Rajd Dakar 2018. Przygoński z życiowym wynikiem, Gospodarczyk na podium

W najbardziej prestiżowej kategorii samochodów Kuba Przygoński zajął piąte miejsce. To jego najlepszy wynik w karierze w Rajdzie Dakar. Szymon Gospodarczyk, który był pilotem Claude'a Fourniera, stanął na najniższym stopniu podium w klasie SxS.

Ostatni etap rajdu Dakar przypomina nieco ostatni etap Tour de France z metą na Polach Elizejskich. Tu już nikt nie ściga się o ułamki sekund, szanowana jest praca zawodników z poprzednich dni, do przejechania nie jest zbyt wiele kilometrów (w tym roku z dojazdówką 286), a do tego kolejność startu jest odwrotna do miejsc w klasyfikacji generalnej, więc o niespodzianki trudno, a różnice czasowe są minimalne.

Kuba Przygoński i jego pilot, Tom Colsoul, dotarli na metę rajdu Dakar z piątym wynikiem w klasyfikacji generalnej samochodów. To niesamowity wynik polsko-belgijskiej załogi Orlen Team. To trzeci start Przygońskiego w Dakarze za kierownicą auta. Wcześniej startował na motocyklu, a jego najlepszy wynik to szóste miejsce w 2014 roku, co do dziś jest najlepszym wynikiem w historii startów polskich motocyklistów.

Przygoński do zwycięzcy rajdu Carlosa Sainza (Peugeota) stracił dwie godziny 45 minut i 24 sekundy, ale na mecie był zadowolony. I słusznie, bo to najlepszy jego wynik za kierownicą auta, a do tego był najszybszy spośród kierowców Mini. A i przecież sam Rajd Dakar nie bez powodu uchodzi za jeden z najtrudniejszych na świecie.

-Hura! Hura! hura! Jesteśmy po Dakarze! Szczęśliwi, zadowoleni, ale też bardzo zmęczeni po dwóch tygodniach nieustannych rajdowych zmagań. Przeżyliśmy w tym roku wiele przygód, od uszkodzonych kół, chorobę Toma, kilka błędów nawigacyjnych, kilka zakopań - naprawdę dużo się działo więc tym bardziej cieszymy, że jesteśmy na mecie z dobrym wynikiem - cieszył się Przygoński.

Przed nim rajd ukończyły same dakarowe legendy - oprócz Sainza Nasser Al-Attiyah, Giniel de Villiers (obaj Toyota) oraz Stephane Peterhansel (Peugeot), który Rajd Dakar wygrywał już 13-krotnie.

W kategorii SxS, czyli małych napędzanych na cztery koła konstrukcji terenowych, mamy POlaka na podium. Szymon Gospodarczyk był pilotem Francuza był pilotem Claude’a Fourniera, który dojechał do mety na trzecim miejscu. Do zwycięzcy Brazylijczyka Reinaldo Vareli stracili ponad 10 godzin.

Klasyfikację motocyklistów wygrał Austriak Matthias Walkner, który był o 16 minut szybszy od Argentyńczyka Kevina Benavidesa i o 23 minuty od Toby’ego Price’a. Świetnie w debiucie spisał się 18-letni Polak Maciej Giemza. 24. miejsce to rewelacyjny wynik, jak na zawodnika, który pierwszy raz mierzył się z liczącą ponad 9 tys. km trasą. Paweł Stasiaczek był 55., a Maciej Berdysz 57.

Najszybszym quadowcem okazał się Ignacio Casale z Chile, a Kamil Wiśniewski zajął 13. miejsce. Rafał Sonik wycofał się z rywalizacji jeszcze w pierwszym tygodniu imprezy z powodu złamanej nogi.

W klasyfikacji ciężarówek triumfowała rosyjska załoga Kamaza w składzie Eduard Nikołajew, Jewgienij Jakowlew, Władimir Rybakow.

WRC 2019, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Ott Tanak 263
2 Thierry Neuville 227
3 Sebastien Ogier 217
4 Andreas Mikkelsen 102
5 Elfyn Evans 102
6 Kris Meeke 98
7 Jari-Matti Latvala 94
8 Dani Sordo 89
9 Teemu Suninen 89
10 Esapekka Lappi 83
11 Sebastien Loeb 51
12 Kalle Rovanpera 18
13 Pontus Tidemand 12
14 Craig Breen 10
15 Gus Greensmith 9
16 Benito Guerra 8
17 Marco Bulacia 6
18 Mads Ostberg 6
19 Jan Kopecky 5
20 Yoann Bonato 4
21 Stephane Sarrazin 2
22 Ole Christian Veiby 2
23 Pierre-Louis Loubet 2
24 Adrien Fourmaux 1
25 Janne Tuohino 1
26 Ricardo Trivino Bujalil 1
27 Pedro Heller 1
28 Emil Bergkvist 1
29 Nikolay Gryazin 1
30 Takamoto Katsuta 1
31 Petter Solberg 1
32 Eric Camilli 1

  • Mistrz świata