Poligon: Postscriptum niskoligowe

Jak donoszą dobrze poinformowane wróbelki zbliżone do źródła, na Opolszczyźnie zagrzmiało i zawrzało. Gierałtowice i Wierzbięcice popatrują na siebie złowrogo, nie mogąc się zdecydować, czy śmiać się z konkurencji, czy może jednak jej zazdrościć.

Tytuł ''najsłabszej drużyny sezonu'' niby nie powinien napawać dumą, ale B-klasa nie jest jednak miejscem szczególnie narażonym na obfitość tytułów, pucharów i jakichkolwiek pierwszych miejsc, więc może cieszmy się tym, co mamy - myślą mieszkańcy, odwołując się do przykładu niejakiego Eddiego ''Eagle'' Edwardsa, który skakał krótko (w obu znaczeniach tego słowa), ale za to znany był na całym świecie.

- Najsłabsi! Najsłabsi! - krzyczą kibice z Wierzbięcic, wytykając palcami konkurencję. - A wy nawet konkursu na najsłabszego nie potraficie wygrać - odgryzają się kibice z Gierałtowic.

 

...mruczy trener Miauczyński, który, jak wieść powiatowa niesie, miałby w przyszłym sezonie objąć którąś z opolskich drużyn.

Żeby trochę ostudzić nastroje (podnoszenie temperatury dyskusji przy tak wysokiej temperaturze otoczenia grozi odwodnieniem i powikłaniami) - szybki przelot po drużynach, które walczyły o tytuł Najsłabszej Drużyny Polski w poprzednich sezonach.

Pierwszą edycję wygrał Klub Sportowy Lesznowola . Wstrząs związany z tym niewątpliwym sukc... yyy... znaczy... z niewątpliwym? Really?... z sukcesem, przyniósł dość wyraźne i wymierne efekty - w kolejnym sezonie klub z Lesznowoli zajął w tabeli ''Najsłabszych'' piąte miejsce, w kolejnym w ogóle nie był brany pod uwagę (jeśli ktoś zdobywa 20 punktów, to na pewno nie jest ''najsłabszy''), a ostatnio w zestawieniu gościł zaledwie przez dwa tygodnie i ostatecznie skończył gdzieś na pograniczu pierwszej i drugiej setki.

Drugie miejsce edycji 2008/2009 zajęła Błyskawica Broniewice z województwa kujawsko-pomorskiego. Ten klub także odbił się od dna... przepraszam... od sufitu tabeli Najsłabszej Drużyny Polski i w zakończonym niedawno sezonie zdobył nie tylko 13 punktów (4 wygrane mecze, jeden remis), ale także Puchar Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Janikowo > .

Brązowy medalista pierwszej edycji LZS Żychlin z kaliskiej B-klasy wziął przykład z KS Lesznowola oraz Błyskawicy Broniewice - w sezonie 2011/2012 wygrał aż sześć spotkań, zdobył 19 punktów, a sezon zamknął wygraną 3:2 nad Czarnymi Wierzbno.

Jak być Może Szanowna Wycieczka pamięta, zdecydowanym faworytem pierwszej edycji Najsłabszej Drużyny Polski był zespół Amatora Jesionka. Piłkarze Amatora prowadzili długo i zdecydowanie, konto punktowe mieli beznadziejnie zerowe, a konto bramkowe imponująco ujemne - wydawało się, że nikt nie odbierze im tytułu. I nagle... katastrofa. W ostatniej kolejce Amator otrzymał 3 punkty walkowerem z mecz Ożarowianką II Ożarów i zamiast przejść do historii jako pierwszy zwycięzca ''poligonowego'' zestawienia Najsłabszych Drużyn - spadł na miejsce dwunaste, a słowa o przechodzeniu do historii stały się ponurą przepowiednią: Amator Jesionka rozegrał jeszcze pół sezonu, wygrał jeden mecz, a następnie wycofał się z rozgrywek i wszelki słuch o nim zaginął.

Pechowa okazała się II edycja Najsłabszej Drużyny Polski. Pierwsze miejsce zajął wtedy zespół Sokoła Janiszkowice (lubelska C-klasa), zaledwie o 7 bramek wyprzedzając Burzę Niekłonice z województwa zachodniopomorskiego, a na trzecim miejscu znalazł się Jaguar Malenin . Dwa pierwsze zespoły przepadły w mroku, tłoku i zakamarkach tuż po sezonie 2009/2010 - po Sokole została GALERIA z przegranego meczu z LKS Wandalin, a po Burzy Niekłonice jedynie informacje archiwalne w koszalińskim ZPN-ie.

Trzecia drużyna edycji 2009/2010 - Jaguar Malenin zgłosiła się do rozgrywek sezonu 2010/2011, ale utrzymała się w nich zaledwie przez 10 kolejek. Po ośmiu porażkach i dwóch walkowerach (Jaguar nie dojechał na mecze), zespół wycofał się z rozgrywek. Nie przepadł jednak całkiem - grywał sparingi, brał udział w miejscowych, okołomalborskich turniejach... W styczniu 2012 roku w Internecie pojawił się news: ''Jaguar wraca do gry!'' Oby.

Zwycięzca III edycji Najsłabszej Drużyny Polski (sezon 2010-2011) LKS Chrząstawa miał swoje 15 minut sławy - imponujący dorobek dw22 porażek i jeszcze bardziej imponujący dorobek bramkowy (9 strzelonych - 251 straconych) przyciągnął dziennikarzy z całej Polski. ''Wywiady, autografy'', nagłówki, fotografie... Na ile szum medialny pomógł drużynie - trzeba by zapytać piłkarzy, ale klub na szczęście nie podzielił losu poprzedników z edycji 2009/2010 - utrzymał się w lidze, przystąpił do kolejnego sezonu i dokończył go z dorobkiem dwóch remisów i zaledwie dwucyfrowego bilansu bramkowego (co dało LKS Chrząstawa pozycję jedenastą w zestawieniu Najsłabszych Drużyn Polski za sezon 2011/2012).

Drugie miejsce w sezonie 2010/2011 zajęła drużyna Victorii Bydgoszcz . W sezonie zakończonym niedawno poszło jej o wiele lepiej: Vitoria zdobyła aż 10 punktów, co dałoby jej miejsce... ohohohoho... w połowie drugiej setki albo nawet jeszcze dalej. Piłkarze Victorii mieli jeszcze jeden powód do zadowolenia - w derbach III grupy bydgoskiej B-klasy dwukrotnie pokonała Casimirusa Bydgoszcz (15 miejsce w IV edycji Najsłabszej Drużyny Polski).

Sparta Brody (III grupa poznańskiej B-klasy), która miniony (znaczy, ten miniony-miniony) sezon zakończyła na 3. miejscu zestawienia Najsłabszych Drużyn, w sezonie 2011/2012 także radziła sobie znacznie lepiej. Co prawda bilans bramkowy nadal ma trzy cyfry na minusie, ale za to tym razem Sparcie udało się wygrać dwa mecze, a zdobyte w ten sposób punkty dały jej 38. miejsce. Aż/dopiero.

Jakie wnioski płyną z tych zestawień? Chyba żadne. Cztery edycje zestawienia Najsłabszych Drużyn Polski to zbyt mały materiał porównawczy, zwłaszcza w czasach kryzysu. Poczekajmy do edycji dziesiątej albo nawet - dla pewności - do...

Czego sobie i Szanownej Wycieczce życzę. Oraz smacznego.

Andrzej Kałwa

Poligon to rubryka Z czuba.pl w której Andrzej Kałwa pisze o polskiej ligowej rzeczywistości, która jaka jest - każdy widzi, a niektórzy nawet sądzą, że ją rozumieją.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU