Kazachstan - Polska na żywo

Cóż innego możemy napisać, jak nie (znowu...) o meczu ostatniej szansy? A więc mecz kolejny mecz ostatniej szansy przypadł szczęśliwie na Kazachstan, którego największa gwiazda nie radziła sobie kiedyś w Ruchu Chorzów. Inna sprawa, że pewien zawodnik Chelsea (a wcześniej Realu) "nie radził sobie" w Hutniku Kraków. Ale to podobno tylko legenda.

Kazachstan - Polska - relacja klasyczna

Kazachstan: Dawid Łorija - Jegor Azowskij, Aleksandr Kuczma, Maksim Żałmagambetow, Samat Smakow - Kajrat Utabajew (68-Kajrat Aszirbekow), Andriej Karpowicz (59-Andriej Travin), Eduard Siergienko (82-Sergiej Łarin), Nikita Chochłow, Dmitrij Biakow - Nurboł Żumaskalijew.

Polska: Wojciech Kowalewski - Paweł Golański, Jacek Bąk, Arkadiusz Radomski, Grzegorz Bronowicki - Jakub Błaszczykowski (87-Rafał Grzelak), Radosław Sobolewski, Mariusz Lewandowski (31-Przemysław Kaźmierczak), Euzebiusz Smolarek - Maciej Żurawski (71-Radosław Matusiak), Grzegorz Rasiak.

 

18:55 Trzy punkty na gorącym terenie w Ałmatach są, ale dramatyczna gra Polaków też jest. Z Portugalią w środę może być rzeź.

Do przerwy Armenia - Finlandia 0:0.

Dziękujemy, dobranoc.

18:52 Rafał Grzelak przez dwa miesiące w Boaviście nie nauczył się grać w piłkę. Wbiegając w pole karne był sam na sam, ale zdecydował się wpuścić przed siebie dwóch obrońców, po czym pobiec w drugim kierunku.

18:50 Kilka razy mogliśmy prowadzić 2:0, ale za to mamy to . Z zawsze groźnym Kazachstanem!

Mielcarski nie wytrzymał: "Dziś nie ma łatwych przeciwników". A piłka jest okrągła...

18:48 Nam to wyglądało na rzut karny, ale sędzia dał kartkę Kazachowi za symulowanie.

18:45 Sobolewski usilnie próbuje doprowadzić do remisu. Na razie sfaulował Kazacha tuż przed polem karnym, wcześniej ignorując toczącą się tuż koło jego nogi piłkę.

Broni Kowalewski.

18:38 Sytuacja na boisku jest mniej więcej taka: Polacy w tradycyjnym dla siebie spoczęciu na laurach od czasu do czasu atakują, a Kazachstan w radosnych kontratakach rozbija się na 30 metrze.

Kaźmierczak przed chwilą wyszedł sam na sam, Łorija obronił.

Czechy - San Marino 7:0 w 70 minucie. Armenia - Finalndia 0:0 w 41 minucie. Anglia - Maceodnia 0:0 w 38 minucie

18:32 Matusiak wchodzi za Żurawskiego. Napastnik Celtiku zagrał niezły mecz, ale znowu nie strzelił gola, a poza tym - o czym przypominamy do znudzenia - graliśmy z Kazachstanem.

18:28 To dość nudne spotkanie po golu zmieniło się w bardzo nudne. Już nawet kibice przestali krzyczeć, a zaczęli gwizdać. Choć właśnie znowu się ożywiają.

Do wejścia przygotowują się Frankowski i Matusiak. A porażka ze Słowacją 1:5 jest dla Walijczyków największą porażką na własnym stadionie od 40 lat.

18:25 Jeśli wygramy z Kazachstanem, a Finlandia zremisuje z Armenia (w 20 minucie jest 0:0) awansujemy na czwarte miejsce w grupie i będziemy mieli tylko punkt straty do lidera

18:22 Agata Wróbel zajęła siódme miejsce w dwuboju w odbywających się w Santo Domingo mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów. Tytuł wywalczyła Koreanka Mi Ran Jang. Koreanka uzyskała w dwuboju 314 kg (135+179). Wróbel ukończyła zawody z rezultatem 257 kg (112+145). Chcemy zdementować plotki: 257 kilo to znacznie więcej niż "Z czuba".

Choć oczywiście różnie można zdefiniować "znacznie".

