Rajd Dakar. "Wybuchowy" etap, mocne przetarcie duetu LOTTO

W poniedziałek ciężarówki miały do pokonania nieco inną trasę nić pozostała część dakarowej stawki. Drugi etap, podobnie jak w innych klasach okazał się bardzo wymagający - zarówno pod względem prowadzenia samochodu, jak i nawigacji. Dla Jarka Kazberuka i Robina Szustkowskiego z LOTTO Team był to kolejny dzień nauki i cennych doświadczeń.

- Zaczęliśmy odcinek dobrym, mocnym tempem - relacjonował Jarek Kazberuk, który tego dnia zmienił swojego ucznia za kierownicą Tatry Jamal. - Wyprzedzaliśmy co chwilę inne samochody, do momentu, kiedy zauważyliśmy, że złapaliśmy gumę w tylnym lewym kole.

Na skalistych, dakarowych trasach tego typu przygody są na porządku dziennym, dlatego zespół szybko zabrał się do naprawy.

- Okazało się, że hamulec zablokował się na kole, zagrzał oponę, a ta wybuchła. Po krótkim czasie ruszyliśmy dalej. Bez hamulca, ale staraliśmy się wycisnąć z auta ile tylko się dało - opowiadali zawodnicy.

Warunki nie sprzyjały szybkiej jeździe za rywalami. Wysoka temperatura dawała się we znaki, a wszechobecny pył wdzierał się do kabiny.

- Jeszcze nigdy nie najadłem się tyle kurzu - komentował Robin Szustkowski, który, dzisiaj w roli pilota, szczęśliwie doprowadził duet Szkoły Mistrzów LOTTO do mety.

Polska Tatra Jamal w San Juan zameldowała się z 44. czasem. Najszybszy okazał się Kamaz Edwarda Nikolajewa, który na pierwszym etapie nie zdołał wskoczyć nawet do pierwszej "piątki". Liderem w klasie pozostał Holender Hans Stacey w Iveco. Jego kuzyn i wielki faworyt, Gerard de Rooy, mający na pokładzie Polaka - Dariusza Rodewalda zajmuje dopiero 9. pozycję.

Na wtorek zaplanowano ostatni etap w Argentynie. Przed wjazdem do Chile ciężarówki i samochody pokonają niespełna 550 km, z czego ponad połowa (284 km) stanowi odcinek specjalny. W planie dnia jest między innymi wjazd na wysokość 3000 m n.p.m.

Wyniki 2. etapu: 1. Edward Nikolajew 3:34.01 2. Siarhiej Wiazowicz + 0.46 3. Airat Mardiejew + 0.49 ... 11. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) + 5.27 44. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) +1:33.18

Klasyfikacja generalna: 1. Hans Stacey 5:06.11 2. Edward Nikolajew + 0.20 3. Martin Kolomy + 1:01 ... 9. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) + 5.57 40. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) +1:53.45

Więcej o: