Legii i Wisły boje o przyszłość polskiej piłki na żywo

Przed meczem napisaliśmy tak: "W naszym głębokim przekonaniu dziś zdecyduje się przyszłość polskiej piłki klubowej. Jeśli nie będziemy mieli dwóch drużyn w fazie grupowej Pucharu UEFA, które zaczną dla nas zdobywać punkty do rankingu UEFA, to Smok Wawelski i Bazyliszek z Krzywego Koła naszym dzieciom i wnukom będzie się wydawał bardziej realne, niż polski klub w Lidze Mistrzów." Legia odpadła w stylu, na który mamy słowo (zaczyna się na "ż" i rymuje się z "wiosny"), więc teraz Wisła powinna zdobyć Puchar UEFA. A co?

Austria Wiedeń - Legia Warszawa - relacja klasyczna Iraklis Saloniki - Wisła Kraków - relacja klasyczna

-

23:04 W niedzielę spróbujemy dla Was zrelacjonować mecz Wisły i tego drugiego klubu. Do przeczytania. Dobranoc.

23:02 Wisła awansowała uratowała się 30 sekund przed końcowym gwizdkiem. Posłużmy się wyświechtanym "szczęście sprzyja lepszym". Trochę trudno nam w to uwierzyć, ale JEST PIĘKNIE.

A Legia? A co to jest Legia?

23:00 To już oficjalne: WISŁA KRAKÓW W FAZIE GRUPOWEJ.

Raduj się, raduj, kraju Polan.

22:58 Murawski: Szkoda, że Paulista nie jest Polakiem.

Borek: Ale koledzy mówią do niego Jasiu.

22:54 Z kolei Murawski powtarza to co Borek mówił pięć minut wcześniej. Obecnie jest na etapie "to nie liga mistrzów..."

22:53 Mateusz Borek: "Będziemy mieli fajną jesień."

"Z czuba" dodaje: WRESZCIE!

22:52 Zapomnijmy o Legii, ale nie zapominajmy, że mistrz Polski przegrał z ostatnią drużyną potężnej ligi autriackiej. I tak naprawdę to w rewanżu nie stworzył żadnej klarownej sytuacji.

22:49 Radovanović tak podawał do Paulisty, że ten musiał być na spalonym. Tak między Bogiem, a prawdą, to nie jest wielki mecz Wisły. Ale kto o tym będzie pamiętał. awans jest awans

22:47 Wróćmy na chwilę do Legii.

Dariusz Wdowczyk urodził się 25.09.1962. Dokładnie pięć lat po ogłoszeniu w ZSRR planu siedmioletniego.

22:46 Roberto Mauro Cantoro urodził się 01.09.1976. Tego samego dnia, rok w rok (w tym roku nie) wszystkie dzieci idą do szkoły.

Jean Paulista urodził się 28.11.1977 tego samego dnia nic się nie działo. Szukaliśmy naprawdę bardzo długo. (update: napisało do nas mnóstwo czytelników, którzy urodzili się tego dnia, których ojcowie mieli wtedy urodziny i kilku, którzy znają się na historii lepiej od nas. Wszystkich serdecznie pozdrawiamy)

22:44 Mateusz Borek też mówi, że Iraklis potrzebuje dwóch bramek.

22:43 Za minutę koniec pierwszej połowy dogrywki. Radość, wielka radość. Grecy słaniają się na nogach.

Przyznajemy szczerze, że wydaje nam się, że bramki na wyjeździe się liczą także w dogrywce (kiedyś się nie liczyły), ale nie jesteśmy pewni,

22:41 Z innej beczki: Złotka pokonały Bułgarię 3:1.W sobotnich barażach o Grand Prix siatkarek Polska zagra z Azerbejdżanem, a Turcja z Włochami.

22:40 Może ponoszą na emocje, ale dla powrotu Cantoro warto było zwolnić Petrescu

22:39 Koniec Legii, zapomnijmy o niej. WISŁA!!!!!

22:38 Teraz Grecy żeby awansować musieliby strzelić dwa gole. Wisła będzie grała w fazie grupowej!

22:36 GOOOOOOOOOL!!! CANTORO!!!!

22:36 Bronowicki i DRAMAT.

22:35 Wisła lekko się cofnęła, Ale ciągle kontroluje sytuacje. Na razie grając na czas, leży Radovanović.

Austria w nieprawdopodobny sposób gra na czas.

22:34 Rzut wolny dla Iraklisu - grecy nie mają tyle szczęścia co Polacy. Nie ma rykoszetu, nie ma gola

22:33 Bohater Wisły Nikola Mijailović urodził się 15.02.1982. Tego samego dnia Dan Issel z Denver Nuggets rozpoczął serię 63 celnych rzutów wolnych. 2382 lata wcześniej Sokrates został skazany na śmierć za bezbożność i psucie młodzieży. Wyrok wykonano. Słynny filozof musiał wypić cykutę

22:32 Sędzia w Wiedniu dolicza siedem minut. Iwański nadużywa słowa "wciąż".

22:31 Penksa z trzech metrów nad bramką. Rok temu Penksa też w Grecji, też strzelił, tyle że gola, który nie został uznany. Wisła odpadła wtedy z eliminacji Ligi Mistrzów.

Tym czasem dwóch piłkarzy Legii minęło się z piłką pięć metrów przed bramką.

22:28 Piotr Brożek huknął nad bramkę. Ale teraz to Wisła atakuje, a Iraklis sprawia ważenie zagubionej drużyny

22:28 Zaczynamy dogrywkę. O zwycięstwo, o awans, o sławę, o honor!

22:27 Legia nie potrafi skonstruować pół ataku, a przez długi czas nawet wyjść z własnej połowy.

22:26 A teraz Murawski porównał do Barcelony Wisłę.

22:25 Murawski: Myślę, że Iraklis to grecka drużyna.

My też tak myślimy! Polska pika wstała z kolan. Na razie na jedno kolano.

22:24 Legia gra jednym obrońcą.

22:22 Serb huknął z wolnego, piłka odbiła się od muru i wpadła do bramki. A Murawski mówił, żeby wierzyć w rykoszety!

Koniec meczu, za chwilę dogrywka.

22:21 Mijajlović z rzutu wolnego!! Cud, mamy cud!!!

22:20 A JEDNAK NIE PRZYNIOSŁA!!!!!!!! GOOOOOOOOOL!!!!! W DOLICZONYM CZASIE GRY!!!!!

22:19 Murawski: "Wisła nie przyniosła wstydu."

Nam przyniosła. Legia też.

22:18 Arbiter dolicza cztery minuty. Paulista mógł wygrać ten mecz, ale zbyt długo bawił się w przyjmowanie piłki.

22:17 W Salonikach dwie minuty do końca.

22:16 Iwański przeszedł samego siebie: "Cytowałem państwu dziś Kazimierza Górskiego. A to przecież on powiedział, że dopóki piłka w grze, trzeba wierzyć w Legię.

22:15 Baszczyński dośrodkowuje. Jak facet, który tak dośrodkowuje mógł pojechać na mistrzostwa świata?

22:13 Trzy zmiany Wdowczyka w ostatnich minutach coś tam zmieniły, ale nie tyle, żebyśmy nie zapłakali nad polską piłką.

22:11 Rozpoczynają się uświęcone polską tradycją futbolową ataki rozpaczy. Wygląda na to, że oba zespoły będą mogły się skoncentrowac na rozgrywkach ligowych

22:09 10 minut do końca, rzut rożny dla Wisły. Dolha do ataku! Dziś jest jego dzień!

22:07: Za Zieńczuka wchodzi Piotr Brożek. Ponoć ma złamaną rękę, ale rwie się do gry.

Gol dla Austrii padł po kontrze, dośrodkowaniu i strzale głową.

Piotr Brożek urodził się 21.04.1983. Tego samego dnia wystartował Sojuz T-8 radziecka załogowa misja kosmiczna, której celem było połączenie ze stacją Salut 7.

22:06: Obrona Legii była w tym czasie na kawie. Dramat.

22:05: GOL DLA AUSTRII. Szkoda słów.

22:04: Polska liga nie jest najlepszą na świecie - Murawski.

22:03: Janczyk dosłownie i w przenośni jak dziecko we mgle.

22:02: Mateusz Borek wymyślił nową pozycję na boisku - półlewy pomocnik (o Katzapisie).

22:00: Elton oddał strzał. Mógł zabić, a trafił tylko w kolana.

21:58: Komentatorzy Polsatu już na Wiśle położyli krzyżyk.

21:57: Katzapis wskoczył na plecy Radovanovića, a według sędziego Bruggera to piłkarz Wisły faulował. To nie jest tak, że arbiter sędziuje dla Greków. To jest tak, że jest słaby, nie potrafi sędziować i myli się w jedną i druga stronę

21:56: Iwański chwali kibiców Legii. Również pogratulować.

21:55: Zostało 25 minut do pierwszej kompromitacji polskiej piłki dzisiejszego wieczoru i około 40 do drugiej. Strzela Yoriadis i całe szczęście, że Pawełek siedzi dzisiaj na ławce. A my wciąż wierzymy jak te głupki. W Wiedniu wciąż przerwa.

21:49: Na polu karnym Austrii zasłona dymna. Jest pomysł, żeby z mgły wyszedł Piotr Włodarczyk i waleczny hufiec Obodrzyców.

Race rzucają kibice Legii. Pogratulować. Pewnie będą kary.

Wisła w natarciu! Strzelali Paulista, Penksa i Paulista. Wybijali: bramkarz, sześciu obrońców i bramkarz

21:46: Bez zmian w przerwie w Wiedniu. Okuka się obudził: Za Pawła Brożka (Hurrrrrrrrrraaaaaaa) wchodzi Radovanović, za Błaszczykowskiego Penksa.

Jakub Błaszczykowski urodził się 14.12.1985. Tego samego dnia amerykański sekretarz stanu George Shultz przyleciał do Berlina Zachodniego. 482 lata wcześniej urodził się Nostradamus, a razem z nim jego przepowiednie

21:44: Yoriadis kontra Mijajlović i Zieńczuk. Lepszy Grek

21:43: Yoriadis ma obie nogi mówi Maciej Murawski, a Dolha drugi mecz z rzędu gra jak Gianluigi Buffon

21:41: Murawski poleciał Iwańskim: "Trzeba strzelać, może jakiś poślizg, może rykoszet. Bez strzałów nie ma bramek"

21:38: Ten z nas, który oglądał do tej pory Legię po obejrzeniu kawałka Wisły nie ma ochoty wracać do Legii. Ma ochotę wyłączyć telewizor i pójść do kina.

21:36: Przez chwilę obaj możemy oglądać Wisłę. Zieńczuk uczcił ten fakt strzałem na wiwat. A Murawski porównuje Iraklis do Barcelony...

21:35: Murawski: "Nie wiem, jak jest z automatyzmem Wisły".

21:32: Jeśli te mecze mają zdecydować o przyszłości polskiej piłki, to uchowaj Boże.

Zaczynamy drugą połowę w Salonikach.

21:29: Kolejna całkiem, całkiem akcja Legii, na koniec jednak strzał Rogera został zablokowany przez obrońcę. Na razie wygląda na to, że Austriakom bardziej się chce. Koniec pierwszej połowy.

21:25: Roger ładnie podał do Eltona, ale napastnikowi zabrakło długości w nogach i nie sięgnął piłki. Iwański potraktował tę akcję jako powód "by z optymizmem patrzeć w przyszłość".

Niektórym nie trzeba wiele.

21:22: Junior z połowy przeciwnika strzelił na bramkę Fabiańskiego. Pomysł na Austrię jest żaden.

Junior urodził się 20.09.1978. Pięć lat wcześniej Billy Jean King wygrała z Bobbym Riggsem w tenisa. Riggs miał wtedy 55 lat i budował swój wizerunek jako męskiego szowinisty, twierdząc, że tenis kobiecy do niczego się nie daje i że nawet będąc w takim wieku spokojnie wygra z pierwszą tenisistką rankingu. Pomylił się, ale oboje zrobiil na pamiętnej "Wojnie Płci" spora kasę.

21:20: Iwański: "Włodarczyk to zawodnik dwudziestodziewięcioletni, więc mógł strzelić bramkę"

Rzeczywiście, historia uczy, że wielu dwudziestodziewięcioletnich zawodników strzeliło bramkę.

21:18: W Salonikach koniec pierwszej połowy. Mecz bardzo podobny do tego w Krakowie. Nic się nie dzieje, żadna drużyna nie dominuje, i tylko jedna może awansować. Na razie w fazie grupowej jest Iraklis, a polska piłka jest na dnie.

21:16: Wisła gra jak Polska na mundialu w 2002 roku z Koreą. Piłka rzadko dotyka ziemi, jest przerzucana z obrony do ataku, a tam mają o nią walczyć napastnicy.

21:14: Iwański: "Nieważne jak, może być samobójcza, może nawet Fabiański strzelić, to się przecież zdarzyć... nieważne, byle tylko Legia coś strzeliła".

21:13: Wiemy czego Okuka nie zdążył nauczyć Wisły - wykonywania rzutów rożnych. Każdy róg w wykonaniu wicemistrzów polski oznacza stratę piłki. Legia wciąż się broni.

21:11: Zieńczuk do Paulisty, a ten obok bramki. To była najlepsza sytuacja Wisły. Według Murawskiego, cechą greckich obrońców jest to, że "potrafia się zdrzemnąć". Cechą polskich też. W Wiedniu Legia od kilku minut się tylko broni i to dość rozpaczliwie.

Marek Zieńczuk urodził się 24.09.1978. Tego samego dnia holenderska drużyna w hokeju na lodzie kobiet zdobyła mistrzostwo świata, a ZSRR przeprowadziło podziemną próbę nuklearną.

21:08: "Cantoro i Sobolewski nie grają źle. Po prostu mają jednego zawodnika mniej w środku" - Maciej Murawski. Iraklis gra ustawieniem 3-5-2.

21:06: Marek Penksa urodził się 04.08.1973. Tego samego dnia trzy lata wcześniej za pijaństwo aresztowano Jima Morrisona. Jedenaście lat później Górna Wolta przemieniła się w Burkina Faso.

Grzegorz Bronowicki urodził się 04.08.1981 czyli dokładnie osiem lat póżniej. Trzy dni wcześniej urodził się jeden z redaktorów "Z czuba".

21:04: Radović z Legii mógł zagrać bardziej samolubnie, ale musiałby zabrać piłkę i opuścić stadion.

21:03: Baszczyński nie jest jak Gary Neville. Baszczyński jest jak Baszczyński po kontuzji. Właśnie dośrodkował poza linię boczną.

21:02: Ciekawe, że najlepsi na boisku w Salonikach są gracze, których Okuka przywrócił do pierwszego składu: Dolha, Cantoro i Paulista. Tymczasem kontra Legii zakończyła się 40 metrów od bramki Fabiańskiego. Jeszcze na własnej połowie.

Być może będziemy dziś nadużywać słowa "tymczasem".

21:00: Legia już nie przeważa - jej szyki obronne przypominają ser szwajcarski.

20:58: Murawski ciut się zagubił: "W poprzednim sezonie grali klasyczne 4-4-2 z dwoma defensywnymi pomocnikami. Jeden nazywa się yyyyyyyyy.......yyyyyyyyyyyy zapomniałem nazwiska. Gra z numerem sześć".

20:57: Radović tuż koło słupka.

20:55: Jak na razie jedyny pozytyw dla polskiej piłki z meczu z Salonik to postawa Sznaucnera. Do kadry go, panie Beenhakker! Hasa po prawej stronie niczym Gary Neville.

Mirosław Sznaucner urodził się 09.05.1979. Tego samego dnia 714 lat wcześniej urodził się Dante Alighieri, twórca "Boskiej komedii"

20:53: Junior z Legii strzelił z dystasnu. Piłka po pewnym czasie doleciała do linii końcowej.

20:52: Trudno nam porównywać grę Legii i Wisły dzisiaj, bo jeden ogląda jeden mecz, a drugi drugi. Legią atakuje, ale na razie bez fajerwerków.

20:50: Dolha bohaterem Wisły! W sytuacji niemal sam na sam świetnie broni strzał Herrery!

20:49: Edson z wolnego po raz pierwszy. Niecelnie, a jak na niego bardzo niecelnie. Na drugim boisku Po siedemnastu minutach nie ma widoków na odrodzenie polskiej piłki. Wisła gra bez pomysłu. Paweł Brożek na spalonym.

20:48: W składzie Legii nie gra Balde, co dla polskiej piłki jest dobrą wiadomością.

Mamadou Balde urodził się 12.12.1985, okrągłe 70 lat po Franku Sinatrze. Z kolei cztery lata wcześniej (przed Balde, nie przed Sinatrą) Wayne Gretzky strzelił swojego 50 gola w NHL. To był jego 39. mecz w lidze, co czyni go rekorodzistą pod względem szybkości w osiąganiu pięćdziesiątki. Nie jest to oficjalny rekord NHL (liga uznaje rekord największej ilości goli w pierwszych 50 meczach kariery), ale uważa się go za najtrudniejszy do pobicia ze wszystkich rekordów Gretzky'ego.

