Rajd Polski 2015. Kapitalny Kubica wiceliderem. Prowadzi Ogier

Pół sekundy zabrało Robertowi Kubicy, by wygrać pierwszy w karierze odcinek specjalny w Rajdzie Polski. Po pierwszym dniu liderem klasyfikacji jest Sebastien Ogier.

Za Kubicą świetny dzień - Polak najpierw wykręcił drugi czas na porannym odcinku testowym (przegrał tylko z Ogierem), wieczorem taki sam scenariusz miał miejsce podczas superoesu na torze w Mikołajkach.

Kubica pewnie wygrał rywalizację w parze z Madsem Ostbergiem i przeskoczył prowadzącego do tej pory Adersa Mikkelsena i świetnego tego wieczoru Czecha Martina Prokopa. Nadzieje polskiej publiczności rozwiał startujący jako ostatni (w parze z Thierrym Neuvillem) Sebastien Ogier, który wyprzedził Polaka o 0,5 sekundy.

Wcześniej Kubica studził oczekiwania. Zapytany o to, czy drugie miejsce na odcinku testowym może być zwiastunem świetnego weekendu, odparł: "Jechałem po drogach, które znam. To tylko nieco ponad trzy kilometry, nie ma to żadnego przełożenia na rajd. To kompletnie co innego" - tłumaczył . W piątek większość oesów w rajdowym tempie przejedzie po raz pierwszy w życiu.

Klasyfikacja pierwszego superoesu:

Czas na prawdziwe ściganie

Piątek to najtrudniejszy dzień zmagań dla kierowców, którzy do przejechania mają prawie 160 kilometrów oesowych, w tym dwukrotnie najdłuższy w rajdzie, nigdy wcześniej nierozgrywany odcinek Stańczyki (42,20 kilometra). Margines błędu jest bardzo mały - po pierwszej pętli nie będzie serwisu, przewidziano tylko strefę zmianę opon w Gołdapi, więc najmniejsza wpadka może pozbawić szans na dobry wynik i przewrócić klasyfikację generalną.

W piątek jako pierwszy na trasę wyjedzie lider klasyfikacji generalnej Sebastien Ogier. Francuz w trakcie sezonu wielokrotnie krytykował regulamin WRC (w większości przypadków kierowca czyszczący trasę z szutru sporo traci), jednak ostatnio pokonywał rywali nawet w takich warunkach. Na Mazurach, gdzie drogi są dużo miększe niż np. na Sardynii, Ogier powinien być w lepszej sytuacji - trasa szybko się zniszczy, a kolejni kierowcy będą musieli radzić sobie z koleinami.

Robert Kubica, który na trasę wyjedzie jako 12. zawodnik z kolei, liczy na suchą, ale niezbyt upalną aurę. Opony Pirelli, na których startuje, niezbyt dobrze radzą sobie przy wysokich temperaturach - tu przewagę będą mieli zawodnicy na michellinach, czyli cała czołówka WRC.

Piątek w Rajdzie Polski:

godz. 7:15 - Serwis A - Mikołajki

godz. 8:00 - OS 2 Gorklo (13,00 km)

godz. 9:50 - OS 3 Gołdap 1 (14,75 km)

godz. 10:55 - OS 4 Babki 1 (14,65 km)

godz. 11:35 - OS 5 Stańczyki 2 (42,20 km)

godz. 13:15 - Strefa zmiany opon - Gołdap

godz. 14:15 - OS 6 Babki 2 (14,65 km)

godz. 14:55 - OS 7 Stańczyki 2 (42,20 km)

godz. 16:45 - OS 8 Gołdap 2 (14,75 km)

godz. 19:05 - OS 9 Mikołajki Arena (2,50 km)

godz. 19:25 - Flexi Serwis B - Mikołajki

Zobacz wideo

Mikołajki gotowe na Rajd Polski i kibicowanie Kubicy [ZDJĘCIA]

Więcej o: