Polskie Euro 2012 z czuba i na żywo

Zakładamy koszulki z napisami "Suck it, Italia" i "Węgry, go homesz". Dziś relacja z być może najważniejszego przedpołudnia w historii polskiej piłki nożnej. Czujecie ten ciężar? Polska z Ukrainą zorganizują Euro 2012!!!

11:52 Wydarzyło się coś tak niesamowitego, że nie potrafimy tego opisać słowami. Mądrzejsi od nas będą to teraz robić.

Dzięki za wszystko, dzięki UEFA. I czytelnikom dzięki wielkie.

11:50 Dochodzą nas głosy, że planowane zepsucie się serwerów miłościwie poczekało na ogłoszenie decyzji. Oczy nam powoli wysychają.

11:45 Michał Listkiewicz: "Przyjaźń polsko-ukraińska ma wieloletnią tradycję".

Bohdan Chmielnicki też popiera Euro 2012 na wschodzie.

Tak, tak wciąż się wzruszamy. Michał Listkiewicz też płacze.

11:42 Zczub1 11:43:20

Jezu trzeba będzie zrelacjonować budowę autostrady

11:41 Popłakaliśmy się szczerze i autentycznie. Listkiewicz całuje Surkisa w czoło. Dziennikarze sportowi w całym kraju piszą listy do pożegnalne do żon i mężów: "Do zobaczenia za pięć lat!".

11:40 Wygraliśmy!!!!!!!!!!

11:38 Dziś południe ponad kwadrans przed dwunastą.

Wyniki sprzed dwóch lat

 

Włochy (11)

 

Chorwacja/Węgry(9)

 

Polska/Ukraina (7)

 

Grecja (6)

 

Turcja (2)

11:37 Według korespondenta Gazety z Cardiff w Polsce zapanowała euforia. Przynajmniej tak to wygląda z Walii. Telebimy, tysiące osób na ulicach wyczekujących na ogłoszenie zwycięzcy. Oby i członkom Komitetu Wykonawczego nasza kandydatura z Walii wydawała się lepsza niż jest

11:35 Jesteśmy tak zdenerwowani, że musimy puścić jakiś czilaucik. A cóż moglibyśmy w takiej sytuacji zasrewować, jak nie...

11:31 12 głosujących już weszło na salę.

Oficjalnie osiwieliśmy.

11:30 Planowane kompletne popsucie się serwerów w Agorze już za siedem minut, więc ekscytujmy się, póki można.

Jerzy Engel mówi, że na wypadek porażki jest plan B, ale nie wypada o nim mówić. My z innych źródeł wiemy, że chodzi o porwanie króla Hiszpanii.

Swoją drogą Engel wymienia coraz lepsze argumenty za Polską: szacunek dla zwycięzców przeważy, dlatego wygramy.

11:25 "Do studia TVP dojechał minister transportu".

Stał w korkach?

11:22 Piotr Reiss: "Chorwacja i Węgry są za małe jeszcze, żeby organizować Euro"?

Trzy pytania: 1. Czy to znaczy, że niedługo będą większe? 2. Czy Belgia i Holandia nie są za małe? 3. Ale o co chodzi?

11:18 Ona wygrała Eurowizję . Dziesięć lat wcześniej mało nie wygrała Edyta Górniak. To znaczy, że Euro nam się należy.

Że co? Że nie należy? Że bez sensu? To porównajcie argumenty Grzegorza Laty z Super Expressu.

11:15 Mail do redakcji: "Jako, że TERMIN OSTATECZNY zbliża się nieubłaganie a cały naród Polski wstrzymuje oddech, fabryki przestają pracować a poznańskie koziołki wstrzymują swój naturalny ruch chciałbym podzielić się krótką konstatacją. Dziwi mnie to, że jako argument dla przyznania nam Mistrzostw podnosi się fakt budowy autostrad. Strzelamy sobie tym samym samobója twierdząc, że jeśli nie mamy noża na gardle to nie potrafimy nic zrobić. Zatem "dajcie nam Euro bo dalej będziemy biedni". Ciągnąc dalej taki sposób rozumowania możemy ogłosić, że za 7 lat zaatakujemy militarnie (tak właśnie) np. Finlandię. Wtedy zmobilizujemy się do reorganizacji armii. Służba zdrowia w kiepskim stanie? Niech ktoś (np. Iran - wybór przypadkowy) zasypie nas milionem bakterii wąglika. Wtedy zaczniemy reorganizować służbę zdrowia.

 

Wracam do pracy bo inaczej mnie zwolnią."

W Cardiff w tej chwili przygotowywana jest sala, w której zostanie ogłoszony gospodarz. Vipów nie ma. Poznaliśmy też dokładne zasady. Nawet jeśli dojdzie do drugiej tury nie poznamy jej wyników, ale od razu zwycięzcę

11:10 Studio TVP przypomina nam legendarny program sprzed lat - "Rambit". Pamięta ktoś?

W każdym razie jest retro.

11:08 Jerzy Engel: "Mieliśmy znakomitych kibiców w Niemczech. To zdecyduje. UEFA zobaczyła, że Polacy potrafią wypełnić stadiony nie tylko w Polsce."

No, ale to chyba niedobrze, bo oznacza, że można spokojnie dać EURO komuś innemu.

11:05 Tak komentowaliśmy w radio jeszcze chwilę temu. Nic mądrego, ale przynajmniej było zabawnie.

Zaczęła się relacja na TVP 3. Wszystkich miłośników talentu Dariusza Szpakowskiego - zapraszamy.

11:02 Jednemu z redaktorów "Gazety Wyborczej" (takiemu z nazwiskiem) śniło się, że wygraliśmy.

11:00 Czas na największe armaty.

Miss Polski / Miss Ukrainy

 

Miss Węgier / Miss Chorwacji Miss Włoch .

W końcu Włosi w czymś przegrywają.

10:50 Minusem imprez typu Euro są hity. Pamiętacie hit na mundial . Brr...

10:45 Wycieczka do TOK FM zakończona.

10:39 Jeśli dostaniemy organizację Euro pojawi się problem wyboru oficjalnej piosenki mistrzostw. Przypominając sobie koncert z piosenkami mundialowymi proponujemy ten obowiązek przekazać Ukraińcom. My wybierzemy maskotki.

10:36 W TVN 24: "Naszą dobrą stroną są emocje". Ciekawe ile dostaniemy za nie punktów od Komitetu wykonawczego...

10:33 O to trofeum . będzie toczyła się walka za pięć lat na stadionach... (wiecie jakich stadionach)

10:29 Stadiony Włochów

Nasze sa zdecydowanie ładniejsze, choć istnieją tylko na papierze.

10:26 Pierwsze mistrzostwa Europy jakie pamiętamy . I zarazem najlepsze jakie widzieliśmy. Życzymy sobie takich w 2012 r.

10:23 Nie chcemy być złymi prorokami, ale Chorwacja i Węgry kandydują już trzeci raz. Podziwiamy determinację i liczymy, że za kilkanaście lat nie będziemy robili relacji pt." Euro 2020. Do trzech razy sztuka Polski i Ukrainy?"

10:20 Wczoraj Jerzy Dudek i Andrij Szewczenko opowiadali, że grają w jednej drużynie. Za tydzień gdy Chelsea spotka się z Liverpoolem w Lidze Mistrzów o przyjaźni nie będzie już mowy.

10:18 Jeden z nas idzie teraz do TOK FM (97,7 FM) opowiadać te same głupoty, które pisze tutaj.

10:17 W McDonaldach też wygrywają Włosi.

Polska 209/Ukraina 50

 

Chorwacja 16/Węgry 64

 

Włochy 340

10:15 Dziennikarz TVN24 we Wrocławiu: "Tu największa radość zacznie się dopiero, gdy wygramy rywalizację".

A co jak nie wygramy? Narodowa depresja? W to jesteśmy dobrzy. Myśleliśmy tu w redakcji nad jakąś zbiorową formą umartwiania się i proponujemy ustawić czołgi, a obok wypożyczalnię szabel i koni.

10:10 UWAGA, ZŁE PREZENTACJE (złe to znaczy nie "bad" tylko "evil"). Włochy:

Chorwacja i Węgry:

10:05 To już ostatnia szansa, żeby usiąść na wirtualnym stadionie .

10:02 Dalsze śledztwo w sprawie koronacji Bolesława Chrobrego stwierdza, że polska wikipedia nie jest zgodna sama ze sobą. W jednym miejscu twierdzi, że było to 18 kwietnia, a w innym, że wcale nie.

Generalnie nie zmienia to stosunku Bolesława Chrobrego do Euro 2012.

9:55 W 1909 roku 18 kwietnia Joanna D'Arc została ogłoszona świętą. Wiecie dla kogo chciała Euro? Trochę później, ale też tego samego dnia Liban zerwał stosunki z Iranem. Przez długi czas oba kraje były zgodne jedynie co do Euro dla Polski.

9:52 Lista lotnisk - chyba wiemy dlaczego Włosi są faworytami

Polska 12/ Ukraina 23

 

Węgry 31/Chorwacja 8

 

Włochy 96

9:50 18 kwietnia urodził się Łukasz Fabiański, bramkarz Legii Warszawa. Łukasz Fabiański chce Euro dla Polski. Dziś w Zimbabwe dzień niepodległości. Zimbabwe che Euro dla Polski.

9:45 TVN24 przekonuje, że Bolesław Chrobry był koronowany 18 kwietnia. Polska wikipedia twierdzi, że dokładna data nie jest znana, a angielska już tak.

Wierzymy TVN24 - to nie może być przypadek. Bolesław Chrobry chciałby Euro w Polsce. Szczegóły polityki wobec naszych przyjaciół z Ukrainy - pomińmy.

9:35 Gdy Włosi, Chorwaci i Węgrzy przegrają dziś, na pewno zgłoszą się do organizacji Euro 2016. Tę imprezę chcą zorganizować także zespoły Szkocja/Walia, Szwecja/Norwegia oraz Bułgaria/Rumunia.

9:30 O tajnej broni Włochów przechwyconej przez Węgrów

9:25 Euro w Poznaniu reklamuje między innymi Krzysztof Gajtkowski (obecnie Korona Kielce):

9:20 Korespondent "Gazety" mimo wysiłków nie dowiedział się, kto wygra. Zresztą podobno nikt tego nie wie. Z ciekawych rzeczy: Hrihorij Sukrkis nie poszedł na oficjalną kolację z członkami Komitetu Wykonawczego, bo uznał, że dość już lobbingu. Podobnie postąpił Włoch, który także jest członkiem komitetu i także będzie wyłączony z dzisiejszego głosowania.

Dowiedzieliśmy się także, że według scenariusza ogłaszanie zwycięzcy zacznie się dokładnie o 11.46.

9:15 Kalendarium: Do organizacji Euro 2012 zglosiło się ośmiu kandydatów - Polska i Ukraina, Chorwacja i Węgry, Grecja, Włochy, Rumunia, Rosja, Turcja i Azerbejdżan. Oferty nie zlożyły Szkocja i Irlandia Płn., choć też zapowiadały chęć organizacji turnieju. Później wycofała się Rumunia. Spośród ośmiu kandydatów pięciu zgłosiło się po raz drugi z rzędu. O prawo organizacji Euro 2008 starały się - Grecja, Turcja, Wegry, Rosja i Chorwacja wspólnie z Bosnia i Hercegowina. Gospodarzami mistrzostw zostaly Austria i Szwajcaria.

Do 21 lipca 2005 roku kandydaci musieli przedstawić dokumentacje wymagana przez UEFA w pierwszym etapie selekcji. Terminu dotrzymało pięć kandydatur - Polska i Ukraina, Chorwacja i Węgry, Grecja, Wlochy oraz Turcja. Z walki odpadły Rosja i Azerbejdżan.

8 listopada 2005 roku obradujący na Malcie Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował, że do finałowej fazy walki o organizację mistrzostw Europy przeszły Polska i Ukraina, Chorwacja i Węgry oraz Włochy. UEFA odrzuciła kandydatury Turcji i Grecji. W głosowaniu Komitetu Wykonawczego najwięcej głosów otrzymała wtedy kandydatura Włoch - 11. Oferta Chorwacji i Węgier dostał 9 głosów, Polski i Ukrainy - 7, Turcji - 6, a Grecji - 2.

W październiku 2006 roku Komitet Wykonawczy UEFA postanowił przesunąć z grudnia 2006 roku na kwiecień 2007 wybór gospodarza Euro 2012. Dał tym samym kandydatom więcej czasu na przygotowanie oferty.

9:07 Od korespondenta mamy zdjęcie prosto z Cardiff , gdzie ma zapaść decyzja. Cardiff to dobre miejsce na triumf Polski i Ukrainy. Tam - tak jak u nas i u naszych przyjaciół ze Wschodu - mają stadiony z napisami, których nikt rozumie.

9:02 Ostatnie notowania bukmacherów: (Paddy Power)

 

No to super. Zrobiliśmy szybko przegląd angielskich gazet. "Guardian" i "Times" piszą, że wygrają Włosi. Odwdzięczymy się jak Anglia będzie chciała zorganizować Mundial w 2018 r.

9:00 Pierwsza gazetowa notka o Euro 2012 z września 2003r. Mówi Michał Listkiewicz: "W Portugalii, kiedy dostawała prawo organizacji Euro 2004, był jeden stadion. Teraz zbudowano stadiony, hotele, drogi. Wszystko, czego trzeba, żeby mistrzostwa się odbyły. Problemem w Polsce jest budowa dróg. Pewnie nie powstaną między wszystkimi większymi miastami. Ale z Poznania do Doniecka i tak trzeba będzie latać samolotem"

Inna notka: "Portugalia wydała na ME w 2004 roku 4 mld euro. To wydatki na stadiony (727 mln euro), i budowę infrastruktury: autostrad, superszybkiej kolei, obiektów użyteczności publicznej. Siedem stadionów wybudowano od podstaw, trzy zostały przebudowane. Portugalski rząd pokrył 21,5 proc. kosztów, 4,5 proc. dała UE, resztę musieli pokryć właściciele obiektów. Wyliczono, że po Euro ruch turystyczny w Portugalii zwiększył się o 3-6 proc. rocznie, a wpływy o 350 mln euro rocznie"

8:50 Jest nowa koncepcja: ponieważ z Warszawy do Paryża jest bliżej niż z Gdańska do Doniecka, to gdyby się nie udało w tym roku, to za cztery lata może lepiej będzie wystartować w sojuszu z Francją. Ewentualnie - geograficznie nam to nie robi - możemy już teraz zostawić Ukraińców na lodzie i w ostatniej chwili wejść w sojusz z Włochami (między Warszawą a Neapolem jest tylko dwa kilometry więcej niż z Gdańska do Doniecka). Włosi nie powinni mieć nam za złe, bo w zmienianiu sojuszów mają kilkusetletnią praktykę.

Najgorzej by było, gdyby po takiej zmianie wygrali Ukraińcy.

8:43 W 2012 r. odbędzie się w Europie inna wielka sportowa impreza. Kibicowaliśmy w wyścigu o Igrzyska Londynowi (ale koszulki z napisem "Suck it, Paris" to nie nasz pomysł), mamy nadzieję, że dziś Londyn kibicuje nam. Chociaż z racji na liczbę mieszkających tam Polaków można być niemal tego pewnym.

W 2012 r odbędą się także wybory prezydenckie w Finlandii i USA, Królowa Elżbieta II będzie obchodzić 60-lecie panowania, a według przepowiedni w ziemię trafia cztery komety, dwa meteory i jedna asteroida. Serio. Także tym roku mają w nas jeszcze trafić dwie komety i asteroida. Zwłaszcza, że w styczniu i lutym przepowiednie się sprawdziły i dwa meteory sprawiły, że Australia jest już historią.

8:35 Jeszcze dziennikarka z TVN24: "Na razie niestety nie zakwalifikowaliśmy się do Euro 2012".

Inna dziennikarka: "Takich stadionów jak w Chorzowie nam brakuje, ale jak dostaniemy Euro to i z tym problemem". A nam się wydaje, że akurat starych, niezmodernizowanych molochów jest pod dostatkiem.

Dziś wszyscy jesteśmy kibicami.

8:30 Przegląd Sportowy: "Według ludzi zorientowanych w realiach europejskiego futbolu kandydatura Polski i Ukrainy dziś wygra! Aż 7 z 12 elektorów UEFA ma zagłosować na naszą korzyść".

W TVN 24 dziennikarka na tle chaszczy mówi "Tu zdecydowanie czuć atmosferę mistrzostw".

8:25 Jeśli Polska dostanie dziś organizację Euro 2012 w najbliższych pięciu latach obiecujemy zrobić relację z budowania autostrady A2 kilometr po kilometrze. Jeśli nie dostanie nie obiecujemy relacji z niebudowania.

Wikipedia: Autostrada wg Ustawy z dnia 21 marca 1985 - Ustawa o drogach publicznych, stan na 6 kwietnia 2005) - droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, charakteryzująca się bezkolizyjnymi skrzyżowaniami oraz podzielona na pasy ruchu dla różnych szybkości i kierunków (co najmniej dwa w każdą stronę, oddzielone pasem zieleni lub barierami). Autostrada wyposażona jest w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek, przeznaczone wyłącznie dla użytkowników drogi.

Na autostradzie obowiązuje zakaz ruchu poprzecznego, zawracania, zatrzymywania się na pasie awaryjnym, poruszania się pieszo i na rowerach. Autostrady charakteryzują się wyższą jakością nawierzchni, osobnymi pasami do włączania się do ruchu, miejscami obsługi podróżnych, ogrodzeniami przed dziką zwierzyną i ludźmi. Drogi te z reguły omijają tereny zamieszkane.

Na razie autostrad jest tyle . A ma być tyle .

8:20 Prezentacja Gdańska:

Prawie jak (już to kiedyś puszczaliśmy):

8:15 Michał Listkiewicz: "Decydujące nie będą pokaz czy lobbing, tylko dokumenty".

A to, że wśród sędziów znalazła się jedna czarna owca, to jeszcze nie powód do paniki.

8:10 Rafał Stec o Euro "Pamiętam angielskich dziennikarzy, którzy po Stadionie Śląskim - betonowym skansenie zwanym szumnie narodowym - stąpali z niepewnością archeologów chcących uniknąć uszkodzenia wykopaliska. Pamiętam meksykańskiego chłopca, który podczas meczu Wisła Kraków - Real Madryt nie potrafił uwierzyć, że zza skromnych trybun mistrza Polski wystają drzewa. Pamiętam straszydło z rodzinnego Bielska-Białej, które niemal tą samą, tkniętą niewielkim retuszem ruderą pozostaje od głębokich lat 80."

My pamiętamy karnego na stadionie Sępa Żelechów strzelonego w aut, ale to chyba bez związku.

8:00 . Ramowy plan dnia. 8:00 - pobudka. 8:15 - poranna toaleta. 8:40 - śpiewanie pieśni patriotycznych. 10:00 - początek zbiórki pieniędzy na autostardę A2. 10:10 - zdrowe, polskie śniadanie z mlekiem od polskich krów. Bojkot salami. 10:30 - odczytanie fragmentów "Wesela" i "Żywota człowieka poćciwego". 10:50 - do tej pory podczas ogryzania paznokci powinniśmy się już dogryźć do łokci. 11:30 - ogłoszenie wyników głosowania członków Komitetu Wykonawczego UEFA.

Zapraszamy na forum i do komentowania wraz z nami: zczuba@gazeta.pl