Odcinek kwalifikacyjny w Rajdzie Polski - po raz pierwszy w Europie

69. Rajd Polski jest pierwszą z rund Mistrzostw Europy, która wprowadza odcinek kwalifikacyjny zamiast testowego. To novum pojawiło się po raz pierwszy w tym sezonie w mistrzostwach świata, w rajdach o luźnej nawierzchni.

Dzięki kwalifikacjom zawodnicy będą mogli wybrać swoją pozycję na starcie podczas pierwszego dnia rajdu. Start jako pierwsza lub jedna z pierwszych załóg na luźnych odcinkach szutrowych nie zawsze jest korzystny. Zazwyczaj występuje wtedy tzw. czyszczenie trasy z luźnego szutru, które może powodować nawet znaczne straty czasowe.

W Rajdzie Polski w odcinku kwalifikacyjnym, który zostanie rozegrany na torze w Mikołajkach (2,5 km) wezmą udział wszystkie załogi. Zostaną one podzielone na dwie grupy: zawodnicy w samochodach z napędem 4 x 4 oraz na jedną oś. Najpierw każda z załóg wykona dwa przejazdy zapoznawcze. Później, startując parami po jednym przejeździe kwalifikacyjnym.

Po rozegraniu odcinka kwalifikacyjnego zawodnicy sami wybierają swoją pozycję na liście startowej. Zwycięzca kwalifikacji ma pierwszeństwo w podejmowaniu decyzji, drugi zawodnik wybiera jako drugi itp. Kierowca, który nie odnotował czasu podczas odcinka kwalifikacyjnego wybiera swoją pozycję na starcie jako ostatni w swojej grupie.

Wybór pozycji na starcie odbędzie sie podczas uroczystego otwarcia 69. Rajdu Polski, w piątek, 28 września, o godzinie 20:00, na Placu Wolności w centrum Mikołajek.

Więcej informacji - na oficjalnej stronie Rajdu Polski >>

Więcej o: