Wielkie Derby Śląska Z czuba i na żywo

Największa frekwencja od ćwierćwiecza i najwięcej tytułów mistrza Polski na jednej murawie. Jednocześnie starcie ósmej i jedenastej drużyny Orange Ekstraklasy. Piłkarze dostosowali się jednak do wielkich tradycji i rozegrali znakomity mecz.

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze - relacja klasyczna

KONIEC Zasłużone zwycięstwo Ruchu po znakomitym meczu. Wielkie Derby okazały się wielkie także na boisku, w co, musimy przyznać, przed meczem nie do końca chciało nam się wierzyć. Dziękujemy bardzo i czekamy na kolejne mecze na Śląskim.

90 min Straka sprytnie do Grzyba, ale obrońca wybija piłkę. Piłkarze Górnika chyba już nie mają siły.

88 min Niepotrzebny faul Bajicia w środku pola i druga żółta kartka. Górnik ostatnie minuty będzie grał w dziesiątkę.

85 min Rzut wolny dla Ruchu z niespełna 20 m, ale Brzyski strzela w środek bramki, prosto w Peskovicia.

83 min GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Brzęczek dośrodkowuje z rzutu wolnego, Zahorski strzela głową stojąc tyłem do bramki - tuż przy słupku.

80 min Ćwielonga już nie ma na boisku, teraz schodzi Nowacki. Żeby to się nie zemściło. Z drugiej strony - przed meczem typowaliśmy, że będzie 3:3, więc powinniśmy teraz trzymać kciuki za Górnika.

77 min W ramach akcji poznaj Śląsk cz. 3: Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) - stowarzyszenie utworzone w styczniu 1990 przez Ślązaków, z siedzibą w Rybniku. Według deklaracji programowej "rozpoczęło starania o wyraziste upodmiotowienie Śląska i jego mieszkańców" poprzez utworzenie własnego parlamentu, skarbu i rządu. Głównym deklarowanym celem organizacji, jest utworzenie autonomicznego regionu w historycznych granicach Górnego Śląska. Ruch Autonomii Śląska nawiązuje do tradycji przedwojennego autonomicznego województwa śląskiego (kiedy to Górnemu Śląskowi, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nadał Statut Organiczny). Wśród zwolenników autonomii Górnego Śląska znajdują się m.in. Kazimierz Kutz, Michał Smolorz, Henryk Waniek i kapitan Ruchu Wojciech Grzyb.

75 min GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Długa piłka z głębi pola, kapitalne zagranie Balaza w pole karne do Nowackiego, który z ok. jedenastu metrów nie daje szans Peskoviciowi.

70 min Wodzionka - składniki: 4 kromki kilkudniowego suchego chleba, 3-4 ząbki czosnku, 2 łyżki masła lub smalcu, sól, przyprawa maggi.

Zagotuj litr wody. Czosnek przeciśnij przez praskę lub drobniutko posiekaj i wymieszaj z solą. Chleb pokrój w dużą kostkę. Składniki rozdziel równo do 4 głębokich talerzy, zalej wrzątkiem, dodaj tłuszcz, przypraw do smaku maggi. Zupę podawaj samą lub z ziemniakami ugotowanymi i odsmażonymi z cebulką.

67 min I już atak Ruchu. Ćwielong w polu karnym próbował zgrywać i piłkę wybili obrońcy. Chyba trzeba było strzelać, ale z drugiej strony - już kilka takich strzałów Ćwielong posłał w trybuny.

66 min Górnik w ataku. Gołoś przed pole karne, sprytne prostopadłe podanie Brzęczka, ale Miduszewski szybszy od Madejskiego.

63 min Świetny strzał Madejskiego z dystansu, ale broni Mioduszewski.

62 min Piosenka o kultowej śląskiej wodzionce. Lojalnie uprzedzamy, tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Bardzo mocnych.

59 min Bajić postanowił przedryblować całą obronę Ruchu, ale udało się tylko z dwoma obrońcami. Trzeci bezczelnie zabrał piłkę. A szkoda, kroiła się akcja kolejki.

56 min W ramach akcji uracz domagających się czytelników relacji filmikiem o spodenkach Wasilewskiego, filmik ze spodenkami Wasilewskiego.

54 min W ramach akcji poznaj Śląsk cz. 2. śląskie wierzenia:

Typową dla Śląska postacią jest Skarbek - skrzat o wielkiej magicznej mocy pilnujący kopalni. Gdy jest dobrze traktowany, pomoże, uratuje, wskaże nową żyłę węgla czy kruszcu. Gdy natomiast poskąpi mu się ofiary, potrafi zmylić drogę, zawalić strop i zasypać górnika. Bardzo nie lubi kobiet, starsi i miejscowego pochodzenia górnicy do dziś nie lubią wycieczek szkolnych, podczas których zjeżdżają na dół i dziewczęta. Mówią: "Skarbka nam rozgniewają" i spluwają dla odegnania uroku.

Człowiek jednak nie pozostaje bezbronny wobec tych wszystkich sił. Na wąpierza czy strzygę skuteczną bronią jest czosnek,który przeważnie wisiał w kuchni,jadano co wieczór pół ząbka. Dobrym amuletem dla domu jest podkowa przybita nad drzwiami, a osobistym - kawałek sznura użytego przez wisielca. O wisielcach mówi jeszcze jeden przesąd: gdy nieoczekiwanie zerwie się silny wiatr, starzy ludzie mówią, że na pewno ktoś się powiesił.

Cennych informacji o Śląsku dostarcza na forum mrmucha.

52 min Brzęczek z wolnego pod poprzeczkę, ale świetnie broni Mioduszewski.

50 min W ramach akcji poznaj Śląsk, moczka śliwkowa.

1/2 kg suszonych śliwek, 2 łyżki oleju roślinnego, 2 łyżki mąki, kawałek piernika, 1/2 szklanki rodzynek, szczypta cynamonu i soli.

Śliwki namoczyć poprzedniego dnia w 2 litrach przegotowanej, letniej wody. Następnego dnia gotować w tej samej wodzie na małym ogniu tak długo, żeby śliwki się rozgotowały. Przetrzeć przez sito, żeby odeszły pestki. Z oleju i mąki zrobić ciemną zasmażkę i zagęścić nią śliwkową moczkę. Kawałek czerstwego piernika utrzeć na tarce i dodać do zupy. Doprawić cynamonem, szczyptą soli i posiekanymi rodzynkami (uprzednio namoczonymi w gorącej wodzie).

48 min Po przerwie skrzydła Ruchu nadal w ruchu. Dośrodkowanie Grzyba, do piłki dopada niepilnowany Ćwielong, ale z kilku metrów strzela nad bramką.

47 min GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Dośrodkowanie Brzyskiego z rzutu rożnego, Baran strzela głową, piłka przelatuje nad Pazdanem i wpada tuż przy słupku.

46 min Zaczynamy.

PRZERWA Jakby ktoś miał wątpliwości, czy mecz jest dobry: Ruch strzelał jedenaście razy, Górnik trzy. Przy okazji, kalambur w wykonaniu Jacka Laskowskiego tłumaczący przewagę Niebieskich: skrzydła Ruchu w ciągłym ruchu. Może niezbyt wyszukane, ale liczymy na więcej.

PRZERWA Jak twierdzi na forum mrmucha Brzęczek podobno często tak wygląda, ale i tak jesteśmy zaniepokojeni. Przy okazji, ciekawostka a propos Ćwielonga: Piotr Ćwieląg strzelał bramki nie tylko dla Ruchu Chorzów, ale i dla Górnika Zabrze. 18 września 2007 w meczu Pucharu Ekstraklasy Wisła Kraków - Górnik Zabrze był autorem (w 62. minucie) gola dla Zabrzan. Wisła przegrała 0:1. Pomijam milczeniem fakt, iż Piotrek był wtedy zawodnikiem Wisły...

PRZERWA Po wywiadzie z Jerzym Brzęczkiem jesteśmy bardzo poważnie zaniepokojeni. Kapitan Górnika wygląda, jakby miał za chwilę umrzeć.

45 min + 1 Koniec pierwszej połowy. Jak na razie jesteśmy zaskoczeni poziomem meczu. Dodamy, że pozytywnie zaskoczeni. Wracamy po krótkiej przerwie.

42 min I jeszcze jeden groźny atak Ruchu. Długa piłka, zgranie głową Fabusa. Ćwielong ogrywa obrońcę na linii pola karnego i strzela, ale broni Pesković.

40 min Znów groźna akcja Ruchu - Pulkowski kapitalnie do Ćwielonga, ale jego strzał z ostrego kąta broni Pesković. Chwilę później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Baran minimalnie nad poprzeczką.

39 min Ćwielong na linii pola karnego walczył z czterema obrońcami. I wygrał, ale strzelił prosto w ręce Peskovicia. Zresztą sędzia i tak przerwał akcję, nie wiemy dlaczego.

38 min Kapitalna akcja Ruchu. Ćwielong do Brzyskiego, ten dośrodkowuje, ale Fabus głową minimalnie obok bramki.

36 min Piłkarze postanowili nam udowodnić, że sił im wcale nie brakuje. Najpierw dośrodkowanie Nykiela, ale strzał zablokowany przez obrońców, w odpowiedzi Zahorski do Malinowskiego, ale ten również zablokowany w polu karnym.

34 min Albo oba zespoły na chwilę się uspokoiły albo zaczyna brakować sił.

31 min Bajić postanowił strzelać z jakichś 35 m. Trochę go poniosło, piłka minęła bramkę o jakieś 20.

28 min GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Błąd Straki, który wybił wprost pod nogi Brzęczka, a ten pokazał, jak się powinno strzelać z dystansu. Strzelił tuż przy słupku, piłka jeszcze skozłowała. Moiduszewski bez szans.

26 min Dośrodkowanie Brzęczka z rzutu wolnego, główkuje Gołoś, ale niecelnie.

23 min Żeby jeszcze nieco pogrzać emocje - miss Śląska.

20 min GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Niemal kopia poprzedniej akcji. Grzyb niepilnowany na skrzydle dośrodkowuje do wbiegającego Nowackiego. Ten sprytnie odgrywa do Ćwielonga, który z bliska nie daje szans Peskoviciowi. Nie jesteśmy pewni, czy Nowacki nie próbował strzelać, ale tak czy inaczej - akcja świetna.

19 min Bardzo groźnie poda bramką Peskovicia. Dośrodkowanie Grzyba, próbuje strzelać Fabus, potem jeszcze Nowacki, ale obrońcy wybijają.

17 min Straka jeszcze raz z dystansu. Tym razem już tylko trzy metry obok bramki. Wyraźny postęp.

15 min Błąd Pazdana, po którym Ruch mógł wyprowadzić kontratak trzech na dwóch. Mógł, ale Gabor Straka zamiast podawać postanowił strzelać z trzydziestu metrów. Z dziesięć metrów obok bramki.

12 min Jednego obu zespołom nie sposób odmówić - energii do biegania po całym boisku. Wygląda to trochę tak, jakby na boisku było jednocześnie po czternastu piłkarzy. Nie wiemy na ile starczy sił, trochę też przy tym chaosu, ale ogląda się przyjemnie. Prawie jak nie Orange Ekstraklasa.

10 min Zahorski sprytnie podaje na skrzydło do Magiery, ale albo kopnął za mocno, albo Magiera biega za wolno. W każdym razie nie zdążył.

7 min Górnik na razie próbuje angielskich schematów na Zahorskiego. Biorąc pod uwagę, że strasznie wieje - może być ciężko. Zdaniem Jacka Laskowskiego piłkarze Górnika szukają na boisku Tomasza Hajty. Ciekawe, kiedy się zorientują, że siedzi w studiu Canal+?

5 min Na razie atakuje głównie Ruch. Grzyb próbował dośrodkowywać, ale wyszedł mu strzał - słaby i w środek bramki. Pesković łapie bez problemów.

3 min Nowacki do Ćwielonga, ale próba dośrodkowania zablokowana. Czy tylko nam się wydaje, że zawodnicy trochę się ślizgają? Ale trzeba przyznać, że oba zespoły nie zamierzają odpuszczać.

1 min Zaczynamy. Ludzi rzeczywiście strasznie dużo, ale widzimy jakieś wolne miejsca. Czyli rekord będzie można śrubować.

16.04 Wielkie Derby Śląska są na tyle wielkie, że Mirosław Szymkowiak, specjalny wysłannik Canal Plus założył marynarkę. Poważna sprawa.

16.02 Drużyny wyprowadzili Gerard Cieślik i Włodzimierz Lubański. Ciekawe, czy piłkarze będą w stanie do nich nawiązać. Jeśli chociaż będą próbować - może być widowiskowo.

16.00 Przed meczem próbowaliśmy się dowiedzieć, dlaczego Wielkie Derby Śląska rzeczywiście są wielkie. Oto efekty .

15.55 Składy:

Ruch: Mioduszewski - Nykiel, Baran, Adamski, Brzyski, Grzyb, Straka, Pulkowski, Ćwielong, Nowacki, Fabus

Górnik: Peskovic - Magiera, Pazdan, Pawelec, Pavlenda, Gołoś, Bajlic, Brzęczek, Madejski, Zahorski, Malinowski

15.50 Do frekwencji swoje postanowili dołożyć w redakcji Canal Plus i do studia zaprosili strasznie dużo ludzi. Ale za ich plecami widać tych ludzi jeszcze więcej. Zdecydowanie więcej.