211 punktów w jednym meczu koszykarskim. Tak. To nowy rekord

Jacksonville Giants pobili rekord ligi ABA w ilości zdobytych punktów w jednym meczu po tym, jak zniszczyli, zmiażdżyli, zlali Columbus Riverballers 211-84. Poprzedni, ubiegłoroczny rekord należał również do nich i wynosił 206 punktów. Rekord ligi ABA jest też prawdopodobnie rekordem świata pośród koszykarskich zawodowców.

Liga ABA jest amerykańską, młodziutką ligą koszykarską, mającą zaledwie 12 lat. Jacksonville natomiast występuje w niej dopiero drugi sezon, a już dwa razy miała okazję przejść do historii nie tylko swoich rozgrywek, ale w ogóle dyscypliny opierającej się na rzucaniu piłką do obręczy. W ABA jest aż 86 zespołów, co może tłumaczyć dość dużą rozpiętość w koszykarskim potencjale pomiędzy najlepszymi a najgorszymi. Potencjał potencjałem, ale przegrać mecz 127-oma punktami? Drużyna z Columbus właśnie tego dokonała. Już do przerwy Giants zdobyli 108 punktów. Za gigantycznymi osiągnięciami drużyny nie szły wprawdzie gigantyczne osiągnięcia zawodników - najlepsi strzelcy mieli nieco ponad 30 punktów. Atakowali szeroką ławą. Na boisku pojawił się nawet trzynasty zawodnik zespołu. Przepisy ABA pozwalają na tego typu ekstrawagancję. Jako dodatkowy gracz na boisko został wydelegowany... asystent trenera.

W NBA dla porównania rekord zdobytych punktów przez jedną drużynę wynosi 186 i był ustanowiony przez Detroit Pistons w meczu z Denver Nuggets w 1983 roku, w meczu z trzema dogrywkami.

Zerknęliśmy na stronę ABA. Wyniki meczów regularnie oscylują w okolicach 120-170 punktów zdobywanych przez zwycięskie drużyny, więc osiągnięcie Giants przestaje być szokujące. No dobra, wciąż jest szokujące, ale trochę mniej.

Wyrazy współczucia dla spikera informującego widownię o personaliach zdobywców kolejnych punktów.