F1. Szef Renault: Starty Kubicy wykluczone na kilka miesięcy

Szef teamu Lotus Renault GP - Eric Boullier przyznał, że Robert Kubica z pewnością będzie wykluczony ze startów przez kilka najbliższych miesięcy. - Jego powrót do zdrowia potrwa jednak krócej niż rok - dodał Francuz, który zdradził że zespół pracuje już nad planem awaryjnym mającym na celu znalezienie następcy Polaka na zbliżający się sezon.

26-letni Kubica doznał poważnych obrażeń w wypadku na trasie rajdu samochodowego Ronde di Andora w Ligurii. Doszło do niego w niedzielę rano. Prowadzona przez niego Skoda Fabia S2000 wypadła z trasy i z dużą prędkością uderzyła w barierkę otaczającą drogę. By wydostać z niego kierowcę ratownicy musieli rozcinać karoserię. Polak był zaintubowany i przewieziony helikopterem do szpitala w Pietra Ligure. Bez szwanku wyszedł z wypadku pilot Jakub Gerber.

Hołowczyc: znając ambicję Roberta, wróci szybciej niż przewidują lekarze

 

Boullier jest jednak optymistyczny jeśli chodzi o przyszłość polskiego kierowcy. - Gdy bierzesz udział w tak poważnym wypadku jak Robert, to lekarze zawsze przedstawiają najgorszy możliwy scenariusz - powiedział Francuz. - Z pewnością jest on wykluczony ze startów przez kilka miesięcy. Jego powrót do zdrowia potrwa jednak krócej niż jeden rok, ale wciąż jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić ile dokładnie to potrwa.

Władze Renault prowadzą już działania mające na celu zastąpienie Kubicy w zespole. Rezerwowymi kierowcami są w nim Brazylijczyk Bruno Senna oraz Francuz Romain Grosjean. Żaden z nich nie zdobył jednak jeszcze choćby jednego punktu w F1 i media spekulują nad możliwymi wzmocnieniami. Wśród kandydatów do roli pierwszego kierowcy Renault są Nick Heidfeld i Nico Hulkenberg.

- Zaczynamy już myśleć nad tą kwestią i pracujemy nad planem awaryjnym - powiedział Boullier. - Nie wiemy jeszcze jakie rozwiązanie wybierzemy. Wciąż czekamy na informację o tym, jak długo potrwa przerwa Kubicy. Jeśli wystarczające będzie krótko-terminowe zastępstwo, to jeździć będzie jeden z naszych kierowców rezerwowych. Jednak jeśli ta przerwa potrwa dłużej, to będziemy musieli rozważyć inne możliwości - zakończył Boullier.

Kuchar: powrót Roberta do czynnego ścigania ma drugorzędne znaczenie

 

Zrekonstruowano zakończenia nerwowe - najnowsze informacje o stanie Kubicy >

Więcej o: