Najlepsze gry piłkarskie w historii [TOP 10]

A przynajmniej dziesięć najlepszych gier piłkarskich według redaktorów "Daily Telegraph". Zobaczmy, jaki mają gust i jakie zestawienie przygotowali. Gdzie PES, a gdzie FIFA? I kto znalazł się na szczycie?
New Star Soccer New Star Soccer BABB

10. New Star Soccer

Otwarcie "kontrowersyjne". Gra pojawiła się na PC i komputery Mac, a potem na systemy iOS i Android. Klasyczny widok z góry jak w "Sensible Soccer" i "Kick Off", ale w "New Star Soccer" kontroluje się tylko jednego zawodnika.

Podobno na iPhone'ach jest szczególnie dobrze zrobiona i mocno uzależnia. Można rozegrać tryb kariery, zmieniać kluby, trenować w celu polepszenia statystyk i wybierać charakter swojego piłkarza (profesjonalista albo hulaka). "New Star Soccer" omija tu też nudniejsze momenty spotkania, w których kontrolowany przez gracza piłkarz akurat nie ma za wiele do roboty.

Ultimate Soccer Manager 2 Ultimate Soccer Manager 2 BABB

9. Ultimate Soccer Manager 2

"Championship Manager" i "Football Manager" mają realizm i ogromne bazy danych, a "Ultimate Soccer Manager 2" to czysta frajda. Można zbudować własny stadion, każdego piłkarza - jeśli robi się to odpowiednio - wytrenować na wirtuoza, a nawet obstawiać za (spokojnie, wirtualne) pieniądze zwycięstwo swojej drużyny.

"Ultimate Soccer Manager 2" to "Transport Tycoon" managerów piłkarskich, większą przyjemność sprawiający organizacją i rozwojem klubu, niż wygrywaniem trofeów. Następna część postawiła na większy realizm i zepsuła zabawę.

Championship Manager 97/98 Championship Manager 97/98 BABB

8. Championship Manager 97/98

Gra, która wielu młodym ludziom zrujnowała życia - a przynajmniej odebrała sporą ich część. "Championship Manager 97/98" to pierwsza tak błyskotliwa część serii, dzisiaj znanej jako "Football Manager".

Ibrahima Bakayoko czy Erik Nevland to tylko niektóre z nazwisk, które były chętnie angażowane przez trenerów, grających w "CM 97/98".

FIFA International Soccer FIFA International Soccer BABB

7. FIFA International Soccer

Pierwsza gra z serii FIFA, pierwsza gra piłkarska, która zaoferowała nietypowy rzut kamery na boisko. Do tej pory biegało się raczej od lewej do prawej ("Soccer") albo z góry na dół ("Sensible Soccer" albo "Italia 90".

W "FIFA International Soccer" można było uciec sędziemu i uniknąć dostania kartki. Sposobów na strzelenie gola była tylko kilka (uderzenie z rogu pola karnego) a wszyscy piłkarze i zespoły były wymyślone, ale i tak był to tytuł, który zapoczątkował rewolucję w komputerowych grach futbolowych.

FIFA Road to World Cup 98 FIFA Road to World Cup 98 BABB

6. FIFA Road to World Cup 98

Przez wielu uważana za najbardziej ikoniczną z serii FIFA i wspominana z największym rozrzewnieniem. Wystarczy wspomnieć, że odpala się gra i rozbrzmiewają dźwięki "Song 2" Blur...

Na tamten moment, tutejsza grafika 3D robiła spore wrażenie. Dzisiaj piłkarze wyglądają potwornie kartonowo, ale opcja gry na hali to coś niezapomnianego (i można było nawet grać myszką!). W "FIFA 97" można było bez trudu strzelać z połowy boiska, w "FIFA 98" poziom trudności wzrósł.

International Superstar Soccer 98 International Superstar Soccer 98 BABB

5. International Superstar Soccer 98

"ISS" na SNES i Megadrive był grą, która wyglądała zupełnie inaczej, niż produkcje EA Sports, ale gra Konami przede wszystkim dostarczała totalnie innych odczuć i rozgrywki.

"International Superstar Soccer 98" na Nintendo 64 i Playstation wyglądał jak żadna inna gra tamtej generacji. Rozgrywka też była wyjątkowa. Nawet dzisiaj może sprawiać sporą frajdę! Trzymając spust, naprawdę miało się kontrolę nad piłką. No i te rzuty wolne... No i te nazwiska, żeby wspomnieć tylko takie gwiazdy jak Deonardo, Belbiero i Bocailly. Komentarz był koszmarny, ale to coś, co w serii "PES" nie poprawiło się jakoś wybitnie do dzisiaj...

FIFA 12 FIFA 12 BABB

4. FIFA 12

Niezły przeskok do czasów, w których "FIFA" stała się niekwestionowanym królem gier piłkarskich (choć w tym roku, podobno, "PES" wrócił na tron...). Parę lat wcześniej EA Sports nieco się zagubiło. Wtedy do zespołu dołączył Gary Paterson z Aberdeen - wielki fan "Pro Evo". Nic dziwnego, że wiedział, co zrobić, żeby przywrócić serię na właściwe tory i uczynić ją królową generacji PS3.

Czasy FIFA 10-12 to przyspieszony rozwój. Znakomita grafika, świetna rozgrywka (bardziej przypominająca "Pro Evo"), a do tego Tryb Kariery, Be A Pro, działające Sezony Online itd. Z nastaniem "Pro Evo 2016" znowu zatoczyliśmy jednak pełne koło...

"FIFA 12" to - zdaniem redaktorów "Daily Telegraph" - najlepsza gra piłkarska od kilkunastu lat i królowa ery PS3. W czasach PS2 najlepsze było "Pro Evo 4".

Sensible World of Soccer Sensible World of Soccer BABB

3. Sensible World of Soccer

Jedyna gra piłkarska, w którą każdy mógł grać właściwie od pierwszego kontaktu z kontrolerem. "Sensible Soccer" było śmieszne, fajne i uzależniające, a "Sensible World of Soccer" dodało do rozgrywki prawdziwe składy, którymi można było zarządzać, niczym w demonstracyjnej wersji dzisiejszego trybu kariery z serii "FIFA".

W "SWOS" można było wybierać formacje, pozyskiwać zawodników i biegać nimi w kółko, a potem próbować przelobować bramkarza z kilkudziesięciu metrów. Jeśli ktoś nie miał styczności z grą, warto odkryć ją choćby i teraz!

Pro Evolution Soccer 4 Pro Evolution Soccer 4 BABB

2. Pro Evolution Soccer 4

Zdania na temat "Pro Evo" są podzielone. Niektórzy twierdzą, że najlepsze było "Pro Evo 5". Inni, że "Pro Evo 6". A w tym rankingu za idealną grę uważane jest "Pro Evo 4". Realizm, jaki wniosła rozgrywka, był niespotykany. No i te magiczne elementy - Adriano strzelający z kilkudziesięciu metrów, wymyślone nazwiska, Master League z Mirandą i Castolo...

Kary za porażki 0:5, turnieje w barach, legendarny Ximelez z Master League... Tymczasem, "FIFA 14" i "FIFA 15" skupiły się na trybie Ultimate Team, "Pro Evo 15" nie do końca się udało, a czy "FIFA 16" i "Pro Evo 2016" zapiszą się w historii, okaże się dopiero za jakiś czas... A kto wygrał z "Pro Evolution Soccer 4"?

Championship Manager 01/02 Championship Manager 01/02 BABB

1. Championship Manager 01/02

Jedna z najlepszych gier piłkarskich i prawdopodobnie jedna z najlepszych gier komputerowych w ogóle.

Przeogromna baza danych z realistycznymi statystykami (choć, oczywiście, zdarzali się wyłącznie wirtualni wymiatacze, tacy jak np. Cherno Samba), które można było rozwijać jak w RPG. "CM 01/02" zmuszał do użycia wyobraźni, żeby zwizualizować sobie boiskowe wydarzenia. To było niemal jak czytanie książki. I można było poprowadzić klub do rozwoju i wielkości. "CM" to też gra strategiczna.

"Championship Manager 01/02" był grą, której nie udało się powtórzyć. Gra zamieniła się później w "Football Managera" i może bliski tego był "FM14", ale wielu graczy do dzisiaj nie przesiada się z króla wszystkich gier piłkarskich i tylko uaktualnia bazę danych (albo i nie).

Kto zagrywał się dniami i nocami, na temat ówczesnych futbolistów wiedział wszystko. Największą radość przynosiła jednak przemiana młodzika w prawdziwą gwiazdę. Faktycznie, "CM 01/02" zasłużenie znalazł się na szczycie listy.