Rajd Polski. Kubica najszybszy w kwalifikacjach. Wybrał szczęśliwy numer z F1

Robert Kubica wygrał piątkowe kwalifikacje, w nagrodę mógł wybrać sobie numer startowy, z jakim rozpocznie Rajd Polski. Zdecydował się na czwórkę - szczęśliwy numer z czasów Formuły 1. Drugie miejsce zajął Michał Kościuszko, trzecie Bryan Bouffier.

Kubica, który przed rozpoczęciem piątkowych jazd narzekał na stan trasy i nie był pewien, czy w ogóle w Rajdzie Polski wystartuje, błysnął już podczas przedkwalifikacyjnych treningów. Polak wykręcił najlepszy czas dnia (1:50.0).

Przed kwalifikacjami zaczęło lekko kropić, podczas samych zmagań na trasie mżyło. Kubica wystartował jako trzeci od końca, tuż po 18, ścigał się w parze z Michałem Sołowowem. Wykręcił czas 1:50.4 i wskoczył na pierwsze miejsce. Jadący tuż po nim Jan Kopecky i Craig Breen nie byli w stanie mu zagrozić - pierwszy stracił na mecie 0,9 s (czwarte miejsce), drugi 1,8 s (ósme miejsce). Kubica dzięki zwycięstwu w kwalifikacjach jako pierwszy wybierał numer startowy na sobotnie zmagania. Zdecydował się na czwórkę - tłumaczył, że jazda w takich warunkach to loteria, dlatego postawił na szczęśliwą liczbę - z takim numerem jeździł w barwach BMW Sauber podczas swojego najlepszego sezonu w Formule 1 - 2008, kiedy wygrał GP Kanady.

Kolejność startów w sobotę wygląda tak: 1.Kopecky; 2.Kościuszko; 3.Bouffier; 4.Kubica; 5.Hołowczyc; 7.Breen; 8.Sołowow; 9.Kangur; 10.Kajetanowicz.

- To tylko kwalifikacje, tak że jest OK, chociaż warunki na zapoznaniu były trudne, pogoda nas nie rozpieszcza. Miękkie OS-y, dużo kolein, w sobotę czeka nas bardzo trudny dzień - powiedział na mecie zwycięzca kwalifikacji.

W piątkowej czasówce świetnie spisał się także Michał Kościuszko, który do zwycięzcy stracił tylko 0,4 s. Trzecie miejsce przypadło Bryanowi Bouffierowi z Francji.

Wyniki kwalifikacyjnego OS-u:

Na sobotę zaplanowanych jest siedem odcinków specjalnych. Początek zmagań o 8.48. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Rajdowa czołówka w Polsce

Oprócz Roberta Kubicy, który oczywiście przyciąga na trasę najwięcej kibiców, w rajdzie pojedzie pierwsza trójka mistrzostw Europy - lider cyklu Czech Jan Kopecky (Skoda Fabia S2000), Irlandczyk Craig Breen i Francuz Bryan Bouffier (obaj Peugeot 207 S2000). Bardzo mocne auta przygotowała polska czołówka. Poza Kubicą o zwycięstwo mogą walczyć trzykrotny mistrz Polski i aktualny lider Kajetan Kajetanowicz, Michał Kościuszko (obaj Ford Fiesta R5), Krzysztof Hołowczyc i Michał Sołowow (obaj Ford Fiesta RRC).

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Więcej o: