69. Rajd Polski. Rajdowe Mazury

W piątek rusza 69. Rajd Polski. Kajetan Kajetanowicz spróbuje wygrać go po raz trzeci z rzędu. Mistrzostwo Polski ma już zapewnione.

Jak co roku kierowcy pojadą przez Mazury trasami wokół Mikołajek. Przedostatnia eliminacja mistrzostw Polski będzie też dziesiątą eliminacją mistrzostw Europy. Najstarszy i najbardziej prestiżowy polski rajd w swojej ponad osiemdziesięcioletniej historii (kierowcy ścigają się od 1921 r. z przerwami z powodu przedwojennego kryzysu, wojny, okresu stalinowskiego i stanu wojennego) dwa razy był też eliminacją mistrzostw świata - w 1973 i w 2009 r. gdy wygrał Fin Mikko Hirvonen.

W dwóch ostatnich edycjach, tak jak potem w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski, triumfował Kajetan Kajetanowicz. Tym razem już zapewnił sobie trzeci tytuł, ale za jego plecami trwa ostra walka o miejsce na podium. Choć dość bezpieczny na drugim miejscu jest Michał Bębenek, to między trzecim w klasyfikacji generalnej Maciejem Rzeźnikiem (99 pkt.) a szóstym Tomaszem Kucharem (93 pkt.) jest zaledwie sześć punktów różnicy.

Ale nie tylko dlatego będzie ciekawie. W rajdzie wystartują m.in. jeżdżący w tym sezonie w mistrzostwach świata Michał Kościuszko, czy startujący w rajdach terenowych Krzysztof Hołowczyc, który pojedzie imprezą zbudowaną przy współpracy z mechanikami Tomiego Makinena. Auto przetestował już w ten weekend podczas Rajdu Warmińskiego i pochwalił się nim na Facebooku.

Kierowcy będą musieli nauczyć się nowych tras, bo te, w porównaniu z poprzednimi latami, zostały znacznie zmienione. Najbardziej efektownie zapowiada się OS na torze w Mikołajkach. Po 2,5-kilometrowym odcinku kierowcy pojadą dwa razy. Najpierw w piątek, podczas odcinka kwalifikacyjnego, który zdecyduje o kolejności startu, a potem w sobotę. Łącznie na 611-kilometrowej trasie jest są 233 km odcinków specjalnych.

Wciąż dostępne są bilety. Na oficjalnej stronie rajdu - Rajdpolski.pl - można kupić karnet i karnet VIP, które uprawniają do wejścia na wszystkie oesy podczas zawodów. Przed startem każdego odcinka będzie można na miejscu kupić za 20 zł bilet. Wejściówka na superoes w Mikołajkach kosztuje 30 zł.

Więcej o: