FC Basel - Lech Poznań, czyli Liga Europejska Z Czuba i na żywo

• czwartek, 01 października 2015
  • KONIEC

Gdybyśmy z tego meczu mieli zapamiętać jedną statystykę, to może warto tę: pierwszy celny strzał Lech oddał w 87. minucie. Było to w sytuacji, w której od ponad pół godziny przegrywał i nie miał już nic do stracenia. Niby nie miał, ale drugą bramkę stracił, może dlatego, że jego obrońcy nie zrobili zupełnie nic, żeby tej bramki nie stracić. Krótko mówiąc, wynik można zrozumieć, ale gra, która ten wynik przyniosła była przygnębiająca. Dziękujemy bardzo za udział w relacji i zapraszamy na mecz Legia - Napoli. Bądźcie z nami!

• 90. min. + 2

Koniec meczu.

• 90. min. + 1

Formella stanął oko w oko z bramkarzem Basel i umieścił piłkę w bramce, ale sędzia jej nie uznał. Lechita był na pozycji spalonej.

Precyzyjne dośrodkowanie z lewego skrzydła, piłka trafia do wbiegającego Janki, który zgrywa przed bramkę. Embolo uderza z pierwszej piłki, Gostomski nie ma szans. Obrońcy Lecha może mieliby szanse, ale nie zainteresowali się akcją.

• GOOOOOOL

90. min.

KLOPS! Embolo!

• 89. min.

Długie podanie do Hamalainena przecinają obrońcy Basel. Samuel przejmuje piłkę i Basel rusza z akcją.

• 87. min.

"Nadejszła wiekopomna chwila"... "W tak pięknych okolicznościach przyrody... I niepowtarzalnej..." Arajuuri uderzył i jako pierwszy zawodnik Lecha trafił w bramkę. Teraz już będzie z górki.

• 85. min.

Gwizdy na stadionie. Gracze Basel wymieniają między sobą piłkę na własnej połowie i wcale nie spieszą się jakoś specjalnie z atakiem. Wreszcie piłka do przodu, Elneny uderzył z około 30. metrów, ale Gostomski nie musiał nawet interweniować. Mocno niecelny strzał.

• 83. min.

Lech przejmuje piłkę przed własnym polem karnym, dwóch zawodników natychmiast rusza do kontry, ale piłka trafia do Trałki, który ewidentnie nie wie, co zrobić w tej sytuacji. Nie wiemy dokładnie, dlaczego Trałka zamiast w kierunku bramki Basel pobiegł w kierunku linii bocznej, ale może po prostu udało się do trenera po wskazówki. Zresztą być może nie były one takie bezsensowne, biorąc pod uwagę, że chwilę później Formella dośrodkowywał w pole karne Basel. Wprawdzie nic z tego nie wynikło, ale może przynajmniej Szwajcarzy poczuli się zaniepokojeni.

• 82. min.

Jeszcze jedna próba Embolo prawą stroną boiska. Gracz Basel wypuścił sobie piłkę na wolne pole, ale przegrał pojedynek z Kadarem.

• 80. min.

Zmiana w FC Basel. Schodzi Calla, wchodzi Gashi.

• 80. min.

Dużo szczęścia teraz mieli gracze Lecha. Stracili piłkę i gracze Basel mięli przewagę w ataku. Calla szukał podaniem Bjarnason, ale chyba się nie zrozumieli.

• 78. min.

Hamalainen wpada w pole karne, próbuje ogrywać obrońcę, ale zostaje zablokowany. Dośrodkowanie Lovrencsicsa z rzutu rożnego, ale prosto na głowę obrońcy.

• 76. min.

Także tak.

• 74. min.

Niedokładne rozegranie akcji przez graczy Basel. Z kontrą rusza więc Lech. Formella na początku zaplątał się trochę z piłką, ale w końcu dośrodkował w pole karne rywali, tylko że Lang bez problemów wybił piłkę głową z dala od własnego pola karnego.

• 72. min.

Xhaka wpada w pole karne, dośrodkowuje, ale obrońcy Lecha blokują. Zuffi dośrodkowuje, obrońcy wybijają, Bjarnason jeszcze przejmuje piłkę, ale po jego wrzutce obrońcy wybijają raz jeszcze.

• 69. min.

Ostatnia zmiana w drużynie Lecha Poznań. Na ławce siada Gajos, a jego miejsce na boisku zajął Lovrencsics.

• 67. min.

Zuffi uderza, Gostomski odbija piłkę, biegnie za nią, ale zawraca, bo dochodzi do wniosku, że na pewno piłka wyjdzie na rzut rożny. Piłka nie wychodzi, podczas gdy bramkarz Lecha wraca do bramki nie widząc, że Bjarnason dopada do piłki. Na szczęście w ostatniej chwili Gostomski się orientuje w sytuacji i łapie piłkę.

• 65. min.

Czujny Kamiński w defensywie przecina groźne podanie do Embolo. Kontra Lecha kończy się niestety po dwóch podaniach...

• 63. min.

Niby nic się nie dzieje, aż tu nagle Lech ma rzut rożny. Gajos dośrodkowuje, Arajuuri roztrąca obrońców i uderza. Obok bramki, ale i tak pomyśleliśmy, że może jeszcze ten mecz się nie skończył. Może jeszcze będzie przepięknie. Albo Lech jeszcze chociaż spróbuje wyrównać.

• 61. min.

Prostopadłe podanie między obrońcami Lecha do Embolo. Szwajcar starł się z Kadarem, ale nawet upadając zdołał oddać jeszcze strzał na bramkę Gostomskiego. Boczna siatka.

• 59. min.

Problem polega na tym, że Basel już strzeliło bramkę i nie ma motywacji do ataków. Lech od początku meczu jej nie miał i po bramce również jej nie nabrał. Co prowadzi nas do wniosku, że jeśli nic się nie zmieni, to będzie długie pół godziny.

• 57. min.

Hamalainen ruszył z akcją Lecha lewą stroną boiska, wymienił szybko podanie z Gajosem, ale wszystko skończyło bardzo szybko, bo jeszcze na połowie drużyny z Poznania.

• 55. min.

Fantastyczne dalekie podanie Samuela, Bjarnason świetnie przyjmuje piłkę, wpada między dwóch obrońców i uderza obok bezradnego Gostomskiego.

• GOOOOOOL

55. min.

KLOPS! Bjarnason!

• 54. min.

Zmiana w składzie Lecha. Trałka za Jevticia.

• 52. min.

Kapitalne prostopadłe podanie Gajosa w pole karne, Hamalainen dopada do piłki i tu zaczynają się problemy. Tylko dwa, ale poważne. Pierwszy - Hamalainen w sytuacji sam na sam z Vaclikiem uderza prosto w niego. I drugi - Fin i tak był na spalonym.

• 51. min.

Basel w ataku. Najpierw za wysokie dośrodkowanie i Gostomski łapie piłkę. Po chwili znów atak Basel lewą flanką, tym razem do strzału doszedł Bjarnason, ale źle trafił w piłkę i zmarnował naprawdę dobrą okazję.

• 49. min.

Czerwona kartka dla Linetty'ego. Pomocnik Lecha zupełnie niepotrzebnie fauluje bez piłki Bjarnasona. A że miał już żółtą kartkę i że sędzia nie mógł mu nie dać drugiej... Takie niedomówienie.

• 47. min.

Pierwszy atak Lecha po przerwie. Kadar popędził lewą stroną boiska i dośrodkował w pole karne. Niestety bardzo niecelnie.

Początek drugiej połowy spotkania. Trener Lecha zdecydował się na wprowadzenie Hamalainena za Kownackiego.

• PRZERWA

Lech nie przegrywa i biorąc pod uwagę, że chyba właśnie to w pierwszej kolejności chciał osiągnąć - można to uznać za dobrą wiadomość. Zła jest ewentualnie taka, że okazje do strzelenia gola mieli w pierwszej połowie niemal wyłącznie gospodarze. Dobra jest taka, że nie było tych okazji aż tak wiele, a dobra taka, że żadna nie została przez Basel wykorzystana. Mecz jest wprawdzie dla koneserów, ale może jest to cena, którą warto zapłacić za korzystny wynik?

• 45. min.

Przerwa. Sędzia nie doliczył nawet minuty do pierwszej połowy.

• 44. min.

Dośrodkowanie Calli z lewego skrzydła, Arajuuri wybija piłkę, ale Basel natychmiast ją przejmuje. Podanie w pole karne, Calla dopada do piłki, jest blokowany przez obrońcę, a Gostomski rzuca się i łapie piłkę.

• 43. min.

Ufff... było bardzo groźnie pod bramką Lecha. Piękna akcja Basel, piłka grana bez przyjęcia, piętka i strzał Elneny'ego. Zabrakło mu siły przy tym uderzeniu i Gostomski zdołał chwycić piłkę.

• 41. min.

Linetty przejmuje piłkę przed własnym polem karnym, szybkie podanie do Gajosa, który pada ścięty przez Samuela. Sędzia pokazuje obrońcy Basel żółtą kartkę.

• 39. min.

Dobrze zapowiadała się akcja Lecha. Piłkarze z Poznania szybko przemieszczali się z piłką, ale w końcu Kadar wszystko zepsuł, bo podawał niedokładnie do Jevticia. W odpowiedzi atak Basel, ale tym razem Kadar ładnie popracował w defenwyie, nie pozwolił na dośrodkowanie, a potem wypędził rywala z piłką poza linię końcową boiska.

• 37. min.

Ładne prostopadłe podanie Gajosa, Formella pędzi za piłką, ale jej nie dogania. Zresztą i tak nie ma to znaczenia, bo był na spalonym. Ale podanie ładne. Chwilę później Lech naciera prawym skrzydłem. Ceesay dośrodkowuje, Kownacki wpada między obrońców i uderza głową. Nad poprzeczką.

• 36. min.

Piłkarze Lecha przejęli piłkę w okolicy pola karnego swoich rywali, ale Gajos źle się zbierał do tego ataku i obrońcy wybili mu futbolówkę spod nóg. Ta trafiła jeszcze do Linettego, ale jego podania było niecelne.

• 34. min.

Znów groźnie pod bramką Lecha. Embolo dostaje piłkę na lewym skrzydle, Arajuuri łatwo daje się przepchnąć i piłkarz Basel wpada w pole karne. Uderza z ostrego kąta w krótki róg, na szczęście Gostomski broni. Ale Arajuuriego po tej akcji zapewne zaatakuje.

• 33. min.

Arajuuri zezłościł się teraz mocno na swoich kolegów z drużyny. Dostał piłkę do tyłu i pod pressingiem nie miał komu jej odegrać. Pokrzyczał na kolegów, aby byli aktywniejsi.

• 31. min.

Ufffff! Bardzo groźnie pod bramką Gostomskiego. Prostopadłe podanie w pole karne, piłka przechodzi między czterema obrońcami i trafia do Zuffiego, który uderza. Arajuuri próbuje blokować piłkę, a asekurujący go Formella zatrzymuje ją i wybija na rzut rożny. Zuffi dośrodkowuje z rzutu rożnego prosto w ręce Gostomskiego.

• 30. min.

Atak Lecha lewym skrzydłem. Wrzutka piłki w pole karne do Jevticia, ale gracz Lecha został przyblokowany przez obrońców i nie zdołał przejąć piłki. Grę wznowi Vaclik od bramki.

• 28. min.

Piłkarze Lecha szanują piłkę. Czy szanują kibiców, którzy może chcieliby zobaczyć coś więcej niż wymianę podań przed własnym polem karnym, to już insza inszość. Ale piłkę szanują.

• 26. min.

Groźny, szybki atak Basel prawą stroną boiska. Dośrodkowanie pod bramkę Gostomskiego i strzał głową (tyłem) Janko. Bramkarz Lecha nie miał problemów przy tym strzale i pewnie przytulił piłkę.

• 24. min.

Gostomski pewnie łapie piłkę po dośrodkowaniu Zuffiego z rzutu wolnego. A chwilę później mamy najlepszą akcję Lecha jak do tej pory. Rozegranie Gajosa z Jevticiem na prawym skrzydle. Szwajcar ogrywa Eleny'ego, po czym zgrywa piłkę przed bramkę, obrońcy jednak wybijają piłkę.

• 22. min.

Karol Linetty ukarany żółtą kartką. Spóźniony wślizg gracza Lecha.

• 21. min.

Groźnie pod bramką Lecha. Linetty próbuje wybić piłkę rozpędzonemu Embolo, fauluje, ale piłka trafia pod nogi Bjarnasona. Ten zbiega do środka, ucieka obrońcy i uderza. Na szczęście Gostomski spokojnie broni, a sędzia zapomina, że mógłby pokazać Linetty'emu żółtą kartkę.

• 20. min.

Groźnie pod bramką Lecha. Calla przedarł się między dwoma obrońcami Lecha i podał na krótszy słupek. Tam skutecznie interweniował Arajuuri, a po chwili piłkę w rękach miał już Gostomski.

• 18. min.

Gostomski dostaje podanie, widzi nadbiegającego rywala, źle przyjmuje, wpada w panikę, rozpaczliwie wybija na aut. Zaraz potem jednak po mocnym dośrodkowaniu z lewego skrzydła Gostomski odważnie wychodzi z bramki i piąstkuje. I nikt już nie pamięta o tym, że chwilę wcześniej popełnił taki błą, jaki popełnił. Oprócz Was, czytających naszą relację, którzy macie to czarno na białym.

• 16. min.

Męskie starcie między Janko a Arajuurim. Sędzia uznał, że wszystko było w granicach przepisów. Gracz Basel długo podnosił się z murawy, ale będzie mógł kontynuować grę.

• 14. min.

A teraz groźna okazja dla Lecha. Podanie do Linetty'ego... A nie, już nic. A nie, jednak coś, niestety. Embolo przyjmuje piłkę przed polem karnym Basel, na szczęście kiedy do trzech atakujących go obrońców dołącza jeszcze Tetteh, udaje się przejąć piłkę.

• 12. min.

Jeszcze jedna okazja dla Basel. Mocne dośrodkowanie z lewego skrzydła, Embolo skacze do piłki, ale Kadar skacze również i w dodatku wyżej. Obrońca Lecha wybija piłkę, a Bjarnason tłumaczy sędziemu, że wprawdzie nie wie dokładnie dlaczego, ale na pewno powinien być karny.

• 11. min.

Dobra okazja dla Basel. Podanie w pole karne do Bjarnasona, ten odwraca się z piłką, ale kiedy pyta Gostomskiego "w który róg?", Arajuuri rzuca mu się pod nogi i wybija.

• 9. min.

Ceesay cofając się po piłkę wali Jankego łokciem, niby to przypadkiem. Sędzia uznaje, że naprawdę przypadkiem. Janko uznaje, że go boli i nie wstanie, tak będzie leżał.

• 7. min.

Rzut rożny dla Basel. Dośrodkowanie Zuffiego na bliższy słupek, ale Arajuuri pewnie wybija. Lech wyprowadza kontrę, ale Gajos pewnie ją powstrzymuje.

• 5. min.

Linetty traci piłkę na własnej połowie, ale pędzi za rywalem i odbiera mu piłkę. Z niewielką pomocą przyjaciół. Potem obie drużyny wracają do badań. To znaczy, do wywiadu.

• 3. min.

Choć to zaskakujące w przypadku drużyn, które już miały ze sobą przyjemność w tym sezonie, trwa badanie się. Na razie jeszcze zamiast badań palpacyjnych mamy wywiad lekarski.

• 1. min.

Gramy.

• Maciej Skorża postanowił zaskoczyć Basel i zmienić skład nie do Poznania. Tylko do Bazylei.

Liga Europejska. Skład Lecha Poznań na mecz z FC Basel. Zmiana w bramce i nie tylko

Maciej Gostomski zastąpił Jasmina Buricia w pierwszym składzie Lecha Poznań. Przeciwko FC Basel w meczu drugiej kolejki Ligi Europejskiej w ogóle nie zagrają Szymon Pawłowski, Barry Douglas, Denis Thomalla i Krzysztof Kotorowski.

• Jeśli uznaliście, że w tym sezonie naoglądaliście się już meczów Lecha z Basel i czekacie na innych rywali Lecha (albo Basel), to nadal możecie śledzić wydarzenia boiskowe dzięki aplikacji Sport.pl Live na smartfony z Androidem i Windows Phone oraz iPhone'y. Aplikacja jest darmowa i strasznie fajna.

Wszystkie wersje aplikacji znajdziecie tu.

• Jeśli patrząc na przeciwników w dzisiejszym meczu macie poczucie deja vu, to nic dziwnego, w końcu mecz Lecha z Basel oglądaliśmy w tym sezonie już dwukrotnie. Jeśli jednak potrzebujecie czegoś, żeby te mecze od siebie odróżnić, nic prostszego. Mecze toczone w eliminacjach Ligi Mistrzów odbywały się w atmosferze radosnego oczekiwania. Dziś w obu klubach atmosferka się nieco popsuła.

Liga Europejska. Druga odsłona meczu FC Basel - Lech Poznań w zupełnie innych nastrojach

Drugie części filmów są zazwyczaj mniej udane od ?jedynek?. Niestety, zanosi się na to, że podobnie będzie z drugą w tym roku wizytą Lecha Poznań w Bazylei. Mecz ?Kolejorza? z FC Basel w czwartek o godz. 19. Relacja na poznan.sport.pl