18:16 W podzięce: Ebi Forever .

Będą następne gole, Rasiak tuż koło słupka.

18:14 W KOOOOOOOOOŃCUUU!!!! Smolarek po indywidualnej akcji, wcześniej odbiór Kaźmierczka i odbita piłka trafiła do Ebiego.

18:13 Szpakowski (44. min): Problem jest taki, że nie mamy sytuacji.

Szpakowski (50. min): Znowu jak w pierwszej połowie - mamy sytuacje, ale ich nie wykorzystujemy.

18:11 Po akcji sprzed minuty już nikt nie może powiedzieć, że Rasiak nie ma techniki. Zatrzymał go dopiero bramkarz.

18:10 Armenia gra teraz dla Polski. W 11. minucie meczu z Finlandią 0:0.

18:08 Będąc młodym etnografem stroje kazachskie zawsze nam się podobały.

"Nastawiony tylko na obronę" na początku II połowy w ataku.

18:05 Szpakowski: "Trudno się gra z przeciwnikiem, który tylko się broni".

Bo w poprzeczkę to sami sobie trafiliśmy, prawda?

18:04 Z teki statystyka: Strzały: 3:1 dla Polski, strzały celne: 2:0 dla Polski, rzuty rożne: 2:0 dla Polski. Posiadanie piłki 54% - 46% dla Polski.

Gole jak widać. Zaczyna się druga połowa.

17:57 Dobry prognostyk przed drugą połową. Reprezentacja Polski w rugby pokonała w Krakowie Andorę 54:8 (28:8) w meczu Pucharu Narodów Europy.

Tak więc użycie słowa "prognostyk" mamy już za sobą.

17:55 Wszystkie manifestacje w Warszawie miały wspólne cechy: wszędzie twierdzili, że jest ich więcej niż uważa policja, wszędzie śpiewali hymn i wszędzie mówili, że tu jest Polska.

A Polska jest dziś w Kazachstanie.

17:52 "Z czuba" tradycyjnie podczas przerwy każdego meczu Polski z Kazachstanem w Ałmatach przedstawia jedną sylwetkę słynnego Kazacha. Dziś Abaj Ibrahim Kunanbajew - wpółtwórca współczesnego literackiego języka kazachskiego. Poeta, kompozytor, filozof. Oto kawałek wiersza Kunanbajewa "Lato":

When summer in the mountains gains its peak,

 

When gaily blooming flowers begin to fade,

 

When nomads from the sunshine refuge seek

 

Beside a rapid river, in a glade,

 

Then in the grassy meadows here and there

 

The salutatory neighing can be heard

 

Of varicouloured stallion and mare.

Na początku roku z Kazachstanem Jordania wygrała 2:0.

17:48 W końcówce znowu zaatakowali Polacy. Najpierw Żurawski podał prostopadle do Smolarka, bramkarz Kazachów wybił, Błaszczykowski podał do Rasiaka i na tym ta krótka historia się mniej więcej skończyła.

W odpowiedzi Bijakow trafili w poprzeczkę.

17:43 Golański i Bronowicki znakomicie sprawdziliby się z taką grą w reprezentacji Polski AD. 1956. Pożytek z obu naszych bocznych obrońców w ataku jest żaden.

Od kilku minut bramka dla Kazachstanu wisi w powietrzu.

17:40 Polska bardzo umiejętnie się broni i wszystko byłoby dobrze, gdybyśmy grali na przykład z Anglią.

Jeśli podobnie jak niektórzy z nas ulegliście magii 20.000 tysięcy kibiców krzyczących na stadionie różne na pewno bardzo kulturalne rzeczy to śpieszymy Was poinformować, że to jest słaby mecz.

17:35 Beenhakker już zmienia - Kaźmierczak za Lewandowskiego. Mariusz nie wyglądał na kontuzjowanego.

To czwarty mecz Kaźmierczaka w reprezentacji. Ostatni raz zagrał blisko rok temu w meczu z Estonią w Bydgoszczy, a Polska wygrała 3:1.

Błaszczykowski pokazuje w tym meczu to, czym popisuje się w Orange Ekstraklasie od początku sezonu: biegnie, biegnie i upada.

17:30 Nocne życie w Ałmatach .

Polska owszem atakuje, owszem utrzymuje się przy piłce, ale rzadko strzela, a w dośrodkowaniach brakuje precyzji. Szpakowski zaczął wspominać czasy studenckie ("Kiedyś, gdy chodziłem na zajęcia do Talagi..."), a Kazachstan próbuje kontratakować.

17:25 W 65. minucie Słowacy wygrywają z Walią 5:1 i to na stadionie Millenium w Cardiff.

Refleksja po 20 minutach meczu jest taka, że Polacy są najwolniej wyprowadzającą szybkie kontry drużyną na świecie.

Ale nie ma się czego wstydzić, gramy jak równy z równym.

17:20 Kazachy mało nie strzelili gola. Sobie.

Dawna stolica Kazachstanu Ałmaty chciała organizować zimową olimpiadę w 2014 r. Odpadły w półfinale wraz z kandydaturą hiszpańską, bułgarską i gruzińską. ( więcej na ten temat )

17:17 Kazachstan atakuje, gdyby sędzia się uparł to mógł gwizdnąć karnego.

Maciej Żurawski ostatniego gola w reprezentacji strzelił rok temu, 7 września, w wygranym 1:0 meczu z Walią. Od tamtej pory zagrał w kadrze 10 spotkań, na boisku spędził 789 minut.

Agata Wróbel walczy w tej chwili w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów w San Domingo. Po rwaniu w kategorii +75 Polka zajmuje dziesiąte miejsce. Wróbel uzyskała 112 kg, dwa następne podejścia do sztangi ważącej 116 kg spaliła. Liderką jest Chinka Shuangshuang Mu, która uzyskała 136 kg. Druga jest Koreanka Mi Ran Jang - 135 kg, trzecia Ukrainka Olga Korobka - 127 kg.

17:14 Groźny strzał Rasiaka zbiegł się z kolejnym smsem do Mielcarskiego. To my wysłaliśmy. Zacytujemy jego wnikliwą i głęboką treść w całości:

"WYŁĄCZ TELEFON!!!"

17:12 W końcu słychać Mielcarskiego, ale przerwy między jego wypowiedziami, a wypowiedziami Szpakowskiego są tak długie, że wciąż podejrzewamy ich o jeden mikrofon. Szkoda, że państwo tego nie widzą.

Tymczasem Smolarek wywrócił się tuż przed polem karnym (z boku).

17:08 Mielcarskiego przygód ciąg dalszy. Dostał sms-a. To akurat usłyszeliśmy, podobnie zresztą jak moment, gdy mówił jak grają "Kazachy".

O, drugi sms.

17:07 Mielcarski się znalazł, ale zdaje się, że siedzi po drugiej stronie stadionu, bo go ledwo słychać. Wygląda na to, że komentatorów jest dwóch, ale mikrofon tylko jeden.

17:06 W TVP zapowiedzieli Szpakowskiego (jest) i Mielcarskiego (nie ma?). Mielacarski jeszcze nic nie powiedział. Dlaczego - nie wiemy. Być może pojechał do Kazachstanu "po naukę".

17:05 Po dwóch minutach meczu mamy przewagę w wykonanych podaniach mniej więcej dwadzieścia do jednego.

17:00 Polscy imigranci w Republice Irlandii w najbliższych tygodniach będą mogli obejrzeć mecze eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy dzięki porozumieniu podpisanemu przez rządową agencję HSA (Health and Safety Authority) odpowiedzialną za egzekwowanie przepisów BHP, a satelitarnym kanałem telewizji Setanta.

Oferta nie jest jednak bezinteresownym prezentem, lecz rodzajem sprzedaży wiązanej. Transmisje meczów z Kazachstanem (7.10), Portugalią (11.10) oraz Belgią (11.11) Polacy będą mogli obejrzeć wraz z przygotowaną dla nich po polsku reklamą bezpiecznej pracy na budowie i serią spotów zachęcającą ich do zasięgania porad w tej sprawie i zapoznawania się z instrukcjami.

Spora liczba z ok. 130 tys. społeczności polskiej pracuje w sektorze budownictwa.

Z wyliczeń HSA wynika, iż cudzoziemscy pracownicy, wśród których Polacy są najliczniejszą grupą, trzy razy częściej niż tubylcy narażeni są na śmiertelne wypadki przy pracy. W trudnej sytuacji życiowej znajdują się także ci, którzy mieli wypadek, a nie są już objęci polskim systemem opieki społecznej, zaś praw socjalnych w Irlandii nie zdążyli nabyć, z uwagi na niewystarczający staż pracy.

