak flagi krajów nieuczestniczących w igrzyskach), ale także "każdej rzeczy, która może zakłócić przebieg zawodów".

Jeśli chodzi o to jedzenie do rzucania - to przecież oczywiste. Krasnoludzki Chleb Bojowy w poręcznych kromkach do rzucania.

15:46 Dziewiąty gem dla Polaków i 5:4. Teraz trzeba przełamać serwis Czechów, ale od początku drugiego seta obie pary zgodnie wygrywają swoje podanie, więc nie wiadomo jak to będzie. Panowie do dzieła.

15:58 No i niestety znów remis 5:5.

16:00 Właśnie powinien się rozpocząć mecz Złotek z Japonkami, ale cały czas trwa tie break w meczu Chiny - Kuba.

 

A przy okazji - z oficjalnych statystyk wynika, że najlepiej punktującą siatkarką na igrzyskach jest jak dotąd Kasia Skowrońska . Zapowiada się superpojedynek, bo najlepiej blokującą jest w Pekinie, według tych samych statystyk ... Japonka Araki.

16:02 Matkowski z Frystenbergiem znów wygrywają swój serwis - 6:5 dla Polaków. Gdyby teraz udało się przełamać...

Najważniejsze wydarzenia dnia

 

Jak on to robi? Phelps znowu z medalem

 

Jacek Proć cieszył się dziś z rekordu olimpijskiego w strzelaniu z łuku

 

Otylia Jędrzejczak popłynie w finale. Półfinał dobrze rokuje

 

Michalska po pasjonującym finiszu w finale jedynek wioślarskich

16:08 Ależ emocje! Polacy mieli dwa meczbole, ale rywale się obronili. Teraz Fyrstenberg i Matkowski mają kolejnego meczbola!!!

16:09 Jest!!! Rywale posyłają piłkę w aut, Fyrstenberg i Matkowski w ćwierćfinale!

16:12 Na polski debel czekają w ćwierćfinale Szwedzi: Simon Aspelin i Thomas Johansson

16:15 A teraz najważniejsze wydarzenie dnia - mecz siatkarek z Japonią. Relacja już trwa .

16:53 Niestety pierwszy set dla Japonek. Polki przegrały 21:25 nie potrafiąc wykorzystać błędów przeciwniczek. Zapraszamy do relacji Z Czuba .

17:20 Japonia wygrywa drugi set 25:20. Relacja z trzeciego seta Z Czuba i na żywo tutaj .

17:48 Odrodzenie Polek i wygrana 25:18 w trzecim secie. Szczegółowa relacja trwa .

18:18 Niesamowite emocje! Polki wygrywają 25:23 i doprowadzają do tie-breaku! Relacja Z Czuba .

18:37 Porażka polskich siatkarek w meczu z Japonią - 11:15 w tie-breaku i 2:3 w całym spotkaniu.

18:45 Nie udało się, ale to jeszcze nie koniec, przynajmniej teoretycznie. Teraz trzeba wygrać z Wenezuelą i USA i liczyć. Czy Złotka na to stać? Igrzyska się już na dziś kończą, ale emocje sportowe jeszcze nie. Zapraszamy na 21.45 i relację z meczu Barcelona - Wisła. Dziękujemy bardzo.