Afera dopingowa z brodą

W dzisiejszych czasach afery dopingowe są jak stare dowcipy - wyświechtane i irytujące, czyli jak zwykło się mawiać, z brodą. Oczywiście są wyjątki. Dziś jednak chcielibyśmy wspomnieć o pewnej aferze z brodą, która przykuła naszą uwagę dlatego, że broda występuje w niej w sensie dosłownym. W 2002 roku, kolarka Tammy Thomas została dożywotnio zawieszona za stosowanie dopingu, czego później wyparła się przed sądem. Sześć lat później stanęła przed nim ponownie, oskarżona o krzywoprzysięstwo. Co się zmieniło od 2003? Tammy bardzo żałuje tego co zrobiła. I nie musi już golić twarzy.

Jednym z zeznających, w toczącym się w San Francisco procesie, jest członek amerykańskiej agencji antydopingowej, Tom McVay. Tester dostał w 2002 roku zadanie przeprowadzenia niezapowiedzianego badania próbki moczu Thomas, po którą udał się do Olimpijskiego Centrum Treningowego zlokalizowanego we wschodniej części San Diego. Przed sądem wspominał, że zastał kolarkę w trakcie... golenia twarzy. A przynajmniej wszystko na to wskazywało, bo Thomas otworzyła drzwi McVayowi umorusana w piance do golenia.

O wiele bardziej dobitne było jednak zeznanie endokrynologa, Margaret Weirman, która badała Tammy w 2000 roku. Jak pani doktor zapamiętała sporstmenkę? Miała niski głos, zarost, zakola na głowie i włosy na klatce piersiowej. Aż dziwne, że jak w pewnym kawale "z brodą" nie dodała: "i w ogóle włosy rosły jej w dół, aż do samego członka".

Dziś Tammy Thomas jest podobno smukłą kobietą z długimi czarnymi włosami, ale nie potrafimy zrozumieć jak w 2003 roku, podczas zeznań w sprawie afery BALCO, potrafiła bez zająknięcia powiedzieć "nigdy nie brałam sterydów", skoro wyglądała tak:

Wyrok w jej sprawie nie jest jednak jeszcze przesądzony. Brzytwą, której chwyta się jej prawnik jest fakt, że substancja, która przyjmowała Thomas, nie była jeszcze w tamtym czasie zabroniona. Tak czy inaczej, nasuwają się nam dwa wnioski: po pierwsze, doping to zło, a po drugie, należy czym prędzej uaktualnić i tę listę.

Copyright © Agora SA