Robertowi Kubicy pomogą roboty za 100 tysięcy euro

Robert Kubica będzie wracał do sprawności w tym samym szpitalu, w którym odbyły się operacje jego kończyn połamanych w wypadku podczas rajdu Ronde di Andora przed niemal dwoma tygodniami. Okazało się, że wielki oddział rehabilitacji jest jednym z najnowocześniejszych we Włoszech.

Dzięki sponsorowi, armatorom z grupy Orsero (koncern ma kontrakty ze szczecińską Nową Stocznią) szpital Santa Corona w Pietra Ligure wzbogacił się ostatnio o robota do rehabilitacji ręki, który kosztował aż 100 tys. euro.

- Z pomocą robota pacjent może, nawet leżąc, niby-używać niesprawnej ręki. Może powtarzać wirtualne niby-ruchy wywołane prawdziwymi impulsami nerwowymi we włóknach. Dzięki temu szybciej odbudowują się połączenia nerwowe utracone wskutek wypadku i pacjent szybciej traci swoją niesprawność - tłumaczą lekarze w Pietra Ligure.

Okazało się, że oddział rehabilitacji ruchowej szpitala stoi na tak wysokim poziomie, że Włoski Komitet Paraolimpijski utworzył w nim swój ośrodek.

Jednak początek prawdziwej rehabilitacji Kubicy zacznie się dopiero po stwierdzeniu, że ostatnia, środowa operacja łokcia nie wywołała żadnej infekcji w organizmie. To, że zabieg na tylnej części stawu łokciowego był ostatni na liście chirurgów, nie znaczy, że był najłatwiejszy. Został on przeprowadzony na końcu, ponieważ lekarze musieli zaczekać, aż stan płuc Kubicy pozwoli na odwrócenie go na brzuch.

Operacja trwała osiem godzin. Prawy łokieć rekonstruowany był z dziewięciu strzaskanych fragmentów kostnych i lekarze stwierdzili, że zabieg należał do skomplikowanych.

Kiedy Kubica będzie odpoczywał po operacji na oddziale intensywnej opieki w Pietra Ligure (ma w nim zostać kilka dni), zacznie się trzeci, przedostatni, przedsezonowy test bolidów Formuły 1. Tym razem zespoły spotkają się na Circuit de Catalunya pod Barceloną. W Lotusie Renault będzie dziś i jutro jeździł Witalij Pietrow. Przez kolejne dwa dni za kierownicą siądzie nowy zastępca Kubicy na (zapewne) cały sezon Nick Heidfeld.

Zespół - tak, jak się spodziewano - szybko zdecydował się na podpisanie kontraktu z Niemcem, byłym partnerem Kubicy w BMW Sauber, zaś ostatnio kierowcą testującym opony Pirelli. Zrobił to, choć trzy dni temu zawrzało w światku F1, po prasowym przecieku, że Kubica wolałby Vitantonio Liuzziego jako swojego zastępcę. Jeśli tak, to wiadomo dlaczego Lotus Renault wybrał Niemca - jest po prostu bezpieczniejszym wyborem.

Pośpiech był wskazany. Właśnie zaczynają się najważniejsze sprawdziany samochodów. W Barcelonie kierowcy będą zapewne jeździć długie odcinki z dużym obciążeniem paliwa, aby jak najwięcej dowiedzieć się o zachowaniu się opon.

Heidfeld mimo startu w 172 wyścigach nie wygrał żadnego, ale jego umiejętności i doświadczenie są z wysokiej półki.

Bolid R31 plus Heidfeld może dawać zwycięstwa Lotusowi Renault. Niemiec nie ukrywa szalonej radości, ale też przyznaje, że wolałby inne okoliczności powrotu na tor.

Za Kubicę Heidfeld ?

Więcej o: