"Przeciwko nudzie nawet bogowie walczyli daremnie" - powiada Filozof, ten sam, który powiadał, że co najmniej jeden bóg jest martw, więc sami rozumiecie, co tu mogli zdziałać tacy mali bogowie jak piłkarze Lecha i Belenenses. Na szczęście kiedy u nas było flautowo, bezwietrznie i bezgolowo, w dalekiej (z punktu widzenia Belenenses) Bazylei strzelano i to strzelano akurat na tyle, że Lech ma jeszcze szansę na awans. Więc zaklinamy, niech żywi nie tracą nadziei, tylko dadzą nam i Lechowi jeszcze jeden czwartek szansy. Przyniesiemy krzyżówki i sudoku.

• 90. min. + 3

Koniec spotkania. Belenenses - Lech 0:0.

Lechici jeszcze próbowali - jedno dośrodkowanie, drugie, trzecie... ale nic z tego.

Lech pospieszył z szaleńczym, zabójczym, ostatnim atakiem, oczywiście szaleńczym i zabójczym jak na warunki tego meczu - Pawłowskiemu nie udało się przebić, Linetty'emu trafić... Portugalczycy wybijają piłkę za boisko, bo Tetteh wyciął nogą w powietrzu Kucę i Kuca teraz cierpi.

Kuca w polu karnym Lecha. Poznaniacy uważają aby nie faulować i gracze Belenenses mają rzut rożny. Bez zagrożenia pod bramką Lecha. Sędzia dolicza trzy minuty.

• 88. min.

Nie możemy wstawiać hasztagów do relacji, ale gdybyśmy mogli ostatnie chwile meczu ujęlibyśmy lapidarnym: Hamalainen (hasztag) najgorzej.

• 87. min.

Nie powiodła się akcja gospodarzom więc Lechici wyszli z kontrą. Trochę wolno, ale jednak. Dośrodkowanie w pole karne, ale piłka leci pod nogi Brandao, który wybija ją z dala od własnej bramki.

• 85. min.

Faul Kędziory na Kucy, sędzie słusznie gwiżdże, Martins uderza z wolnego, Lechici wybijają i idzie kontra, ale tylko do połowy, Gajos faulowany przez Dalcio Gomesa, żółta kartka dla tego ostatniego.

• 84. min.

Mocna piłka w pole karne Lecha. Strzał, ale w boczną siatkę. Poznaniacy próbowali wyprowadzić szybką kontrę, ale znów niedokładne podanie... i wszystko zaprzepaszczone.

• 81. min.

Ajjjj! Tym razem ostre i ulgowe, nie żałosne, bo Ruben Pinto właśnie spokojniutko posłał piłkę tuż obok słupka bramki Buricia.

• 79. min.

Jeszcze jedna zmiana. Sturgeon opuszcza boiska, a zmienia go Gomes.

• 77. min.

Rzut rożny dla Lecha, po tym słupku, Douglas ładnie dośrodkowuje, Lovrencics bez przekonania uderza, a cała trójka graczy Lecha na spalonym.

• 76. min.

Zmiana wśród Portugalczyków. Leal wchodzi za Caeiro.

• 75. min.

"Pora zaryzykować", mówi M. Żewłakow, bo został już tylko kwadrans. No to się ekscytujemy. Ale ryzykuje póki co Belenenses, na szczęście piłkarzy gości sami sobie przeszkadzają, więc Lech może ruszyć z kontrą i.... Słupek! Słupek Lecha, największy sukces tego meczu! Pawłowski!

• 74. min.

Rzut wolny dla Lecha. Będzie strzelał Douglas. Ale najpierw zmiana wśród Poznaniaków - Hamalainen za Thomallę. Po chwili wracamy do wydarzeń przed polem karnym Belenenses. Szkot strzela, ale piłka leci w mur i tyle tego...

• 72. min.

Rzut rożny dla gospodarzy - wysokie dośrodkowanie i wysokie uderzenie nad bramką. A za chwilę rzut wolny dla Lecha - Linetty faulowany, niestety daleko od bramki, ale za to żółta kartka dla Diaza.

• 70. min.

Kędziora złapany na spalonym. Atak gospodarzy, za piłką wrócił Pawłowski i Belenenses ma rzut rożny. Wrzutka w pole karne, Tonel dochodzi do główki, ale uderzył niecelnie.

• 67. min.

Zmiana w drużynie Belenenses - schodzi Tiago Silva, wchodzi Carlos Martins.

• 67. min.

Ajjj! Bardzo długie i jakby za długie - ale jednak opanowane przez Pawłowskiego podanie od Gajosa, ponieważ jednak cała para poszła na opanowanie tej piłki, to już strzał był mocno niecelny.

• 66. min.

Zmiana w składzie Lecha. Z boiska schodzi Dariusz Formella, a jego miejsce zajmuje Szymon Pawłowski.

• 64. min.

Dias zdjał piłkę z nogi Forneli, wcześniej w pole karne zapędził się Lovrencics, Thomalla tyłem do bramki podał Forneli - było to obiecujące, ale obiecujące płonnie. Lech jednak się jakby ożywił, więc teraz mecz wygląda tak:

• 62. min.

Lechici idą do ataku. Powoli, bardzo powoli... i bez pomysłu. Kadar wreszcie decyduje się zagrać długą piłkę do Douglasa. Szkot jednak nie zdołał jej przejąć i grę wznowi bramkarz Belenenses.

• 59. min.

Lech skonstruował ładną akcję, ale zablokowaną przez gospodarzy, czym się tak i rozochocił i podrażnił, że aż Linetty sfaulował Tiago Silvę w środku pola, co z kolei podrażniło sędziego i rozochociło go do pokazania żółtej kartki Linetty'emu.

• 58. min.

Służby medyczne. Kadar i Sturgeon zderzyli się głowami. Piłkarz Lecha wyszedł z tego starcia bez szwanku, ale gracz z Portugalii długo nie podnosił się z murawy, ale powinien kontynuować grę.

• 55. min.

No proszę Państwa, Lech przebiegł przez połowę połowy! Potem nastąpiło wprawdzie wycofanie do Kędziory, ale i płynna akcja i podania i zepsuł wszystko Thomalla faulem na Kucy. Więc znowu spokojny spacer pośrodku pola, trochę pykają ci, trochę tamci, Linetty przyspiesza, trener Urban krzyczy "jedź, jedź", Linetty zagrywa do Thomalli, ale Thomalli nie ma tam, gdzie zagrywa Linetty... tylko trawa, listopadowa zszarzała trawa...

• 53. min.

Szansa dla Lecha - rzut wolny będzie wykonywał Douglas. Dośrodkowanie w pole karne, ale za mocne i zbyt głębokie. Z bramki wychodzi bramkarz Belenenses i spokojnie łapie futbolówkę.

• 50. min.

Ventura rozpoczyna od bramki, to znaczy, że Lechici musieli się do niej zbliżyć, ale jakoś tego nie zauważyliśmy, a komentatorzy nawet nie podnieśli głosu, bo akurat mówili coś o księżycu. Na drugim telewizorze mamy cheerleaderki w moro. Sami rozumiecie, że jest nam trudno.

• 48. min.

Kuca zdecydował się na indywidualna akcję. O mały włos a by się mu udało. Wpadł w pole karne, ale w ostatniej chwili piłkę spod nóg wybił mu Linetty.

Zaczynamy druga połowę.

Tetteh zmienił Trałkę.

• Możemy też pierwszą połowę podsumować przysłowiowym tysiącem słów.

• PRZERWA

Pierwszą połowę podsumujemy w silnie, acz czytelnie zmetaforyzowanej mowie wiązanej i to nie nawet nie naszego autorstwa, bo zaczerpniętej z tak zwanej kolektywnej mądrości tak zwanych internetów.

• 45. min.

Ufff... przerwa. 0:0.

• 44. min.

W Szwajcarii 1:2 dla Fiorentiny. Gospodarze przed chwilą zdobyli gola kontaktowego.

• 42. min.

Douglassssss! Do Gajosa, ten nad poprzeczką! Gwałtowny i ostry zryw w statycznej melodii tego meczu, a po chwili drugi - z drugiej strony, kiedy Caeiro ma doskonałą sytuację, a moment później - Tiago Silva jeszcze jedną. Więc nadal jest dość nudno, ale zrywy są - gorzej, że nie z tej strony boiska co byśmy chcieli.

• 39. min.

Składna akcja Lecha, ale znów zabrakło ostatniego celnego podania. Tym razem Formella za wysoko dośrodkowywał i żaden z jego kolegów nie miał szans na sięgnięcie tej piłki.

• 36. min.

No więc zasadniczo mecz wygląda mniej więcej tak:

• 36. min.

Nie ma gola! Tiago Silva chyba pomylił jedenastkę z crossbar challenge, którego zresztą i tak by nie wygrał.

• PILNE

35. min.

Karny dla Belenenses! Dośrodkowanie w pole karne. Caeiro skacze do główki, Dudka też i fauluje rywala. Sędzia pokazuje na 11. metr.

• 34. min.

Stadion Belenenses ma bieżnię. Być może stąd taka pokusa autów - zawsze można się przebiec po ślicznym niebieskim tartanie. Z autu wrzuca Dias, mała kotłowaninka w polu karnym i zaczyna Burić.

• 31. min.

Strzał Dudki z bardzo dużej odległości. Mocny, celny, ale to nie mogło zaskoczyć bramkarza Belenenses. Po chwili kolejna akcja Lecha, ale tym razem zepsuta przez Gajosa, który podał piłkę wprost pod nogi rywala.

• 29. min.

Kędziora podawał do Gajowsa, Gajos postanowił strzelać, ale został zablokowany przez Tonela. Lech znowu pracowicie rozgrywa od tyłu, atmosfera nieco senna, Lech traci piłkę pod polem karnym gospodarzy, ale ci nie kwapią się z kontrą więc Lech szybko odzyskuje i dalej rozgrywa, rozgrywa, rozgrywaaaaaaaa (to ziewnięcie, nie okrzyk)

• 25. min.

Thomalla na spalonym. Szkoda bo akcja Lecha zapowiadała się całkiem dobrze.

• 23. min.

Groźnie pod bramką Lecha. Płaskie dośrodkowanie przed bramkę, Caeiro atakował piłkę, ale był pilnowany przez Dudkę dzięki czemu piłkę chwycił Burić.

• 20. min.

Lechici teraz dłużnej pograli piłką na połowie przeciwnika. Najpierw próba ataku lewą flanką, ale tam nie było miejsca na dośrodkowanie. Piłka więc trafiła do obrońców, a po chwili na prawą flankę. Tam był Lovrencsics. Węgier dośrodkował w pole karne, ale piłkę złapał bramkarz Belenenses.

• 17. min.

Lovrencsics uderzył zza pola karnego, ale niecelnie.

• 15. min.

Ruben Pinto wrzuca piłkę z rzutu wolnego. Dobrze z bramki wychodzi Burić. Piąstkuje i Portugalczycy będą mieli rzut rożny. Dośrodkowanie z narożnika boiska pod bramkę Lecha, ale bez zagrożenia.

• 13. min.

Rzut rożny dla Lecha. Rozwiązanie niestandardowe - piłka przed pole karne na strzał. Dobrze ustawiony był Kędziora, ale jego strzał lepiej przemilczeć.

• 11. min.

Nieporozumienie wśród defensorów Lecha. Burić idzie do piłki, Dudka również. Kończy się szczęśliwie - rzut rożny dla Portugalczyków. Wrzutka, strzał głową, ale niecelny.

• 8. min.

Lovrencsics uderzył zza pola karnego. Piłka po drodze trafiła jeszcze do Thomalli, ale napastnik Lecha był na spalonym.

• 6. min.

Trałka przedziera się pod pole karne rywali, ale nic z tej akcji nie będzie bo rywale szybko mu przeszkodzili i ruszają z kontrą. Ich kontratak szybko zatrzymuje Dudka. Faulem, ale najważniejsze, że zagrożenia pod bramką nie będzie.

• 4. min.

Linetty wyprowadza kontratak swojego zespołu, ale w okolicy środkowej linii boiska dopada do niego rywal. Nie może jednak odebrać Polakowi piłki więc zatrzymuje go faulem.

• 2. min.

Lechici starają się powoli budować swój atak, więc wycofują piłkę do obrony zamiast pchać się na siłę do przodu. Ale tam prosty błąd Douglasa. Piłka wychodzi na aut.

• 1. min.

Gramy!

• Liga Europejska. Lech Poznań zagra tam, gdzie kiedyś zbierała się elita

Jeszcze półtora miesiąca temu wydawało się, że Lech Poznań zaprzepaścił szanse na wyjście z grupy Ligi Europejskiej. Przyszedł Jan Urban i je odzyskał. Ale by tego nie zmarnować, dzisiaj musi pokonać Belenenses.

• Liga Europejska. Jan Urban: Chcemy wykorzystać naszą szansę w Europie

- Kluczem do zwycięstwa będzie dobra gra całego zespołu w defensywie. Chciałbym, żeby było widać, że ten zespół gra co raz lepiej i że zaprezentuje doświadczenie, jakie zdobywa w europejskich pucharach - mówi trener Lecha Poznań, Jan Urban przed czwartkowym meczem z Belenenses Lizbona w Lidze Europejskiej.

• Jeśli uznaliście, że wolicie oglądać inny mecz niż pojedynek Lecha z Belenenses to nadal możecie śledzić wydarzenia z Portugalii dzięki aplikacji Sport.pl Live na smartfony z Androidem i Windows Phone oraz iPhone'y. Aplikacja jest darmowa i strasznie fajna.

Wszystkie wersje aplikacji znajdziecie tu.

• Basel - 9, Fiorentina - 6, Lech - 4, Belenenses - 4. tak wygląda zdobycz punktowa drużyn w grupie I. Lech musi dziś pokonać rywali z Portugalii by nadal liczyć się w walce o awans. Poznaniacy w ostatniej kolejce spotkań zmierzą się z Basel.