Co ma wspólnego Metallica z pływaniem synchronicznym? [WIDEO]

Okazuje się, że całkiem sporo. Czasem nawet daje złote medale na mistrzostwach świata.

Hiszpanki w rytm 'Stairway to heaven' Led Zeppelin

Szlak przetarły w 2009 roku Hiszpanki. Na mistrzostwach świata w pływaniu w Rzymie w 2009 roku zdobyły złote medale w kategorii "Drużyna - kombinacja", wykonując pokaz do "Stairway to heaven", słynnej rockowej ballady zespołu Led Zeppelin.

... albo żeby robiły takie miny? ... albo żeby robiły takie miny? REUTERS/TOBY MELVILLE

Kanadyjki szokują Metallicą

O ile Hiszpanki wybrały rockową balladę, to dwa lata później kanadyjski duet poszedł na całość. Marie-Pier Boudreau-Gagnon i Elise Marcotte w pływaniu dowolnym podczas MŚ w Szanghaju użyły "Master of Puppets" oraz "Enter Sandman" zespołu Metallica.

- To coś nowego w naszym sporcie - przyznała Boudreau-Gagnon. - Trenerzy z całego świata i sędziowie przyjęli to bardzo dobrze. Zrobiłyśmy wrażenie - dodała. Ostatecznie zajęły czwarte miejsce.

- Kanada zawsze jest postrzegana jako najbardziej kreatywny kraj w pływaniu synchronicznym, zawsze wnoszący coś nowego, przełamujący rutynę - mówiła trenerka duetu Julie Sauve. - W przeszłości inne kraje często włączały do swoich programów to, co Kanadyjki użyły jako pierwsze - podkreślała. Dwa lata później miało się okazać, jak prorocze są to słowa...

Australijki z AC/DC, ale bez sukcesu

Na igrzyskach w 2012 roku w Londynie w rywalizacji drużynowej wystąpiło osiem krajów. Australijki zajęły co prawda ostatnie miejsce, ale wyróżniły się występem do utworu grupy AC/DC.

- Chciałyśmy coś klasycznie australijskiego z mocnym beatem - tłumaczyła wybór Eloise Amberger, jedna z pływaczek. - To był wspólny pomysł nas i naszych trenerów. Jesteśmy dumne, że pływamy do australijskiej muzyki. Jest mocna, dynamiczna, pomogła nam wejść w rytm - dodała.

Początek pokazu od 1:28.

Rosjanki + Metallica = złoto

Swietłana Romaszyna to multimedalistka pływania synchronicznego i jedna z największych gwiazd w historii tego sportu. Ma na koncie trzy złota olimpijskie i aż 18 z MŚ. Pierwsze zdobyła w 2005 roku w Montrealu a ostatnie w 2015 w Kazaniu.

Tak jak przewidziała trenerka Kanadyjek, Metallica została użyta ponownie. Romaszyna w parze ze Swietłaną Kolesniczenko zdobyły z jej użyciem złoto w 2013 roku w Barcelonie w duecie w pływaniu dowolnym.

Romaszyna przyznała, że na pomysł 'wpadła' jej trenerka Tatiana Daczenko. - Na początku byłam trochę zaskoczona, ale kiedy zaczęłyśmy tworzyć program poczułam, że to ciekawe. Bardzo szybko zdałyśmy sobie sprawę, że to dobry pomysł - powiedziała.

Nie wszyscy akceptują nowe trendy. W relacji z finału korespondent Reutersa napisał, że od utworu wybranego przez Rosjanki 'pękały uszy'.