20:46: Legia zaatakowała trójką na jednego obrońcę i jakoś udało im się nie strzelić. Tymczasem Sobolewski zderzył się z Lawalem. Polak wstał, Nigeryjczyk jeszcze leży

20:45: Maciej Murawski zachwala gleby z Salonik mówiąc z uznaniem: "To dobra murawa. Naprawdę dobra murawa"

20:44: Legia też już gra, Janczyk na spalonym.

20:43: Pierwszy rzut rożny dla Wisły. Efekt taki, że nie możemy sie już doczekać gdy z boiska zejdzie Paweł Brożek. Dopiero wtedy Wisła zacznie grać w jedenastu. Na wymyślonym przez sędziego spalonym Herrera. Następnym razem arbiter się nie pomyli i będzie po meczu.

Paweł Brożek urodził się 21.04.1983. Tego samego dnia urodził się Piotr Brożek

20:42: Wisła atakuje wyłącznie prawą stroną boiska. A raczej przerzuca piłkę na prawą stronę, by szybko ją stracić.

20:38: Co dziwne Wiśle się nie śpieszy. Atakuje Iraklis. Wnikliwie słuchamy współkomentującego mecz Macieja Murawskiego, na razie się nie myli, ale mówi przez nos. Prawie jak my w radio.

Branko Radovanović urodził się 18.02.1981. Tego samego dnia pięć lat później Alvin Robertson zaliczył drugie w historii NBA quadruple double - 20 pkt, 11 zbiórek, 10 asyst i 10 przechwytów w meczu przeciwko Phoenix. Czternaście lat później "Tak" powiedzieli sobie Pamela Anderson i Tommy Lee

20:35: Zastępujący Radonovicia Paulista był przed chwilą o kilka centymetrów od odrobienia strat z pierwszego meczu

20:33: Trener Iraklisu jest absolutnie najbrzydszym trenerem jakiego widzieliśmy. Wygląda jak bardzo brzydka wersja Howarda Sterna.

20:32: Emilian Dolha, który zastąpił Mariusza Pawełka w bramce Wisły urodził się 03.11.1979. Tego samego dnia urodziła się Jamie Duffney, Miss Nastolatek stanu Minnesota w 1997 r.

Z kolei Mariusz Pawełek urodził się 17.03.1981. Tego samego dnia założono w Holandii drużynę FC Lisse. 460 lat wcześniej Ferdynand Magellan odkrył Filipiny

20:31: Wisła już gra. Wczoraj daliśmy się skusić TVP i oglądaliśmy fatalny mecz Inter - Bayern. Przegapiliśmy genialny dialog w TVN Turbo, między dziennikarzem, a Romanem Koseckim:

- Panie Romku, a jak pan zamyka oczy, to widzi pan jeszcze te bramki strzelane Barcelonie?

- Proszę pana, jak ja zamknę oczy to widzę schabowego.

20:30: Jean Paulista ma według Macieja Murawskiego "dużo wnieść na boisko". Sprzęt, napoje, i inne takie.

20:28: Zaczynamy od Wisły (20:30), by o 20:45 łagodnie przejść do relacji symultanicznej, a skończyć na Legii (albo karnych, lub dogrywce gdziekolwiek)

20:26: A polskie sukcesy dziś już są. Ireneusz Jeleń strzelił dwa gole i Auxerre prowadzi z Dynamem Zagrzeb 2:0, a Arkadiusz Onyszko z Odense wygrał z Herthą Berlin 1:0 i awansował do fazy grupowej.

20:26: Niech mottem dzisiejszej relacji będą słowa jedynego w swoim rodzaju trenera: Franciszka Smudy (porwadził i Wisłę i Legię): "My, Polacy, myślimy, że inni są silniejsi, lepiej zorganizowani. My też mamy dobre kluby, też umiemy grać w piłkę.

Przypominamy, że Franciszek Smuda jest ostatnim polskim trenerem, który zdobył punkty w fazie grupowej jakiegoś europejskiego pucharu.

20:25: Kto nie wierzy z nami (w podwójny awans) ten przeciwko nam!

Witamy w relacji symultanicznej z walk mistrza i wicemistrza Polski. Choć wielu postawiło już na tych drużynach krzyżyk, my wierzymy głęboko (choć naiwnie).