Dyrektor HSA Tom Beegan cytowany przez Ireland-on-Line powiedział, iż agencja chce dotrzeć do Polaków, ponieważ to im w szczególności chce uświadomić potrzebę stosowania się do przepisów BHP i chce to zrobić w sposób efektywny przez sport.

To może być ostatnia szansa, bo kto to będzie oglądał, jeśli dzisiaj przegrają?

16:58 Zła wiadomość jest taka... a nie, jest połączenie ze Darisuzem Szpakowskim (też już zwolnił Beenhakkera) i Grzegorzem Mielcarski (jeszcze nic nie mówił).

16:55 Miss Kazachstanu niedawno była w Polsce, jak wszystkie inne miss.

Nazywa się Sabina Czukajewa. "Przyszła na świat i dorastała w Karagandzie. Po ukończeniu edukacji muzycznej i średniej, studiuje obecnie Stosunki Międzynarodowe, by, co traktuje jako cel końcowy, zostać dyplomatą.

Hobby i zainteresowania w czasie wolnym to: śpiew i gra na pianinie, muzyka, taniec balowy i arabski, języki obce, czytanie, koszykówka i lekkoatletyka. Upodobała sobie jedzenie europejskie, uwielbia owoce. Motto osobiste: "zawsze staraj się zrealizować swe plany bez względu na to jakie masz problemy"."

Według strony Miss World 2006 " Kazachstan to kraj starożytnej kultury, historii i tradycji."

16:50 Na razie jest to dzień niespodzianek. Do przerwy Litwa (która pokonała w maju Polske 1:0) remisuje z Wyspami Owczymi 0:0.

Michał Listkiewicz nie powiedział nic ciekawego.

16:46 Na dzień dobry w relacji (to taka przenośnia, bo nie usłyszeliśmy "dzień dobry") Włodzimierz Szaranowicz zwolnił Leo Beenhakkera. W telewizji komentuje Jerzy Engel, bezpośredni przełożony Holendra. Czy tylko naszym zdaniem ma to posmak paranoi?

Klimat w Kazachstanie oceniamy jako fatalny. Średnia temperatura stycznia waha się między -19 i -4 C, średnia temperatura lipca między +19 i +26 C, najniższe temperatury zimą dochodzą do -45 C a latem najwyższe do +30 C

16:43 Powierzchnia Kazachstanu jest niemal 9 razy większa niż powierzchnia Polski - 2717.3 tysiąca kilometrów kwadratowych. Walutą, którą posługują się ludzie w Kazachstanie jest tenge (100 tiyn). Banknoty wyglądają tak .

16:30 Chcieliśmy wypowiedzieć się na temat "Bronowicki w kadrze", ale dalismy spokój, bo zdania są podzielone. Ten, co jest przeciw już chciał pisać, ale stchórzył, gdy ten drugi zapytał go co będzie, jak Bronowicki strzeli trzy gole i obroni karnego.

Kazachstan w rankingu FIFA wyprzedzają takie potęgi jak Botswana, Korea Północna i Gambia, I oby po meczu z Polską tak pozostało

16:25 Kazachstan jest członkiem UEFA od 2002 roku. W eliminacjach do mundialu zdobł jeden punkt (0:0 na wyjeździe z Gruzją). W kwalifikacjach do Euro 2008 radzi sobie zdecydowanie lepiej - po dwóch mecach ma juz dwa punkty (remisy z Belgią i Azerbejdżanem) czyli więćej niż Polska. W tym roku Kazachowie wygrali tylko dwa mecze. Oba towarzyskie. Z 122 w rankingu FIFA Tadżykistanem (4:1) i 125 Kirgistanem (1:0). Sam Kazachstan zajmuje 120 miejsce

16:15 Kiedy Polska w 2006 r strzela gole...

 

...i kiedy traci.

 

16:10 Pakiet filmów z Youtube:

Ku pokrzepieniu serc: Kazachstan - Turcja 0:6

Ku przestrodze: Hit kazachskich dyskotek

Ku... hm...: Pulp Fiction w Kazachstanie

Bonus: Hymn Kazachstanu z wikipedii.

