Konfrontacje Konfrontacji na przedpolu: Polska-Niemcy

Nie, nie będziemy obcinali głów Loewowi i Ballackowi. Skupimy się na głowach postradanych przed laty. Nie będziemy wsadzali kija w mrowisko, raczej wsadzimy tam dwa nagie miecze (żart). Konfrontacje polsko-niemieckie są tak głęboko zakorzenione w tradycji obu narodów, że odświeżać ich nie warto, warto je jednak odbrązowić. Dziś wieczorem zagrajmy na serio, o nową kartę w historii, a teraz po prostu zabawmy się z historią zamierzchłą.

WAGs monarsze u zarania dziejów

Polska: Dąbrówka, żona Mieszka I

Niemcy: Edyta Angielska, żona Ottona I

Cedynia Cedynią . Wtedy Mieszko I starł się z Hodonem, margrabią Marchii Łużyckiej i raczej płotką. Prawdziwym adwersarzem pierwszego władcy Polski był cesarz Otton I, który zmuszał księcia Polan do płacenia trybutu za ziemie nie należące do Cesarstwa. Konflikt skończył się kompromisem (Mieszko dostał ziemie, ale musiał oddać syna w zastaw). My dzisiaj nie gramy na remis i nie musimy. Dąbrówka o niebo lepsza od Edyty - punkt dla Polski.

Władcy z defektem w tytule

Polska: Bolesław Krzywousty

Niemcy: Fryderyk III Piękny

Wiecie, komentarz nasuwa się bezwarunkowo. Jeśli ktoś tak wygląda i nosi przydomek Piękny, to albo ma pokręconych poddanych i kronikarzy, albo jak na narcyza, za rzadko przegląda się w lustrze. Zdecydowanie wolimy naszego Krzywoustego, który notabene, narobił z Niemców kapusty . Chyba Jacek Krzynówek właśnie strzelił bramkę.

Obraz bitwy pod Grunwaldem oczami jednych i drugich

Polska: Jan Matejko

Niemcy: Diebold Schilling Młodszy

Schilling był szwajcarskim kronikarzem - ilustratorem, który działał na dworze niemieckiego króla Maksymiliana I na początku XVI wieku. Nie przyłożył się do obrazka. A może nie chciał się przyłożyć? Mamy nadzieję, że o dzisiejszym starciu Niemcy będą chcieli zapomnieć równie szybko.

Germanizacja Polski - Polonizacja Germanów

Polska, wyrazy przejęte od Niemców: król, hebel, szlafrok i wiele innych...

Niemcy, wyrazy przejęte od Polaków: granica (die Grenze), czapka (die Tschapka), starosta (der Starost), pieróg (die Pirogge) i niewiele innych...

Oczywiście traktujcie tę konfrontację pół żartem, pół serio - germanizmów w naszym języku jest więcej, niż polonizmów w jęzuku Niemców. Jednak warto wyzbyć się kompleksów - dysponujemy jakimiś kontrargumentami. Zapomnijmy o Rozbiorach. Skupmy się na rozbiórce obrony drużyny Joachima Loewa.

Super laski międzywojnia

Polska: Miss Polski 1930 Zofia Batycka

Niemcy: Miss Niemiec 1930 Dorit Nitykowski

Dorit Nitykowski, a to dobre. Wam też się w tej chwili wydaje, że Lukas Podolski strzelił samobója?

To by było na tyle. Jeśli nie przekonaliśmy was, że dziś mamy szansę wygrać, szkoda. Chcieliśmy zrobić to subtelnie, dlatego pozostawiliśmy wielką historię na boku. Zresztą... jaka wielka historia? Ta dopiero przed nami - od 20:45. Oczywiście zapraszamy na relację.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.