Ukraińska modelka na liście startowej 69. Rajdu Polski

W piątek w Mikołajkach startuje 69. edycja Rajdu Polski, najważniejszej imprezy samochodowej w kraju. Tegoroczne zawody zaliczane do cyklu mistrzostw Europy będą jednak wyjątkowe

Na Mazury przyjedzie m.in. fabryczny team skody, którego barw broni fiński duet Esapekka Lappi i Janne Ferm. Warto mieć na uwadze, że 21-letni Fin został w tym roku mistrzem swojego kraju po wygraniu wszystkich siedmiu rajdów wchodzących w skład czempionatu. Co więcej, odnotował jednocześnie najlepsze czasy na większości odcinków specjalnych. - Szutrowe OS-y to żywioł Lappiego i pokazał to również w tegorocznym Rajdzie Finlandii, w którym uzyskiwał czasy porównywalne z rezultatami Sebastiena Ogiera - mówi Andrzej Borowczyk, specjalista ds. mediów 69. Rajdu Polski i pasjonat sportów motorowych.

Na mazurskich szutrach wystartuje także lider mistrzostw Bliskiego Wschodu Abdulaziz Alkuwari z Kataru razem ze swoim irlandzkim pilotem Killianem Duffym. Ponadto zaprezentują się Antonin Tlustak i Jan Cerny z Czech, Karl Kruuda z Estonii czy Dominykas Butvilas z Litwy. - Wrażeń nie tylko sportowych powinien dostarczyć start ukraińskiej modelki Inessy Tuszkanowej, którą tym razem zobaczymy nie na wybiegu, ale za kierownicą mitsubishi lancera - dodaje Borowczyk.

W sportach motorowych Inessa debiutowała pięć lat temu, za kierownicą Deawoo Sens. Rywale z trasy nie traktowali jej poważnie, za to kibice i dziennikarze od razu zainteresowali się piękną Ukrainką. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w sportach motorowych. I choć na razie ma na koncie więcej okładkowych sesji w Playboyu, niż wygranych rajdów, bardzo się stara, by nie postrzegano jej tylko jako uroczej "maskotki".

Wśród faworytów do zwycięstwa pod Mikołajkami nie brakuje Polaków. Tradycyjnie groźny będzie Kajetan Kajetanowicz, który już na kilka startów przed zakończeniem cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zapewnił sobie tytuł. Warto przypomnieć, że popularny "Kajto" triumfował na mazurskich szutrach w dwóch ostatnich edycjach Rajdu Polskiego. - Nie znam kierowcy ani fana rajdów, który nie cieszyłby się na nadchodzący rajd szutrowy - zapowiada mistrz. - Jak co roku podczas Rajdu Polski startuje wielu bardziej ode mnie zaprzyjaźnionych z tą nawierzchnią zawodników. Mniejsze doświadczenie nie przeszkodziło jednak zwyciężać tutaj dwa razy z rzędu. Między innymi dlatego każdy z naszych bezpośrednich rywali szczególnie na tej imprezie chce mnie pokonać. Już w Koszycach zapewniliśmy sobie mistrzostwo Polski i w przeciwieństwie do konkurentów nie muszę wygrać na Mazurach, ale tylko chcę.

Na starcie w Mikołajkach pojadą również Michał Sołowow, Michał Kościuszko, Michał Bębenek, Tomasz Kuchar czy dobrze znany olsztynianom Krzysztof Hołowczyc. Warto dodać, że zawodnik ze stolicy Warmii i Mazur w przypadku wygranej wyrówna rekord Sobiesława Zasady, który czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium Rajdu Polskiego.

To niejedyne asy kierownicy z Warmii i Mazur, których zobaczymy w akcji. O jak najlepszy wynik powalczą Zbigniew Staniszewski (w weekend triumfował w 15. Rajdzie Warmińskim) oraz Radosław Typa, który w tym roku skupił się na Pucharze Fiesty.

Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski chciałby także podziękować wszystkim sponsorom i patronom rajdu. - Bez was zorganizowanie tak wielkiej, międzynarodowej imprezy sportowej nie byłoby możliwe - mówi. - Chciałbym także poinformować, że gościem specjalnym 69. Rajdu Polski będzie Michele Mouton, która sprawuje pieczę nad rajdami mistrzostw świata z ramienia FIA. Będziemy z nią rozmawiać i starać się o powrót do Polski mistrzostw świata.

Zawody rozpoczną się w piątek tradycyjnym superoesem na torze w Mikołajkach. Bilety można zakupić na stronie www.rajdpolski.pl.

Więcej o: