Czescy sportowcy rozebrali się, by walczyć z rakiem [ZDJĘCIA]

Znana czeska biathlonistka Gabriela Soukalova i jej chłopak Petr Koukal rozebrali się, by promować profilaktykę nowotworową.

Soukalova i Koukal są parą od kilku lat. W czwartkowym wydaniu magazynu "Dnes" nie opowiadali jednak o swoim wspólnym życiu, ale o walce z rakiem.

Z nowotworem zmaga się ojciec Soukalovej, a Koukal ma za sobą wygraną walkę z tą chorobą. Cztery lata temu wykryto u niego raka jądra, przeszedł chemioterapię i teraz kontynuuje karierę sportową.

- Obwiniam się do dziś, ze nie podszedłem do lekarza wcześniej - wspomina Koukal. - Już dwa miesiące wcześniej wiedziałem, że coś jest nie tak - dodaje. Poza grą w badmintona wspiera profilaktykę nowotworową. Nakręcił film na ten temat, odwiedza też szkoły by opowiadać o chorobie. Działania Koukala przynoszą efekty. Dostaje każdego roku nawet setkę maili od ludzi, którzy przebadali się i wykryto u nich raka.

>- Kiedy coś się psuje w naszym samochodzie, faceci zaraz lecą do mechanika. Jednak jeśli coś nas dotyka osobiście, nigdzie nie biegniemy - mówi Koukal i apeluje, żeby mężczyźni poddawali się przeglądom okresowym tak samo, jak ich auta.

Do udziału w sesji Koukal namówił Soukalovą. Na zdjęciu trzyma rękę na jej piersiach, co ma zwrócić uwagę na konieczność ich badania. Według Czechów, nie ma się czego wstydzić, gdy chodzi o zdrowie i należy się uczyć mówić o swoich dolegliwościach.

- My jako kobiety mamy prościej, bo możemy między sobą rozmawiać o problemach ze zdrowiem. U mnie zaczęło się to w dzieciństwie, gdy mama wzięła mnie do ginekologa. Szybko zrozumiałam, co i jak często muszę badać - powiedziała Soukalova.

Post użytkownika Justyna Kowalczyk - oficjalna strona .

Soukalova ma na koncie dwa srebrne medale z igrzysk w Soczi, wywalczone w biegu ze startu wspólnego i w sztafecie mieszanej. Koukal nie osiągał takich sukcesów, ale wystąpił na igrzyska w Londynie, gdzie był chorążym reprezentacji Czech.

Wielkie batalie o powrót do sportu. Co łączy tych zawodników?