16:01 Jak dostać sie do Kazachstanu. Dwa warianty według kazachstan.republika.pl :

"Jeśli zdecydujemy sie na podróż pociągiem z przesiadkami mamy do wyboru 2 sprawdzone możliwości. Podróż przez Kijów oraz podróż przez Moskwę.

Podróż przez Kijów wygląda następująco. Musimy udać się do Przymyśla. Tu mamy dwa warianty, różniące się między sobą kilkoma złociszami. Możemy wziąć busa bezpośrednio do Lwowa (około 15 zł) lub do granicy - Medyka - Szegini (2 zł). W tym drugim przypadku granicę przechodzimy pieszo (uwaga na handlarzy, pchają się i bezczelnie wpychają, stare babcie biorą na litość - nie dać się!) i po drugiej stronę łapiemy busa do Lwowa (około 8 zł). Jak ja jechałem na Ukrainę to wybrałem ten drugi wariant, jednak nie miałem wiele bagażu - jeden plecaczek. Ze Lwowa jedziemy do Kijowa. Cena zależy od rodzaju wagonu (najdroższy - kupe (około 45 złotych), kuszetka, 4 osoby w przedziale; plackart - też miejsca leżące, ale bez przedziałów, w wagonie są 52 takie miejsca; zwykłe miejsca siedzące - nie polecam, ponieważ to prawie 10 godzin jazdy). Tutaj można sprawdzić dostępne połączenia, ceny biletów i ilość wolnych miejsc. W Kijowie kupujemy bilet na pociąg relacji Kijów - Astana (przez Tobol, Kazachstan, Atbasar). Można sobie wszystko tak dopasować, że w Kijowie spędza się tylko kilka godzin. Oczywiście pod warunkiem, że będą bilety na pociąg do Astany. Tak naprawdę podróż ta opłaca się przy jeździe plackartem ze Lwowa do Kijowa i z Kijowa do Astany. W przypadku wyboru kupę niemal nic się nie zaoszczędza w stosunku do pociągu bezpośredniego (przy cenach na dzień dzisiejszy). Pozostaje jeszcze kwestia wagonu. Jeżeli trafimy na kazachski to nie będzie zbyt fajnie (trochę brudno), natomiast jeśli to będzie wagon ukraiński to podróż spędzimy w przyjemny sposób (bardzo czyste wagony).

Podróż przez Moskwę jest nieco bardziej skomplikowana, ale za to tańsza i szybsza jak się poszczęści (obierając za punkt docelowy Astanę). Udajemy się do Terespola, w którym to pieszo pokonujemy granicę Polska - Białoruś. Należy uważać na handlarzy - strasznie się pchają. Można zobaczyć "ciekawe" sceny z udziałem ludzi oklejających się alkoholem w woreczkach i papierosami. W Brześciu wsiadamy w pociąg do Moskwy. Niestety w Moskwie zaczynają się schody. W okresie wakacyjnym naprawdę kiepsko jest z biletami do Kazachstanu. Jedna ze znajomych musiała zostać tam 3 dni, bo nie było biletów. Niestety pociąg Moska - Karaganda (przez Kokczetaw, Petropawłowsk, Astanę) również nie grzeszy czystością (wagony kazachskie), jak trafimy na rosyjskie to będzie ok.) Do Moskwy z Brześcia przyjedziemy na dworzec Białoruski (w Moskwie jest kilka dworców kolejowych, z każdego pociągi idą tylko w jednym kierunku, wszystkie dworce połączone są metrem). Z Dworca Białoruskiego trzeba się dostać na dworzec Kazański (bodajże 3 przystanki metra). Nie tej możliwości dojazdu do Kazachstanu niezaprawionym w wyjazdach na Wschód, gdyż w Moskwie można się bardzo łatwo zgubić"

W każdym razie została jeszcze godzina.

16:00 Dziś po Warszawie chodzi dwanaście demonstracji. Byliśmy na kilku i najbardziej do gustu przypadło nam przemówienie z jednej (nie powiemy z której) z nich: "A teraz prosimy naszych przyjaciół z orkiestry górniczej o jeszcze jedną wiązankę".

Cóż, "Z czuba" ma przygotowaną wiązankę na wypadek remisu, lub nie daj Boże przegranej z Kazachstanem.

A na początek piosenka, skoro już mowa o orkiestrach .

Robi nam paparara...

Cały teskt można znaleźć tu