10 powodów, by oglądać Super Bowl XLVII

Już w niedzielę wielki finał NFL - Super Bowl, w którym zmierzą się Baltimore Ravens i San Francisco 49ers. Pewnie nie masz zamiaru zarywać nocy, by oglądać mecz, na który czeka cała Ameryka (a w zasadzie jej część między Kanadą a Meksykiem), ale poniżej znajdziesz 10 punktów, mogących przekonać Cię do zmiany zdania.

1. Ciekawie będzie już na samym początku, czyli przy tradycyjnym odśpiewaniu hymnu USA. Tym razem wykona go Alicia Keys, która już zapowiedziała, że zaprezentuje go tak, jakby był to zupełnie nowy kawałek. Znając przywiązanie Amerykanów do ich ukochanej piosenki może to dać bardzo ciekawe efekty. Chociaż pod względem popeliny poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko przez Christinę Aguilerę, która 2 lata temu nie tylko wymyśliła nową melodię, ale też nowy tekst

Jeśli natomiast (SUCHAR ALERT) ''Kluczowa Ala'' postanowi przedstawić ''Gwiaździsty Sztandar'' jako zupełnie nową kolędę, to polecamy jej zapoznanie się z tym przebojem .

2. Każda drużyna NFL, która grała w Super Bowl, chociaż raz go przegrała. Każda, prócz dwóch - 49ers i Ravens. Każda ich wizyta w finale kończyła się wzniesieniem trofeum, wywiadami i wizytami w zakładach pracy. Teraz jednak czyjaś zwycięska seria dobiegnie końca, co oznacza to, że niebawem pozostanie już tylko jeden zespół, który może pochwalić się takim osiągnięciem. Oczywiście porażki w Super Bowl nie mają też drużyny, które nigdy tam nie awansowały, czyli Cleveland Browns, Detroit Lions, Jacksonville Jaguars i Houston Texans.

3. Drużyna z Kalifornii jak dotąd sięgała po Super Bowl aż pięć razy: w 1981, 1984, 1988, 1989 i 1994. Jeśli teraz też wygra, to wspólnie z Pittsburgh Steelers zostanie najbardziej utytułowaną ekipą w NFL. Ravens do takiego osiągnięcia daleko, gdyż na razie mają jedno mistrzostwo, ale za to zdecydowanie świeższe, ponieważ wywalczone w 2005 roku. No i w ich składzie wciąż jest MVP tamtego finału - psycho-obrońca Ray Lewis, dla którego dodatkową motywacją będzie to, że po meczu ma zakończyć karierę. Chociaż jak pokazuje przykład Bretta Favre'a, kiedy futbolista mówi, że zagra, to zagra, a kiedy futbolista mówi, że przejdzie na emeryturę, to mówi. Chociaż powiedzieć Ray'owi w twarz, że dramatyzuje to jedna z najskuteczniejszych form samobójstwa

4. Tegoroczne Super Bowl jest naprawdę wyjątkowe, gdyż kibicowskie animozje podzielą co najmniej jedną rodzinę - państwo Harbaugh. Wszystko dlatego, że po raz pierwszy o najcenniejsze trofeum Ameryki walczą drużyny prowadzone przez braci. Naprzeciw siebie stają trenujący Baltimore John Harbaugh i szkolący San Francisco Jim Harbaugh. Rodzina podobno stara się być neutralna, ale już może przygotowywać imprezę z okazji zdobycia przez krewniaka mistrzostwa, tylko pytanie kto z rodzeństwa będzie honorowym gościem, a kto usiądzie w oślej ławce.

5. Super Bowl to nieoficjalny festiwal najlepszych, obsadzonych największymi gwiazdami i najlepiej strzeżonych przed przedwczesnym przecieknięciem do sieci reklam. W tym roku także najdroższych - 30-sekundowy spot kosztuje rekordowe 4 miliony dolarów. Aha, w poprzedniej wymieniance zapomniałem dodać, że często są to też reklamy najbardziej poryte. Oto przykład z 2009 roku

6. W tym roku będzie można zobaczyć między innymi nowy spot Mercedesa, w którym pojawi się znana i lubiana modelka Kate Upton. Dlaczego warto oglądać reklamy ze znaną i lubianą modelką Kate Upton? Ano na przykład dlatego

7. Nieodłącznym elementem Super Bowl jest wielkie show w przerwie. Na przykład w 2011 wystąpili Black Eyed Peace i ludzie przebrani za diody. Śmiechu było co niemiara. W tym roku widzów zabawiać ma Beyoncé. Chodzą plotki, że połączy siły z koleżankami z Destiny's Child. Podobno to dobrze.

8. To może być naprawdę świetne spotkania, gdyż oba zespoły lubią dramatyczne końcówki, co pokazały w playoffs. Ravens w ćwierćfinałowym starciu z najlepszymi w swojej konferencji Denver Broncos zgotowali fanom prawdziwy horror, wygrywając dopiero po dwóch dogrywkach. Z kolei 49ers w finale konferencji NFC przegrywali już 17 punktami z Atlanta Falcons, ale zdołali odrobić straty i wydrzeć rywalom awans oraz dusze. To najwyższy w historii comeback na tym etapie rozgrywek.

9. W niedzielę będzie można zobaczyć w akcji najlepszego wide receivera w historii NFL - Randy'ego Mossa z 49ers. No przynajmniej według samego Randy'ego Mossa, który niedawno przyznał sobie ten tytuł, co wywołało w Stanach olbrzymią dyskusję, której konkluzję można zawrzeć w trzech słowach skierowanych pod adresem Mossa: ''Chyba cię porąbało''.

10. Rywalizacja Ravens z 49ers to także okołofutbolowa rywalizacja dwóch miast i wszystkiego, co z nimi związane. Jak choćby przebrzmiałych gwiazd. Jeśli więc nie wiecie komu kibicować, zdecydujcie czy bliższy Wam jest urodzony w Baltimore David Hasselhoff, który niegdyś ratował tonących ludzi i jeździł gadającym samochodem, a dziś nie umie nawet zjeść hamburgera bez zrobienia wsi czy może pochodząca z San Francisco Alicia Silverstone, która grała w teledyskach do największych hitów Aerosmith ('' Cryin' '', ''Crazy'' i ''Amazing'') a potem zaliczyła współudział w zamordowaniu sagi o Batmanie . Na szczęście wskrzeszenie się udało. Jeśli nie wiesz, gdzie oglądać Super Bowl albo nie chcesz tego rozbić samemu, to tradycyjnie wspólne oglądanie meczu w pubach organizują polskie drużyny futbolu amerykańskiego. Rozpiskę gdzie i z kim możesz zobaczyć spotkanie, znajdziesz tutaj .

Andrzej Bazylczuk

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Aplikacja Relacje Z czuba i na żywoAplikacja Relacje Z czuba i na żywo fot. JK