10 perełek piłkarskiego turnieju w Pekinie

Turniej piłkarski na igrzyskach to nie tylko wielkie gwiazdy (Ronaldinho, Riquelme), ale przede wszystkim olbrzymia kopalnia talentów z całego świata. Wybraliśmy dziesięciu szerzej nieznanych zawodników, którzy mają szansę stać się objawieniami jak Andrzej Juskowiak w 1992 roku. Oto uśmiechnięty Chińczyk, sprytny Honduranin, Japończyk z atomowym strzałem i reszta perełek.

Hernanes (23 lata, Brazylia, Sao Paulo). Ofensywny pomocnik, który zadebiutował w marcu w dorosłej reprezentacji, jest porównywany do Kaki . Zainteresowanie nim wykazywał Milan, a ostatnio Barcelona, jednak hiszpańska oferta (10 mln euro) rozminęła się z oczekiwaniami włodarzy Sao Paulo (25 mln euro). Edit: już zdążył strzelić gola Belgii.

Keisuke Honda (22 lata, Japonia, VVV-Venlo). Premierowego gola w Eredivisie strzelił Feyenoordowi Rotterdam. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem jego strzałów z rzutów wolnych, trochę przypominają nam niesamowite dokonania Tsubasy i jego kolegów.

Inne atomowe strzały

tu

,

tu

i

tu

.

Gervais Yao Kouassi Gervinho (21 lat, Wybrzeże Kości Słoniowej, Le Mans). Angielski aktor i piosenkarz Ricky Gervais sponsorował dostawy wody pitnej do jego miejscowości i to od niego pochodzi imię piłkarza. A Gervinho urodził się w tym samym miasteczku co Arouna Kone i podobnie jak on (i wielu rodaków) europejską karierę zaczynał w Belgii.

Aleksandar Kolarov (22 lata, Serbia, Lazio Rzym). Chyba najbardziej znany z prezentowanego tu grona, ma już za sobą jeden sezon rozegrany w Serie A. Nazywany serbskim Roberto Carlosem.

Promise Isaac (20 lata, Nigeria, Trabzonspor). Trenował wspólnie z Johnem Obi Mikelem w Manchesterze United, ale żaden z nich do MU ostatecznie nie trafił. Może uda mu się wyrwać z Turcji dzięki dobrej grze w Pekinie.

Brad Guzan (23 lata, USA, Chivas USA -> Aston Villa). Właśnie podpisał kontrakt z AV, gdzie spotka... Brada Friedela, innego amerykańskiego bramkarza.

Chen Tao (23 lata, Chiny, Changsha Ginde). Kapitan chińskiego zespołu. Przed strzałem uśmiecha się tak, jakby był pewien, że piłka zaraz trafi do siatki. Nic dziwnego - tak faktycznie się dzieje.

Jeremy Brockie (20 lata, Nowa Zelandia, Hawke's Bay United). Wcześniej znany był (na Antypodach) ze swoich

blond dredów

, teraz przyszła pora na popisy piłkarskie.

Thiago Silva (23 lata, Brazylia, Fluminense). Trener klubowy nazwał go kiedyś potworem. Gdy patrzymy z jaką siłą uderza, faktycznie trochę się boimy.

Emil Martinez (25 lat, Honduras, Shanghai Shenhua). Prawdopodobnie najsłabszy z tego grona, a na pewno najstarszy. Nie mogliśmy sobie jednak odmówić przyjemności zaprezentowania piłkarza strzelającego wolnego jak Janusz Kupcewicz.

Tu z kolei karny w stylu Panenki.

Bartosz Nosal