Esapekka Lappi - supertalent z Finlandii błyszczy na Rajdzie Polski

- Możemy być w Mikołajkach świadkami narodzin nowej gwiazdy - mówił o nim przed Rajdem Polski Andrzej Borowczyk, komentator i ekspert sportów motorowych. 21-letni Esapekka Lappi wygrał sześć z siedmiu sobotnich odcinków specjalnych i wyraźnie prowadzi w klasyfikacji generalnej szóstej eliminacje Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Profil Sport.pl na Facebooku - 88 tysięcy fanów. Plus jeden? 

Rajd Polski dla obcokrajowców to zwykle koszmar. Zwłaszcza dla debiutantów. Nawierzchnia bywa szybka, śliska, pełna zdradliwych miejsc i dziur. Problemy miał tu nawet Sebastien Loeb, który w 2009 roku wjechał w wystający pień i uszkodził auto na odcinku Miłki. Od 2005 roku, kiedy Rajd Polski przeniesiono w okolice Mikołajek, tylko raz udało się wygrać zagranicznemu kierowcy (Mikko Hirvonen w 2009 roku).

Teraz tę statystykę może poprawić fińska załoga Esapekka Lappi/Jano Ferm (Skoda Motorsport), rewelacyjnie spisująca się podczas pierwszego dnia rajdu. Dla Lappiego to debiut w Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i w ogóle pierwszy start na polskich trasach. 21-latek śmiga jednak szybciej od doświadczonych polskich kierowców, którzy po mazurskich szutrach mogliby jeździć z zamkniętymi oczami. Ma do dyspozycji topowy sprzęt, bo w tej samej Skodzie Fabii S2000 Juho Hanninen wygrał mistrzostwo Europy, ale jego umiejętności i tak muszą robić wrażenie.

Podobnie jak jego CV. Lappi zdobył w tym roku mistrzostwo Finlandii, chyba najbardziej konkurencyjny krajowy czempionat. I to w jakim stylu! Wygrał wszystkie siedem eliminacji i był najszybszy na 70 procentach odcinków specjalnych. W zaliczanym do WRC Rajdzie Finlandii zaliczał na odcinkach czasy porównywalne do dużo bardziej doświadczonych Sebastiena Ogiera, P-G Andersona czy Andersa Mikkelsena. A osiągnął to zaledwie trzy lata po rajdowym debiucie. Wcześniej dobrze radził sobie w kartingu, w 2007 roku zdobywając mistrzostwo kraju w klasie ICA.

- Trudno powiedzieć jak się rozwinie, ale w tej chwili jedzie bardzo szybko, widać, że ma talent, dysponuje świetnym fabrycznym autem i ta mieszanka zapewnia mu dobry wynik - ocenia dla Sport.pl Michał Kościuszko, który w niedzielę spróbuje dogonić rewelacyjnego Fina. Do tej mieszanki można jeszcze dodać świetnego nauczyciela. Lasse Lampi pracując dla Ralliart Finland pomagał rozwijać talenty takich gwiazd jak 4-krotny mistrz świata Tommi Makinen, Harri Rovanpera czy Tapio Laukkanen.

Czy oglądamy na Mazurach przyszłą gwiazdę sportów motorowych? Na pewno tak uważają szefowie Skody, którzy powierzyli niedoświadczonemu zawodnikowi bardzo mocne auto. - Obserwowaliśmy Esappekę od jakiegoś czasu i wierzymy, że to nowy rajdowy talent. Zdecydowaliśmy się dać mu szansę w jednym z tegorocznych rajdów, na szutrowej nawierzchni, którą lubi. Jako zespół ocenimy jego występ w naszej Fabii S2000 - mówił przed rajdem szef czeskiego teamu Michal Hrabanek. Na razie Lappi zdaje test perfekcyjnie.

Esapekka Lappi dla Sport.pl: Jestem przyzwyczajony do dużej konkurencji

Krzysztof Girgiel: To bardzo trudny rajd zwłaszcza dla obcokrajowców, a Ty pędzisz jakbyś znał te trasy na pamięć. W czym tkwi sekret tak dobrej jazdy?

Esapekka Lappi: Dobre pytanie. Może to po prostu ciężka praca w ostatnich dniach, kiedy podczas treningów staraliśmy się poznać trasę i zrobić szczegółowe notatki. Kiedy startujesz w nieznanym dla siebie rajdzie możesz polegać tylko na tym. Jeśli sporządzisz dobre notatki, możesz pozwolić sobie na szybką jazdę.

- Przyjechałeś do Polski jako mistrz Finlandii i wielki rajdowy talent. Nie przeraża Cię rola jednego z faworytów?

- Podoba mi się ta sytuacja, zwłaszcza, że jestem liderem rajdu i wszystko dobrze się układa. To wspaniałe uczucie.

- Jak oceniłbyś polską konkurencję?

- To na pewno świetni kierowcy. W każdym kraju lokalni bohaterowie starają się jechać jak najszybciej. Ale jestem do tego przyzwyczajony. W Finlandii mamy bardzo silną konkurencję, więc dla mnie to zawsze wygląda tak samo.

- Zdobyłeś mistrzostwo Finlandii. teraz czas na więcej zagranicznych startów?

- Tak, mamy w planach na przyszły rok starty w międzynarodowych rajdach. Myślę, że zaliczymy kilka występów w mistrzostwach Europy.

Wyniki Rajdu Polski po pierwszym dniu:

Więcej o: