• KONIEC

Moglibyśmy teraz podsumować ten rok w wykonaniu reprezentacji Polski, ale zrobili to już za nas komentatorzy. Po podsumowaniu życia i całej reszty w wykonaniu Dariusza Szpakowskiego na koniec kadencji selekcjonera Beenhakkera wszystkie podsumowania i tak zresztą straciły już sens, rację bytu i siłę rażenia. Ligową kadrę oglądało się dziś całkiem przyjemnie i zamiast podsumowania z czystym sumieniem możemy wyrazić nadzieję, że świat nie skończy się za tydzień i jeszcze kiedyś przyjdzie nam oglądać reprezentację Polski. Dziękujemy za udział w relacji.

Sędzia zamiast doliczać cokolwiek kończy mecz.

• 88. min.

Broź chce wypuścić Piecha. Nie myli zawodników, ale myli podanie ze strzałem. A raczej mocnym kopnięciem prosto w ręce bramkarza.

• 86. min.

Blażewski przejmuje piłkę ok. 25 m od bramki. Nie tyle ucieka, co odchodzi od Soboty, widzi, że nikt go nie atakuje, więc strzela. Precyzyjnie, ale słabo. Skorupski długo wpatruje się w lecącą wolno piłkę, po czym rzuca się tak, żeby na pewno jej nie sięgnąć.

• GOOOOOOL

86. min.

4:1! Blażewski!

• 85. min.

Akcja rywali, seria podań, po których piłka trafia na prawe skrzydło, dośrodkowanie, po których piłka trafia w Jodłowca. Musiało boleć.

• 84. min.

Kupisz dostaje piłkę do rogu pola karnego i natychmiast uderza z ostrego kąta. Wspominamy o tym uderzeniu nie z kronikarskiego obowiązku, ale dlatego, aby właściciel samochodu z rozbitą szybą wiedział, do kogo ma się zgłosić w celu uregulowania rachunku.

• 82. min.

Zmiana w reprezentacji Macedonii. Schodzi Brdarowski, wchodzi w jego miejsce Kitanowski. Zmiana także w reprezentacji Polski, za Jędrzejczyka wchodzi Danch.

• 81. min.

Ładne rozegranie Macedończyków. Uderzenie Błażewskiego Skorupski odbija przed siebie. Dobitkę mógł już tylko odbijać. Drugiej dobitki by już nie odbił, ale odbijać nie musiał - Macedończyk z pięciu metrów posłał piłkę na czwartą planetę od Słońca.

• 80. min.

Przy okazji jakiegoś urazu doznał Brdarowski, który od minuty nie odczuwa wystarczającej potrzeby ani sił, aby podnieść się z boiska.

• 79. min.

Szybka akcja Polaków lewym skrzydłem. Dośrodkowanie Kupisza, obrońca nie sięga piłki, która spada pod nogi Soboty. Skrzydłowy Śląska przyjmuje, po czym mocnym uderzeniem po ziemi zdobywa czwartego gola dla Polski.

• GOOOOOOL

79. min.

4:0! Sobota!

• 78. min.

Mitrow bez trudu mija rywala na prawej stronie, zbiega do środka i wrzuca w pole karne. Pech chciał, że żaden z jego kolegów nie przyjął akurat takiego toru biegu, jaki tor lotu przyjęła piłka. Nie doszło do przecięcia i Polacy wybili piłkę spod pola karnego.

• 77. min.

Rzut rożny dla rywali. Dośrodkowanie wybija Rymaniak, dośrodkowanie drugie wybija Kaźmierczak i robi to tak, żeby mieć pewność, że kolejnego dośrodkowania w tej akcji nie będzie.

• 76. min.

Jeden z Macedończyków zaprezentował najgorsze dośrodkowanie z rzutu wolnego w historii kolorowej telewizji. To było raczej odśrodkowanie. Kolejna wrzutka była jednak znacznie lepsza i Błażewski świetnie uderzył głową. Skorupski ledwie przeniósł piłkę nad poprzeczką.

• 75. min.

Zmiana w reprezentacji Polski. Za Pawłowskiego wchodzi Piech.

• 74. min.

Zmiana w reprezentacji Macedonii. Simonovski zastępuje Nedżipiego.

• 72. min.

Jędrzejczyk dostaje piłkę od Skorupskiego, próbuje przerzucać ją ponad rywalem, ale przerzuca ją ponad 2/3 rywala, który jednak na szczęście nie wytrzymuje presji i zamiast spokojnie poczekać, fauluje obrońcę Legii.

• 71. min.

Milik prześlicznie podcina piłkę do wybiegającego przed obrońców partnera, mijając w ten sposób obrońców, ale tym razem świetnie zachowuje się Naumowski, który w porę wybiega z bramki i uprzedza Pawłowskiego.

• 70. min.

Mitrow uderza z 25 m. Szanse na gola dla Macedonii były znacznie większe zanim uderzył.

• 69. min.

Pawłowski chciał podawać do wbiegającego Soboty, ale obrońca zablokował podanie tak, że poleciało prosto pod nogi Milika. Napastnik Górnika ruszył za piłką, ale Naumowski okazał się bardziej przyzwyczajony do kiksów swoich obrońców, wybiegł z bramki i wybił piłkę.

• 68. min.

Dośrodkowanie z rzutu rożnego. Skorupski wybiega do piłki, ale jej nie łapie. Trąca ją rękawicami. Piłka spada tuż za niego i jeden z obrońców ledwie wybija piłkę na kolejny róg. Przy drugim rogu Skorupski ma problem przy drugim słupku i wybija piłkę na rzut rożny z drugiej strony. Za trzecim razem Skorupski znowu ma podobne kłopoty, ale Polacy w końcu wyjaśniają sytuację.

• 66. min.

Furman do Milika, który wycofuje do Furmana. Pomocnik Legii strzela z 20 m tak, że za karę powinien po tę piłkę pobiec. Ale lepiej, żeby tego nie robił, bo istnieje niebezpieczeństwo, że mógłby się zgubić.

• 65. min.

Jeden z Macedończyków przedryblował dwóch Polaków, jak gdyby był Zidane'em. Przyjmuje piłkę, natychmiast wykonuje śliczną ruletę i mija dwóch rywali. Efektownie, ale nie była to efektywna akcja.

• 64. min.

Dośrodkowanie Furmana z rzutu rożnego, Jędrzejczyk wbiega między nieco skołowanych obrońców, po czym uderza obok bezradnego Naumowskiego.

• GOOOOOOL

64. min.

3:0! Jędrzejczyk!

• 64. min.

Furman dośrodkowuje z rzutu rożnego, za chwilę będzie dośrodkowywał ponownie. Na głowę Jędrzejczyka, którego uderzenie kapitalnie na kolejny róg Naumowski.

• 62. min.

Jeszcze jeden rzut rożny dla Polaków. Od poprzedniego różni się głównie tym, że nie kończy się kolejnym rzutem rożnym.

• 61. min.

Zmiana w reprezentacji Macedonii. Rangjelović za Markoskiego i Mitrow za Giorgiewa.

• 60. min.

Rzut rożny dla Polaków. Dośrodkowanie precyzyjnie na głowy obrońców, którzy precyzyjnie wybijają do stojących przed polem karnym Polaków. Rajd Pawłowskiego kończy się kolejnym rzutem rożnym.

• 59. min.

Czwarta zmiana w reprezentacji Polski. Za Koseckiego wchodzi Kupisz.

• 59. min.

Milik ładnie podcina piłkę, podając w ten sposób do Soboty. Sobota nie potrafi przyjąć piłki, ale ta trafia do Kaźmierczaka, który natychmiast oddaje Broziowi. Ten ostatni świetnie uderza z ostrego kąta. Bramkarz przenosi piłkę nad poprzeczką.

• 57. min.

Stiepanović uderza z rzutu wolnego. Wszystko co do tego dodamy popsuje wrażenie po tym pierwszym, nieźle brzmiącym zdaniu.

• 57. min.

Jędrzejczyk łapie uciekającego w kierunku pola karnego rywala i przewraca go na ziemię, po czym natychmiast ucieka, licząc, że jeśli sędzia straci go z oczu, to zapomni, że chciał mu dać żółtą kartkę. Sędzia okazuje się mądrzejszy, niż przeciętna postać z gry, sterowana przez komputer i pamięta o kartce.

