Bayern Monachium - VfL Wolfsburg, czyli Bundesliga Z Czuba i na żywo

• piątek, 22 sierpnia 2014
  • KONIEC

Pierwszy mecz sezonu 2014/15 za nami. Inauguracja, jak to inauguracja, lekko niemrawa, choć w drugiej części meczu nieco się rozkręciła. Lewandowski zaliczył asystę, na zaliczenie bramki jeszcze poczeka. Mało brakowało a Bayern zaliczyłby wpadkę. Udało się jednak zdobyć trzy punkty i teraz Bawarczycy mogą już spokojnie spędzać weekend. Dziękujemy za udział w relacji i życzymy tego samego.

• KONIEC

Mecz podsumowuje Michał Zachodny, ekspert Sport.pl, bloger, współpracownik m.in. Goal.com, scout i analityk InStat Football.

Wydawałoby się, że po golu Robbena to będzie łatwy start Bayernu - nic z tych rzeczy, Wolfsburg zaryzykował, nieco bardziej otworzył się defensywie, ale za to wyżej podchodząc z pressingiem. Znacznie lepiej odbierali piłkę w drugiej połowie, a szybka odpowiedź pięknym strzałem Olicia zachęciła ich do potrojenia swojego wysiłku. Byli bardzo bliscy remisu, bo przecież Malanda spudłował na pustą bramkę z kilkunastu centymetrów. Niewiarygodne, naprawdę. Ale Belg przynajmniej przyćmił tym pudłem wpadkę Lewandowskiego w sytuacji sam na sam. Dla Polaka nie był to debiut marzeń...

• 90. min. + 4

Koniec meczu.

• 90. min. + 2

I znów świetna akcja Bayernu. Lahm podaje na lewe skrzydło do Bernata, ten oddaje Shaqiriemu, który z ostrego kąta mocno uderza. Grun przerzuca piłkę nad poprzeczką. Wznowienie z rzutu rożnego, ale nie ma dośrodkowania. Krótkie rozegranie, krótkie przetrzymanie piłki i podanie za linię końcową. Ale mecz też zaraz będzie za linią końcową.

• 90. min. + 1

Robben wpada w pole karne z piłką. Znienacka wyrasta przed nim jednoosobowy mur, od którego odbija się piłka. Spada pod nogi wbiegającego Muellera, który zaskakuje wszystkich świetnym, efektownym uderzeniem piętą. W boczną siatkę.

Znów kapitalna okazja dla Bayernu. Rode świetnie podaje za plecy obrońców do Robbena, który wychodzi sam na sam z Grunem. Holender nie czeka, aż bramkarz wyjdzie z bramki i mocno uderza. Grun nie ma szans na odbicie piłki. Ale poprzeczka ma!

Lahm fauluje Caligiuriego, ale twierdzi, że nie. Wściekle łapie i rzuca piłką. To mogła być kartka, ale uwagę sędziego odwróciła zmiana. Hojbjerg zastępuje Gaudina.

• 88. min.

Mogło być 3:1. Nie, powinno być 3:1. Kapitalne podanie do Shaqiriego, który wpada w pole karne i wychodzi sam na sam z Grunem. Uderza z ostrego kąta prosto w bramkarza. A przed pustą bramką stał w tym czasie Thomas Mueller.

• 87. min.

Bolesne zderzenie Arnolda z Rodem. Arnold przejechał się trochę koło kostki Rodego, który wpadł na rywala i ratował się, łapiąc go za twarz. Arnold chyba słusznie zobaczył żółtą kartkę.

• 86. min.

Kolejna akcja Wolfsburga. Rozegranie przed polem karnym, podanie na prawe skrzydło i natychmiastowa wrzutka. Caligiuri roztrąca obrońców, skacze i uderza głową. Piłka mija słupek.

• 84. min.

A jednak nie. Goście namówili sędziego, by odgwizdał spalonego. Powtórka pokazała jednak, że sędzia się pomylił. Rode ładnie przyłożył sprzed pola karnego a na rzekomym spalonym był Mueller, który przebiegł tuż przed oczami bramkarza, przeskakując jednak nad piłką. Pewnie myślał, że był na spalonym. Nie było, bo obrońca się zagapił.

• 83. min.

3:1! Rode!

• 82. min.

Właśnie stąd spudłował Malanda:

• 81. min.

Znów atak Wolfsburga. Podanie na lewe skrzydło do Caligiuriego, który zbiega do środka, dziwi się, że nikt nie próbuje mu przeszkadzać, po czym uderza z narożnika pola karnego. Próbuje przerzucić piłkę nad Neuerem i to mu się udaje. Nie udaje mu się tylko trafić w bramkę.

• 80. min.

GOOOOOOaniema?! Niesamowite! Cudowny kros w pole karne, Lahm daje się bez trudu wyprzedzić Malandzie, który z kilku metrów trafia w poprzeczkę. Piłka odbija się, spada Belgowi pod nogę a ten pudłuje z... bramki?!

• 79. min.

Druga zmiana w Bayernie. Schodzi Lewandowski, wchodzi Rode.

• 78. min.

Goście atakują. Ale przebić się nie mogą. Dante za to prawie przebił się teraz przez Olicia - tak wpadł w niego w polu karnym, że napastnik musiał rozglądać się za tym, co go uderzyło. Czysto.

• 76. min.

Rzut wolny dla Wolfsburga jakieś 45 m od bramki Neuera. Rodriguez dośrodkowuje, ale prosto na głowę Dantego. Obrońcy wybijają.

• 74. min.

Lahm dostał dobre podanie na obrzeża pola karnego, ale zdecydował się wycofać. Po krótkim przerywniku w wykonaniu gości, Robben ruszył z piłką. Lewandowski pokazywał, żeby wypuścił piłkę w pole karne. Robben najpierw nie wypuszczał, a potem wypuścił do obrońcy.

• 73. min.

Mueller przyjmuje piłkę na linii pola karnego, odwraca się i podaje do Shaqiriego, który ogrywa piętą. Robi to nie sprawdzając, czy ktokolwiek za nim stoi. Okazuje się, że owszem, rywale. Szybka kontra, piłka trafia do Caligiuriego, który wpada na Lahma i łatwo traci piłkę, a żeby odwrócić od tego uwagę postanawia się przewrócić.

• 72. min.

Zmiana w Wolfsburgu. Luiz Gustavo zastąpiony Malandą.

• 71. min.

Rzut wolny dla Wolfsburga niedaleko pola karnego Bayernu. Wrzutka w pole karne mija zarówno obrońców, jak i napastników. Oraz bramkę. Chwilę później Arnold ma piłkę z boku pola karnego, zgrywa piłkę przed bramkę, ale prosto pod nogi Dantego, który wybija.

• 70. min.

Z wykonaniem rzutu wolnego piłkarze czekali aż komentatorzy zakończą opowiadanie anegdotek. No i mamy uderzenie prosto na bramkę. Mocno, ale Gruen pewnie łapie.

• 69. min.

Akcja Bayernu, Shaqiri podaje przed pole karne do Lewandowskiego, który natychmiast odgrywa i równie natychmiast pada ścięty przez Luiza Gustavo. Żółta kartka dla pomocnika Wolfsburga.

• 67. min.

Dalekie podanie w pole karne Bayernu. Dante przedłuża klatką piersiową prosto do rywala. Piłka zmierza na głowę gracza Wolfsburga, ale ten słusznie kombinuje, że stoi za daleko, by uderzać w ten sposób. Próbuje przyjąć i to daje Dantemu czas na wykopanie poza boisko. Róg był, ale nie warto o nim gadać.

• 65. min.

Groźna akcja Wolfsburga przestaje być groźna mniej więcej w tym momencie, w którym Neuer mógł zacząć się jej przyglądać. Po serii podań na wysokości pola karnego przy próbie zagrania na skrzydło piłka wychodzi poza boisko.

• 63. min.

Odc. 353. Neuer wychodzi przed pole karne, mija się z piłką, ale wtedy Bernatowi udaje się przyblokować De Bruynego i dopaść do piłki przed nim. Było blisko.

• 62. min.

Pierwsza zmiana w Bayernie. Za Goetzego wchodzi Shaqiri.

• 61. min.

Harce i swawole pod własną bramką, odc 351. Wycofanie do Neuera, który przewraca się przy wybiciu. Piłka zmierza więc do stojącego nieopodal Dantego, próbującego szybko wybić i trafiającego w plecy rywala. Piłka odbija się i... wychodzi poza boisko daleko od słupka. Gracze Bayernu wznawiają i... wracają do piaskownicy.

• 60. min.

Groźnie pod bramką Bayernu. Podanie do de Bruyne'a na skrzydło, stojący na spalonym Olić wyraźnie pokazuje "ja mam rączki tutaj i w akcję się nie mieszam". Podanie przed bramkę do wbiegającego Arnolda, ale rozpędzony Lahm wyprzedza napastnika Wolfsburga i wybija piłkę. Arnold zamiast w nią kopie w Lahma, co kończy się faulem. Trener Wolfsburga postanawia odwrócić uwagę od zamieszania robiąc zmianę - za Vieirinhę wchodzi Caligiuri.

• 59. min.

Bawarczycy przecinają już chyba więcej podań, niż wykonują. Jeśli goście szybko nie nastawią celowników - i to tych odpowiedzialnych za podania - to nie czeka ich już nic dobrego.

• 57. min.

Kapitalna okazja dla Bayernu. Alaba fantastycznie podaje do Lewandowskiego, który wychodzi sam na sam z Grunem. Bramkarz wychodzi z bramki, Lewandowski czeka za długo, a kiedy uderza, Grun stoi już tuż przed nim i pewnie odbija. Przy okazji oszczędzając Polakowi wstydu, bo uderzenie było nieczyste i piłka i tak nie trafiłaby w bramkę.

• 57. min.

Lewandowski ustawiony na linii pola karnego. Leci na niego mocna piłka. Polak robi, co może, ale nie przyjmuje piłki. Wolfsburg rusza z ko... fatalne podanie, Bayern znowu przy piłce.

• 55. min.

Lahm przyjmuje piłkę na prawym skrzydle, zbiega do środka, po czym uderza, ale jego strzał blokuje Goetze. Piłka trafia na lewe skrzydło do Bernata, który dośrodkowuje między Muellera i Lewandowskiego, idealnie na głowę obrońcy.

• 54. min.

Obrońcy Bayernu znowu to robią! I znowu zrobiło się gorąco (no, może letnio), ale po chwili gospodarze ruszyli z niczego sobie kontrą. Jak na razie, nikt nie decyduje się jednak na strzał.

• 52. min.

Rzut z autu, Olić przyjmuje piłkę przy narożniku pola karnego, łatwo ogrywa zaspanego Badstubera, po czym fantastycznym strzałem nie daje szans Neuerowi.

• GOOOOOOL

52. min.

2:1! Olić!

• 52. min.

Pamiętacie jak obrońcy obiecywali Neuerowi, że to już ostatni raz? Kłamali. Znowu zaczęli bawić się pod własnym polem karnym, podanie do bramkarza, a ten wybija wściekle na aut. Chyba na złość, bo mógł inaczej a prawie nabił swojego kolegę.

• 50. min.

Groźnie pod bramką Bayernu. Ładne rozegranie z pierwszej piłki, Olić podaje, de Bruyne przyjmuje piłkę w polu karnym, ale obrońcy rzucają mu się pod nogi i zabierają piłkę.

• 49. min.

Goście rzucili się do ataku i w tym szaleńczym pędzie dość szybko zapomnieli o piłce. Gospodarze próbowali przeprowadzić szybką kontrę, ale otworzyli ją podaniem do rywala.

• 47. min.

Kapitalna akcja Bayernu. Robben przejmuje piłkę w środku pola, oddaje Muellerowi, który podaje do Lewandowskiego. Ten z pierwszej piłki odgrywa Robbenowi, który wpada w pole karne, robi zwód, Guilavogui uprzejmie schodzi mu z drogi, a Holender mocno uderza obok bezradnego Gruna.

• GOOOOOOL

47. min.

2:0! Robben!

Gramy.

• PRZERWA

Zmiana w zespole gości. Arnold za Hunta.

• PRZERWA

Pierwszą połowę podsumowuje Michał Zachodny, ekspert Sport.pl, bloger, współpracownik m.in. Goal.com, scout i analityk InStat Football.

Czy to groźne akcje piłkarzy Dietera Heckinga skłoniły Pepa Guardiolę do tak szybkiej zmiany wyjściowego ustawienia Bayernu, czy ten ruch był przewidziany? W każdym bądź razie gospodarze otwierającego sezon Bundesligi meczu w trzydzieści minut zastosowali nawet trzy ustawienia - od 3-4-2-1, przez 4-3-3 i nawet 4-4-2. Początkowy problem był z brakiem zawodnika w strefie należącej do "dziesiątki" (zero kontaktów przed polem karnym Wolfsburga w pierwszym kwadransie), ale Goetze zaczął grać bliżej Lewandowskiego. Na razie więcej pożytku jest jednak ze standardowych akcji Robbena z prawego skrzydła. Wolfsburg? O zagrożeniu z ich strony jakby można było już zapomnieć...

• 45. min.

Mueller podaje na linię pola karnego do Lewandowskiego, Polak próbuje od razu odegrać między obrońcami do Goetzego, ale obrońcy okazują się mieć nieco za wiele nóg i blokują podanie. A potem wybijają. Zaraz potem kończy się 45. minuta i sędzia kończy pierwszą połowę.

• 44. min.

Neuer mści się na obrońcach i podaje im dopiero, gdy tuż przy nich są już rywale. W sumie to nawet podaje do rywali. Obrońcom udało się ich jakoś zablokować i chyba więcej nie będą już sobie folgować pod własnym polem karnym.

• 43. min.

Krótko rozegrany rzut rożny dla Bayernu. Wrzutka, Olić wybija na rzut rożny. Krótko rozegrany rzut rożny, piłka trafia do Robbena, ale zostaje zablokowany. Trzeci rzut rożny już kończy się wrzutką w pole karne. Piłka trafia pod linię pola karnego do Goetzego, który jednak nie ma szans uderzyć. Próbuje zgrywać przed bramkę baloniastym lobem, jeszcze strącenie Dantego, ale obrońcy spokojnie wybijają.

• 42. min.

Olić sunął prawym skrzydłem. Zamierzał biec prosto po linii bocznej, ale, nim się obejrzał, sunął już po bandzie.

• 40. min.

Lahm dośrodkowuje z prawego skrzydła, ale prosto w obrońcę. Robben dośrodkowuje z rzutu rożnego, ale prosto na głowę obrońcy. Piłka trafia z powrotem do Holendra, który dośrodkowuje raz jeszcze. Znów na głowę obrońcy.

• 39. min.

Dante próbował szybko wyrównać, ale Neuer poradził sobie z podrzuconą przez "kolegę" świnią. Teraz goście mają piłkę, ale nic z nią nie robią.

• 37. min.

Robben rozpędza się na skrzydle, łatwo ogrywa Luiza Gustavo i dośrodkowuje. Mueller uderza z pierwszej piłki obok Gruna, Lewandowski mógł dopchnąć piłkę do pustej bramki, ale na wszelki wypadek cofnął nogę, żeby nie skończyło się kolejnym spalonym. Bayern prowadzi 1:0.

• GOOOOOOL

37. min.

1:0! Mueller!

• 36. min.

Trochę niedokładne podanie Dantego do Gruena. Tak, dobrze przeczytaliście. Kolejna akcja była już nieco lepsza i bardziej efektowna, ale któryś z monachijczyków niepotrzebnie wstrzymał akcję. Od tego momentu już nigdy nie ruszyła z miejsca.

• 34. min.

Tikitakowa akcja Bayernu. W pole karne próbuje podawać Lahm, chwilę później próbuje Alaba, ale efekt jest tylko taki, że okazję do spróbowania ma także Bernat. Za każdym razem obrońcy blokują podanie i wybijają piłkę.

• 33. min.

Bawarczycy Guardioli pograli teraz jak Katalończycy Guardioli. Przy dwudziestym finezyjnym odegraniu dotarło do nich, że mogliby jednak spróbować uderzyć. Nagłe i niezapowiedziane włączenie się myślenia ich zgubiło.

• 32. min.

Jeszcze jedna akcja Bayernu prawym skrzydłem, ale podanie w pole karne kończy się... Powiedzmy, że kończy się rozpoczynającym swoją akcję Wolfsburgiem.

• 30. min.

Gaudino znakomicie wrzuca w pole karne, Lewandowski wybiega przed obrońców i sam na sam z bramkarzem, ale trochę za późno. Nie sięgnie już piłki głową, więc próbuje daleko przed siebie wyciągniętą nogą! I trafiłby w okienko, ale Gruen dobrze przeniósł piłkę nad poprzeczką.

• 29. min.

Mueller podaje na prawe skrzydło do Robbena, który zbiega do środka, ale - zaskoczenie! - nie strzela. Oddaje piłkę Muellerowi, który natychmiast uderza. Grun wypuszcza piłkę z rąk, natychmiast dopada do niej Lewandowski, ale nie ma okazji strzelić. Próbuje mijać leżącego bramkarza, który wybija mu piłkę spod nóg.

• 28. min.

Lewandowski trafia do siatki, sędzia trafia w gwizdek. Robben dostał podanie pozornie wyśmienite - piłka minęła cały szereg zawodników z Wolfsburga - ale liniowy słusznie podniósł chorągiewkę. Ale to już po tym, jak Robben wystawił Lewandowskiemu na pustą bramkę.

• 27. min.

Robben chyba przestał wierzyć w tiki-takę. Przyjmuje piłkę blisko narożnika pola karnego i nawet nie patrzy, czy ma komu podać, tylko natychmiast uderza. Prosto w blokującego obrońcę. Błyskawiczna kontra Wolfsburga, de Bruyne wpada w pole karne, ale spod linii końcowej nie ma komu podać. Jego zgranie przed bramkę wpada w ręce Neuera.

• 26. min.

Robben wziął taki zamach, żeby prawie wrzucił piłkę do bramki z autu. Gruen przejął. Chwilę później przejęli monachijczycy, ale to już zupełnie inna historia. I, szczerze mówiąc, średnio ciekawa.

• 25. min.

Bayern chce zaatakować, ale nie chce dać tego po sobie poznać. W końcu piłka trafia na prawe skrzydło do Robbena, który próbuje ogrywać obrońcę, ale udaje mu się połowicznie. Robben obrońcę mija, piłka zostaje.

• 23. min.

Gustavo zbiegł do środka i oddał zaskakujący strzał, Neuer przyjął piłkę do koszyczka w ramach mało zaskakującej interwencji. Po drugiej stronie podanie w pole karne zostało zatrzymane jakąś kontrowersyjną przez moment częścią ciała, ale chyba jednak nie była to ręka.

• 21. min.

Groźna akcja Bayernu, świetne podanie Lewandowskiego w pole karne do Muellera, ten ogrywa obrońcę, ale jego dogranie jest niedokładne. Niedokładne były też ustalenia między Lewandowskim i Robbenem w sprawie tego, który z nich powinien uderzać. W efekcie nie uderzył żaden.

• 20. min.

Bernat na lewej stronie. Odgrywa do Lewandowskiego. Polak postanawia kiwać. Rywal postanawia odebrać mu piłkę. Postanowienie tego drugiego musiało być silniejsze.

• 18. min.

Wolfsburg próbuje wyprowadzać kontrę po rzucie rożnym, ale traci piłkę jeszcze na własnej połowie. Podanie na prawe skrzydło do Robbena, który cóż, robi Robbena. Zbiega do środka i potężnie uderza z lewej nogi. Grun pewnie łapie piłkę.

• 17. min.

Dwie akcje Bayernu. Jedna średnio groźna a druga też. Po tej drugiej był jednak rzut rożny. Również nieprzesadnie groźny.

• 16. min.

Błąd Neuera, który podaje piłkę idealnie pod nogi Vieirinhy, który przyjmuje piłkę, wpada w pole karne, ale potem podaje prosto w obrońcę. Wolfsburg odzyskuje jeszcze piłkę, ale tylko po to, żeby Vieirinha mógł posłać dośrodkowanie daleko poza pole karne, prosto pod nogi wracającego Lahma.

• 15. min.

Goetze znakomicie wypuszcza Lewandowskiego w pole karne! Niestety...

...wersja dla wielkich fanów Lewandowskiego: Polakowi nie udaje się przyjąć piłki;

...wersja dla pozostałych: piłka odbija się Lewandowskiemu od nogi jak od hydrantu i leci do bramkarza.

• 13. min.

Szybka akcja Bayernu, podanie Lahma do Muellera, ale jego wślizgodośrodkowanie zostaje zablokowane. Rzut rożny, dośrodkowanie na środek pola karnego, ale Luiz Gustavo spokojnie wybija piłkę.

• 12. min.

Lahm świetnie podaje przez ponad pół boiska do Muellera, który wpada w pole karne, dopada piłkę i uderza z ostrego kąta. Gruen dość pewnie łapie piłkę.

• 10. min.

Alaba bardzo sprytnie podaje do Lewandowskiego. Piłka łatwo mija wszystkich obrońców, ale równie łatwo mija Lewandowskiego. Może dlatego, że Alaba podał kompletnie nie tam, gdzie stał Polak. Wolfsburg się odgryza, podanie na prawe skrzydło do De Bruyne'a, który próbuje dośrodkowywać. W pierwszym podejściu zostaje zablokowany, ale nie poddaje się i próbuje jeszcze raz. Za drugim razie mu się udaje, ale obrońcy spokojnie wybijają.

• 8. min.

Obrońcy Bayernu przez 1,5 min perfekcyjnie wymieniali się piłką pod własnym polem karnym. Potem zostali zdecydowanie zaatakowani i uprzejme podawanie sobie piłki zamieniało się w podrzucanie sobie gorącego kartofla. W końcu trzeba było wybijać w panice.

• 6. min.

Rzut rożny dla Wolfsburga, de Bruyne dośrodkowuje na bliższy słupek, zgranie przed bramkę, Neuer wychodzi, ale pada w starciu z Luizem Gustavo. Sędzia przerywa akcję.

• 5. min.

Goście upodobali sobie lewe skrzydło. Ostatnia próba ataku była jeszcze lepsza, ale podanie w pole karne między tuzinem rywali nie było najrozsądniejszym rozwiązaniem. Bawarczycy próbowali ruszyć z kontrą, ale zostali zatrzymani już po kilkunastu metrach.

• 3. min.

Dalekie podanie do Lewandowskiego, który świetnie przyjmuje sobie piłkę na linii pola karnego, ale nie ma sznas nic z nią zrobić, bo sędzia przerywa akcję precyzyjnie podniesioną chorągiewką.

• 2. min.

Gospodarze spędzili trochę czasu na połowie rywali, po czym pozwolili im na jedno podejście pod swoje pole karne. Początek taki bardzo... początkowy.

• 1. min.

Gramy.

• Tak jakby gotowi.

Mateusz Klich nie, jego nie ma dziś nawet na ławce. Może szykuje się już na Gibraltar.

• Jeśli nie możecie darować Lewandowskiemu odejścia z Borussii i zamierzacie bojkotować wszystkie jego mecze, możecie chociaż podglądać naszą relację. Tak się składa, że mamy dla Was doskonałe rozwiązanie! Naszą aplikację Sport.pl LIVE na smartfony z Androidem, iPhone'y oraz Windows Phone'y.

Wszystkie wersje aplikacji ściągniecie stąd.

• Podobno jaki pierwszy mecz Bundesligi taka reszta sezonu. Skoro już w pierwszym meczu gra Robert Lewandowski, czy oznacza to, że zagra we wszystkich? Czy jeśli strzeli gola, to już zawsze będzie strzelał? Czy jeśli Bayern wygra...? Na te i na inne pytania odpowiedzi poznamy już w przyszłym roku. Tymczasem, zapraszamy na start nowego sezonu niemieckiej ekstraklasy, w którym zobaczymy nowe szaty najlepszego polskiego napastnika.