Złotouści w Pekinie - dzień 1.

Dzień pierwszy Igrzysk był tak naprawdę drugim dniem zmagań dzielnych komentatorów - tak TVP, jak i Eurosportu. Świeża dawka bon motów powinna was dobrze nastroić tego przedpołudnia, jednak apelujemy o przepracowanie niedzieli dla złotoustej racji stanu. Liczymy na waszą pomoc przy kompletowaniu listy wpadek.

Donosiliście na komentatorów, nie zawsze uzupełniając donos o współrzędne. Dlatego nie mamy zwykle autorów wpadek - mamy dyscypliny i kanały telewizyjne, w których krasomówstwo miało miejsce.

Wczorajszy dzień, to m.in. wyścig kolarski ze startu wspólnego:

- Tu jest pod górkę, to jest jak podjazd pod Orlinek (kilkakrotnie wypowiadana uwaga na temat podjazdu wieńczącego wyścig, TVP).

- Ci Duńczycy niepotrzebnie mają takie same spodenki jak Polacy (Tomasz Jaroński, Eurosport).

- Schował się, żeby się schować za peletonem (TVP).

Było wczoraj trochę łódek, a wiadomo: woda, przestrzeń, swoboda. To musi działać na frywolność komentatorów. Wioślarstwo widzieliśmy dosłownie przez chwilę, a Dariusz Szpakowski zdążył użyć słynnego sformułowania Kajetana Broniewskiego "pojedynek dzióbek w dzióbek". Było jednak przede wszystkim żeglarstwo. Tutaj działo się nieco więcej:

- Rafał Szukiel, pseudonim "Blondi", niesamowicie sympatyczny żeglarz z Polski (TVP).

- Grek Papathanasiou to złożony typ charakterologiczny - raz się modli, raz pomstuje (TVP).

Najwięcej czasu TVP poświęciła jednak pływaniu na basenie. Tutaj dzielił i rządził Przemysław Babiarz:

- Na torze pierwszym Kanadyjczyk Mathieu Bois z Kanady... bo skąd indziej mógłby być Kanadyjczyk.

- Są dwie drużyny które kandydują, dwie które mogą coś namieszać i jest jeszcze jedna (przed pierwszym wyścigiem eliminacyjnym sztafety kobiet 4x100).

- To inna metafora życia ludzkiego, niż wczoraj podczas otwarcia Igrzysk - tam mieliśmy metaforę życia w formie zwoju (o postępie, nowych rekordach w pływaniu).

Pływanie było też w Eurosporcie:

- Polak płynie bardzo dobrze (o Korzeniowskim płynącym na 7 miejscu).

- To dobrze świadczy na przyszłość (jak wyżej).

- Ten wykop żabką jest taki bardziej delfinem niż żabką (o stylach w pływaniu).

Skrzynka komentatorzy@g.pl przeznaczona jest na wasze donosy - bardzo liczymy na pomoc w kompletowaniu kolejnych złotoustych odcinków.