Rajd Dakar. Sonik wygrał szósty etap, Hołowczyc i Przygoński w dziesiątce [PODSUMOWANIE DNIA]

Znakomicie spisał się na trasie szóstego etapu z Tucuman do Salty Rafał Sonik. 47-letni quadzista był najszybszy w całej stawce i przesunął się w klasyfikacji generalnej na drugie miejsce. Awanse zaliczyli też Jakub Przygoński, Krzysztof Hołowczyc i Adam Małysz. Z Argentyny doszły jednak do nas również tragiczne wieści. Zginął belgijski motocyklista Eric Palante.

Po najdłuższym i najbardziej wymagającym etapie kierowcy aut ruszyli w piątek z San Miguel de Tucuman do Salty i mieli do przejechania 694 kilometry. Trasa była odrobinę łatwiejsza, prowadziła wzdłuż słynnej trasy Ruta 40, jednej z najdłuższych dróg na świecie obok Route 66 z USA czy australijskiej Stuart Highway. Na w przeważającej części polnej drodze najszybszy był Francuz Stephane Peterhansel (prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał jednak Hiszpan Nani Roma), ale bardzo dobrze spisali się też polscy kierowcy. Wszyscy dojechali do mety, a najszybciej przez tumany kurzu przebijał się Krzysztof Hołowczyc , który zajął ósme miejsce. "Hołek" przesunął się dzięki temu z 10. na 9. pozycję w klasyfikacji generalnej. Siódmą pozycję utrzymał za to Marek Dąbrowski , który tym razem był 16. Awans w klasyfikacji generalnej zaliczył też Adam Małysz , który zajął 13. miejsce, a w "generalce" przesunął się z 11. na 10. lokatę. Ostatni z polskich kierowców aut i najmłodszy Martin Kaczmarski był w piątek 11. i w klasyfikacji generalnej pozostał na 16. miejscu.

Tymczasem motocykliści i quadziści wjechali w góry. Największy sukces osiągnął Rafał Sonik , który pruł na quadzie tak szybko, że nie tylko wygrał etap, ale i wyprzedził w klasyfikacji generalnej Ignacio Casale, do którego tracił siedem minut. Do prowadzącego Sergia Lafuente traci po piątku 22 minuty, odrobił do Chilijczyka niespełna minutę.

W "dziesiątce" rywalizację zakończył również motocyklista Jakub Przygoński . Zajął ósme miejsce i przesunął się w klasyfikacji generalnej na siódmą lokatę.

Niestety, z Argentyny doszły do nas w piątek nie tylko dobre wiadomości. Na trasie piątego etapu odnaleziono ciało motocyklisty Erica Palante. Dla 50-letniego Belga był to jedenasty Dakar w życiu. Nieznane są jeszcze przyczyny wypadku. Wiadomo, że doszło do niego w czwartek, podczas piątego, najdłuższego i najtrudniejszego etapu z Chilecito do Tucuman. Wcześniej Palante zgłaszał problemy z nadgarstkiem. Był to 27. śmiertelny wypadek uczestnika Rajdu Dakar w 35-letniej historii.

Była to też druga tragiczna wiadomość z tegorocznego Dakaru. W czwartek zmarło dwóch dziennikarzy. Ich kierowca stracił panowanie nad autem, które spadło w przepaść.

W sobotę w Dakarze dzień przerwy. W niedzielę kierowcy samochodów i ciężarówek będą jeździć z Salty do... Salty, a motocykliści i quadziści pojadą do Boliwii.

Klasyfikacja samochodów na szóstym etapie Tucuman - Salta (OS 424 km):

Klasyfikacja generalna kierowców

Klasyfikacja quadów na szóstym etapie Tucuman - Salta (OS 400 km):

Klasyfikacja generalna quadów po 6. etapie

Klasyfikacja motocyklistów na szóstym etapie Tucuman - Salta (OS 400 km):

Klasyfikacja generalna motocyklistów po 6. etapie

Więcej o: