Anglicy przyjeżdżają na Euro do Polski. Przewodnik.

Nas ulubiony serwis Football365.com opublikował już krótki poradnik dla Anglików, którzy nie odróżniają Kijowa od kiełbasy. Oto najciekawsze fragmenty.

Dziesięć zwrotów, które mogą się przydać w Polsce

Dzien dobry - Hello

 

Do widzenia - Goodbye

 

Na zdrowie! - Cheers!

 

Piersi - Breasts

 

Ile kosztuje befsztyk? - How much is the steak?

 

Ile to kosztuje? - How much does it cost?

 

Gdzie jest toaleta? - Where is the toilet?

 

Jaki jest Twój numer telefonu? - What's your phone number?

 

Jestem w ciążyy - I'm pregnant.

 

Wyjezdzam jutro. Powodzenia - I'm leaving tomorrow. Good luck.

Pięć faktów o polskiej reprezentacji (wybrane fragmenty)

Polska wygrała Igrzyska Olimpijskie (1972) i zajęła trzecie miejsca na mundialach 1974 i 1982, ale nigdy nie zagrała z Mistrzostwach Europy.

Leo Beenhakker, który w Niemczech prowadził Trynidad i Tobago, zmienił polską drużynę z cieniasów, którzy nudzili swoją grą na mundialu w drużynę, która prowadzi w swoje grupie przed Portugalią, Serbią i Finlandią

Najlepszym strzelcem w historii jest Włodzimierz Lubański (50 goli w 80 meczach). To nieco bardziej imponujące, niż 16 goli w 61 meczach Macieja "Magica" Żurawskiego.

Słynni Polacy (fragmenty)

Mikołaj Kopernik, pierwszy europejski astronom, który sformułował teorię heliocentryczną. Kto by przypusczał, że to Polak?

Maria Curie, pierwsza osoba dwukrotnie uhonorowana nagrodą Nobla (i jedyna dotąd, która osiągnęła to w dwóch różnych dziedzinach) i pierwsza kobieta-profesor na Sorbonie.

Papież Jan Paweł II. W młodości był niezłym bramkarzem.

Biegun Północny (całkiem śmieszne, dla tych którzy znają język angielski - przyp. zczuba ).

Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Autorka pierwszej polskiej książki kucharskiej. Mówi Wam to coś? Nie? Ignoranci.

Słynni Ukraińcy (fragmenty)

Joseph Conrad.

Pięć faktów o Polsce

Najbardziej popularne psie imię w Polsce to Burek.

Pierwsze polskie państwo powstało w 966 w granicach zbliżonych do obecnych. Polska została królestwem w 1025 roku.

W Polsce świętuje się imieniny (dzień w którym każde imię jest przypisane do odpowiedniego dnia w kalendarzu), często bardziej niż urodziny. Większość kalendarzy zawiera daty imienin. Świętowanie imienin w Polsce to spotkanie przyjaciół i rodziny w domu solenizanta przy obiedzie, a po nim picie i inne rytuały społeczne.

Polska to dumny eksporter jednych z najbardziej znanych w Europie kapeli death metalowych - Behemoth, Vader i Decapitated. Wśród mniej przerażających polskich muzyków jest między innymi Edyta Górniak, która była druga w konkursie Eurowizji w 1994 roku. Najsłynniejszym festiwalem w Polsce jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, na którym wystąpili między innymi Elton John, Chuck Berry, Katie Melua, Lionel Richie, Ricky Martin, Whitney Houston i Simply Red.

Roczne spożycie piwa w Polsce to 26,000,000 hektolitrów, czyli 66 litrów na głowę. Ale jeśli niemowlaki nie łoją ponad 14 galonów każdego roku, to dla dorosłych ta wartość jest wyższa.

**************

Cały artykuł, w tym więcej faktów o Ukrainie tutaj

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.