• 55. min.

Rzut wolny dla rywali. Mocny strzał trafia prosto w mur. Błyskawiczna kontra, piłka trafia na prawe skrzydło do Soboty, który dośrodkowuje. Obrońca trąca piłkę, lekko, ale wystarczy, żeby Milik się z nią minął.

• 55. min.

Pawłowski wraca za Czikarskim. Ładnie odbiera mu piłkę i zadowolony z dobrze wykonanego zadania podaje do najbliższego rywala. Koledzy wspierają go poprzez szybkie sfaulowanie Macedończyka.

• 53. min.

Macedończycy nie upierają się przy zagrażaniu naszej bramce. Brdarowski mógł wybiec za plecy Rymaniaka i mieć autostradę w nasze pole karne, wystarczyło, żeby tylko przyjął lecącą wolno piłkę. Brdarowski przepuszcza ją na aut.

• 52. min.

Furman przyklęka i trzyma się za bok. Wygląda, jakby chciał, żeby wszyscy wiedzieli, że trochę go boli, ale nie ma zagrożenia życia. A wszystko to po delikatnym zderzeniu z jednym z rywali.

• 51. min.

Furman pokazuje, że naprawdę może być nowym Borysiukiem. Uderza z dystansu z podobną siłą, jak robił to Borysiuk. I z podobną celnością.

• 51. min.

Pawłowski z rzutu wolnego zagrywa krosa w pole karne. Mieszany mur wyskakuje do piłki, ale żaden z zawodników jej nie dosięga. Nikt jej nie dosięga. Piłka mija wszystkich, spada na ziemię za polem karnym i toczy się na aut.

• 50. min.

Pawłowski się rozpędza na prawym skrzydle, mija rywala, zaczyna mijać Giorgiewa, ale ten stawia sobie za punkt honoru, żeby go nie przepuścić. Przestrzegania przepisów za punkt honoru sobie nie stawia.

• 49. min.

Macedończycy nie lubią niejasnych sytuacji. Wyjaśniają więc sytuację mocnym, pewnym wybiciem na aut, mimo że obrońca nie był przesadnie mocno atakowany. Polacy mają aut, ale wykonują go tak, że równie dobrze mogliby go nie mieć.

• 48. min.

Rzut rożny dla Polaków. Furman dośrodkowuje, Kaźmierczak wykorzystuje, że obrońca koncentrują się na piłce i wpada na niego przewracając jednocześnie na ziemię. Wtedy orientuje się, że nie wie, gdzie jest piłka, którą w międzyczasie wybił inny obrońca.

• 47. min.

Kolejny strzał w Naumowskiego, Naumowski kolejny raz wybija przed siebie. Może on myśli, że tak trzeba? Piłka kończy bieg za linią końcową, będzie rzut rożny dla Polski.

W przerwie trzy zmiany reprezentacji Polski. Wchodzą Rymaniak, Sobota i Furman, schodzą Rzeźniczak, Łukasik i Wszołek.

Gramy.

• PRZERWA

Jesteśmy mile zaskoczeni tym, jak szybko i przyjemnie upłynęła nam pierwsza połowa meczu. Wynik też nie powinien nikogo rozczarowywać. Czy można oczekiwać czegoś więcej? Pewnie można. A za kwadrans z pewnością można oczekiwać drugiej połowy.

• 45. min. + 2

Koniec pierwszej połowy.

• 45. min. + 1

Łukasik uderza prawie z linii środkowej. W powietrzu czuć było, że bramkarz popełni błąd. I rzeczywiście, Naumowski odbija przed siebie. Milik biegnie na dobitkę, ale trafia w boczną siatkę. A do tego jest na spalonym.

• 45. min.

Wygląda, jakby obie drużyny chętnie udały się już do szatni. Sędzia jednak każe im grać jeszcze przez minutę.

• 45. min.

Krótkie wypuszczenie piłki zamiast uderzenia bezpośrednio z rzutu wolnego i polski mur zostaje obity z 1,5-sekundowym opóźnieniem.

• 44. min.

Pierwszą żółtą kartkę tego meczu wygrywa Daniel Łukasik, który łapie Błażewskiego i rzuca nim o ziemię.

• 43. min.

Milik podstawił Stiepanoviciowi własne plecy, aby umożliwić mu niezapomnianą przejażdżkę i zrobienie solidnego "łups" o ziemię. Stiepanović robi nie tylko "łups", ale i "ała".

• 42. min.

Rozegranie przy linii bocznej, Nedzipi dośrodkowuje do Jędrzejczyka, który okazuje się jednak nie być w głębi ducha Macedończykiem i wybija piłkę.

• 41. min.

Kapitalne podanie przez pół boiska do Giorgiewa. Macedończyk wpada w pole karne, przyjmuje piłkę, piłka nieznacznie mu ucieka, a do tego jeszcze ten Rzeźniczak, który wbiega w Giorgiewa, wbiega w piłkę i wybija na aut.

• 39. min.

Polacy fantastyczną serią podań przedzierają się spod pola karnego rywali na własną połowę. Kiedy próbują wrócić po własnych śladach okazuje się, że wyrósł na nich las Macedończyków.

• 38. min.

Stiepanović obejmuje Milika, ale Polak nie odwzajemnia uścisku. Wręcz przeciwnie, rzuca się do ucieczki. Siła uczuć Stiepanovicia okazuje się naprawdę wielka - Milik pada na ziemię.

• 37. min.

Pawłowski traci piłkę, ale kontrę rywali świetnie zatrzymuje Łukasik. Szybkie podanie do Milika, który odgrywa do napastnika. Dopiero po pozbyciu się piłki dociera do niego, że przecież to on jest napastnikiem.

• 36. min.

Możliwe, że Jędrzejczyk ma już dzisiaj na swoim koncie więcej przewinień, niż wszyscy Macedończycy w historii ich reprezentacji razem wzięci. Obrońca Legii prawdopodobnie wysłał rywalom jasny sygnał i nie powinien być już niepokojony do końca meczu.

• 35. min.

Szybka akcja Polaków. Przejęcie w okolicach linii środkowej, szybki rajd, ale podanie Pawłowskiego do wbiegającego Milika zostaje zablokowane przez obrońców. Piłkę przejmuje jeszcze Wszołek, ale obrońcy dbają o to, żeby nie zrobić przykrości Pawłowskiemu i jego podanie do Milika również blokują.

• 33. min.

Jędrzejczyk i Kostowski wyskakują do piłki. Jędrzejczyk trafia twarzą w tył głowy Kostowskiego. Wygląda na to, że mamy następcę Marcina Wasilewskiego - Kostowski nie podnosi się z ziemi, a Jędrzejczyk wychodzi z tego starcia jeszcze silniejszy.

• 32. min.

Rzut rożny dla Polaków. Dośrodkowuje Pawłowski, Jędrzejczyk strąca piłkę, ale rywal natychmiast strąca Jędrzejczyka. Rzeźniczak przejmuje piłkę, ale podaje do wolnej przestrzeni po Jędrzejczyku.

• 30. min.

Skorupski wysyła obrońcom sms, że mu się nudzi i żeby ktoś z nimi trochę pokopał. Obrońcy wycofują i spełniają marzenie młodego bramkarza.

• 29. min.

Broź podcina Kostowskiego przy linii bocznej. Blażewski dośrodkowuje prosto na głowę Kaźmierczaka, który wybija. Rywale przejmują piłkę, ale tylko po to, żeby natychmiast precyzyjnym strzałem posłać ją w okienko stojącej za bramką bandy.

• 28. min.

Łukasik na prawe skrzydło do Milika, który bardzo szybko podaje w środek pola karnego, gdzie na piłkę nabiega jeden z Polaków. Naumowski bardzo dobrze wychodzi z bramki i rzuca się na piłkę, jak gdyby miało nie być jutra (a przecież dopiero przyszłej soboty ma nie być).

• 27. min.

Rzut wolny dla Polski. Mocne dośrodkowanie, ale obrońcy blokują próbę uderzenia. Przejęcie piłki, jeszcze jedna wrzutka w ogólnym kierunku rzucającego się lotem nurkowym Wszłoka. Naumowski jednak rzuca się również i strąca piłkę.

• 26. min.

Dalekie podanie w nasze pole karne, ale piłkę wybijają plecy Kostowskiego. Dalekie podanie w pole karne Macedończyków, ale piłkę wybijają nogi Berishy.

• 25. min.

Jeden z rywali uderza z ostrego kąta z ponad 20 m. Piłka turla się w kierunku Skorupskiego. Gdyby tylko nadbiegający Macedończyk zdołał trącić piłkę nogą, bramkarz reprezentacji Polski miałby okazję, żeby się wykazać. Dostaje jednak tylko okazję, żeby popełnić fatalny błąd (którego nie popełnia).

• 23. min.

Podanie Koseckiego przed pole karne do Kaźmierczaka, który odgrywa Wszołkowi. Ten podaje go wbiegającego Brozia, który dośrodkowuje, a zaraz potem dośrodkowuje jeszcze raz. Pierwsze dośrodkowanie blokują obrońcy, ale po drugim Pawłowski z bliska może wepchnąć piłkę do bramki.

• GOOOOOOL

23. min.

2:0! Pawłowski!

• 21. min.

Rzeźniczak uderza z odległości, z jakiej być może nigdy wcześniej nie uderzał. Pudłuje tak, jak być może nigdy wcześniej nie spudłował.

• 20. min.

Brdarovski się rozpędza na prawym skrzydle, wpada na Rzeźniczaka, po czym upada zezując na sędziego. Sędzia wzrusza ramionami. Szybka kontra Polaków, Wszołek oddaje piłkę wbiegającemu w pole karne Broziowi, który wpada na rywala i upada zezując na sędziego. Sędzia ponownie wzrusza ramionami.

• 19. min.

Dobra dwójkowa akcja Polaków na lewej stronie. Odegranie do Milika, który chce od razu wrzucić w pole karne. Wrzuca jednak w rywala. Aut dla Polaków. Rozegrany nieco zbyt spontanicznie (czyt.: piłkę przejmują rywale).

• 18. min.

Z teki redakcyjnego statystyka: w faulach na razie nie dajemy rywalom szans. Prowadzimy 8:4.

• 17. min.

Rzut wolny piłką w mur. Polacy ruszają z kontrą. Nie widzimy trenera Fornalika, ale domyślamy się, że pokazuje zawodnikom, aby nie forsowali się zbytnio i oszczędzali siły. Bo z jakiego innego powodu Wszołek wrzucałby piłkę z prawego skrzydła w trybuny?

• 15. min.

Ładna kontra Polaków kończy się ładną kontrą Macedończyków. Dalekie wybicie Rzeźniczaka, Pawłowski pędzi z piłką, ale po kontakcie z obrońcą pędzi już bez piłki. Dwa podania, po których rywale mogli wyjść sam na sam ze Skorupskim. Jędrzejczyk przeciwstawia się im siłą, godnością osobistą i faulem.

• 13. min.

Macedończycy atakują lewą... nie, prawą... nie, lewą... Macedończycy nie atakują, tylko przerzucają piłkę z jednej strony na drugą. Nie wiemy, o co chodzi, ale jest widowiskowo.

• 11. min.

Do rzutu karnego podszedł Pawłowski. Jego misterny plan polegał na takim uderzeniu, żeby bramkarz rzucił się lekko w swoją lewą stronę, bez trudu broniąc, podczas gdy w tym czasie Milik błyskawicznie wpadnie w pole karne i wślizgiem uderzy odbitą przez Naumowskiego piłkę w przeciwległy róg. Plan udało się zrealizować bez zarzutu.

• GOOOOOOL

11. min.

1:0! Milik!

• 10. min.

Karny dla Polaków! Milik uderza z rzutu wolnego, Naumovski odbija piłkę przed siebie, dopada do niej Jodłowiec i zostaje staranowany przez Stepanovicia. Przynajmniej zdaniem sędziego.

• 9. min.

Milik dostaje prostopadłe podanie. Może jeszcze nie w pole karne, ale rywale i tak wyglądają na zdecydowanych nie dać mu się minąć. Milik wbiega w wąski korytarz między dwoma zawodnikami i za chwilę pada na ziemię, powalony przez dwie nogi.

• 8. min.

Skutecznie przeciwstawiamy się macedońskiej nawale. Nawała nawala, ilekroć próbuje minąć jednego z Polaków nawala i kończy się serią rzutów z autu prowadzących do kolejnych rzutów z autu.

• 7. min.

Macedończycy bardzo spokojnie rozgrywają akcję na własnej połowie. Nie jesteśmy pewni czy to w ogóle jest akcja. Gdy próbują przenieść się na lewe skrzydło i zaatakować, jeden z nich traci równowagę i wychodzi z piłką za linię.

• 6. min.

Rzut wolny dla rywali. Ostre dośrodkowanie w pole karne pozwala Skorupskiemu na pierwsze, jakże ważne piąstkowanie.

• 5. min.

Niezły przerzut Macedończyka na prawą stronę, ale jego kolega nie znał za dobrze wymiarów własnej klatki piersiowej i nie trafił w piłkę. Zdążył jednak po nią wrócić, ale kontra przestała już wtedy być kontrą.

• 4. min.

Pierwsza akcja Polaków. Ładne rozegranie Wszołka z Milikiem, ale obrońca blokują pędzącego skrzydłowego Polonii. Tak skutecznie, że Polacy nie będą mieli nawet rzutu z autu.

• 3. min.

Macedończycy odpowiedzieli stanowczą kontrą. Jeden z rywali przewrócił się dopiero, gdy przewracany był z dużym przekonaniem przez dwóch polskich piłkarzy. Słabe uderzenie/nieudana wrzutka z rzutu wolnego spoczęła prosto w opiekuńczych rękach Skorupskiego.

• 2. min.

Reprezentanci Polski przycisnęli rywali od pierwszego gwizdka. Zaczęli od za mocnego podania do Koseckiego na lewe skrzydło, ale potem przez kilkadziesiąt sekund nie dali rywalom wydostać się spod pola karnego.

• 1. min.

Gramy.

• Jeśli ktoś nadal nie jest przekonany i wciąż zastanawia się na co komu punkty takie taki mecz takiej reprezentacji - można udzielić mu odpowiedzi uniwersalnej: mecz warto rozegrać dla kibiców.

• Jeżeli jesteście właśnie w galerii handlowej i wolelibyście nawet oglądać mecz reprezentacji Polski w ligowym składzie, niż dokonywać przedświątecznych zakupów, to wcale się wam nie dziwimy. I oferujemy możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym (?). Aplikacja Sport.pl Live dostępna na smartfony z Androidem dostępna jest za darmo w Google Play. Oferuje nie tylko naszą relację, ale też wszystkie inne relacje i najważniejsze wiadomości sportowe. Żebyście nie nudzili się w kolejce do kasy.

• Jako że nie jest to termin UEFA, grająca dziś kadra powinna chyba być jakoś oznaczana, żeby odróżnić ją od takiej normalnej kadry, takiej z Błaszczykowskim, Obraniakiem czy Wasilewskim. Na przykład może powinno się jej nazwę zapisywać kadra', tak, żeby ktoś się nie pomylił tak, jak kiedyś PZPN umawiając sparing z Argentyną, a w rzeczywistości Argentyną''. Przy okazji, ktoś mógłby zadać pytanie na co w ogóle mecz kadry' z Macedonią, do tego rozgrywany w Turcji. Wbrew pozorom - jest kilka przekonujących dowodów, żeby ten mecz rozegrać.

Po co grać w grudniu z Macedonią w Turcji?

Udzielenie odpowiedzi na tytułowe pytanie nie jest łatwe. Mimo to spróbujmy.

• To ostatni mecz reprezentacji Polski w tym roku lub ostatni w historii, jeżeli zapowiadany na 21. grudnia koniec świata dojdzie do skutku. Jeżeli Majowie lub ich interpretatorzy rzeczywiście się jednak pomylili, to prawdopodobnie czeka nas jeszcze wiele tak dziwnych spotkań, jak mecz reprezentacji Polski z Macedonią, rozgrywany w ligowym składzie, a do tego w Turcji. Zawodnicy oddelegowani dziś na boisko przez selekcjonera Waldemara Fornalika powinni chcieć pokazać się jak z najlepszej strony i nie zmuszać nas do życzenia sobie w duchu, aby koniec świata okazał się jak najbardziej aktualny.